Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Haftanın Son İşlem Günü TL Karşısında %2’den Fazla Yükselerek 6,72’yi Aştı

Koronavirüs endişesiyle önemli para birimleri karşında yükselen dolar, Mart ayı enflasyon rakamlarının da etkisiyle 6,72’nin üstünü gördü.
Dolar Haftanın Son İşlem Günü TL Karşısında %2’den Fazla Yükselerek 6,72’yi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya çapında Covid-19 kaynaklı can kaybının 53 bini aşması ve tablonun giderek kötüleşmesi yatırımcıların güvenli liman varlıklarına sığınmalarını artırıyor.

Altın gibi güvenli varlık olarak nitelendirilen dolar söz konusu endişe ortamında küresel piyasalarda yükselmeye devam ediyor. Bu sabah açıklanan Mart ayı enflasyon rakamlarına da tepki veren dolar kuru gün içerisinde 6,7247’ye kadar tırmandı.

Saat 14:18’de 6,7183 TL’den işlem gören dolar yükselişini devam ettiriyor.

Dolar 6,72'nin Üstünü GördüTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre TÜFE Mart ayında aylık %0,57, yıllık %11,86 artış gösterdi. Bu oranlar aylık %0,46, yıllık %11,7 olan piyasa beklentisi üzerinde gerçekleşti.

Dolar enflasyon sonrasında 6,71’e çıkarken küresel piyasalarda koronavirüsü endişenin sürmesi ile 6,73’ü test etti. Türk lirası 2020 yılının başından bu yana ABD doları karşısında %10 civarında değer kaybetti. Geçtiğimiz aylarda 300 baz puanın altında inen Türkiye’nin CDS beş yıllık risk primi ise 600 puan seviyesini aştı.

Uzmanlar kurun 6.60 altına inmedikçe aşağı yönlü beklentinin doğmayacağını söylüyor.

Dolar Düşüş Beklentisi ZayıfŞekerbank Başekonomisti Dr. Gülay Elif Yıldırım Nisan ayı enflasyon verilerinin kur üzerinde daha fazla etki yaratacağını düşünüyor. Dolar şu dakikalarda birçok gelişen ülke para birimi karşısında yükselişe geçti.

En fazla değer kaybedenlerin başında %2,46 ile Meksika pezosu, %2,17 ile Güney Afrika randı, %1,55 ile Türk lirası ve %0,92 ile Macar forinti yer alıyor. Euro/Dolar paritesi ise 1.0788’den işlem görüyor. Yatırımcılar koronavirüsün ekonomi üzerinde yarattığı negatif etkiyle dolara yönelirken, ABD para birimi önemli gelişmiş ülke paralarına karşı da güçlenmiş durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu