Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar TCMB’nin Hükümete Yolladığı Açık Mektup Sonrası 7,09’a Geriledi

Merkez Bankası %5 enflasyon hedefine 2023 yılına kadar ulaşılabileceğini ve bu tarihe kadar sıkı ve ihtiyatlı para politikası duruşunun korunacağını bildirdi. Açıklama sonrasında dolardaki düşüş hızlandı.
Dolar TCMB’nin Hükümete Yolladığı Açık Mektup Sonrası 7,09’a Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına uzun bir süre devam edeceği mesajları Türk lirasını desteklemeye devam ediyor. Geçen hafta yapılan sunumda yıl sonu enflasyon beklentisinin yukarı yönde revize edilmemesi de TL varlıklarına olumlu yansıdı.

Yurt dışında Euro Bölgesi ekonomik büyüme rakamları ile ABD teşvik paketi izlendiği Salı günü TCMB’nin hükümete gönderdiği enflasyon gelişmeleriyle ilgili mektubun ardından döviz kurlarındaki düşüş hızlandı. Dolar kuru 7,09’a kadar geriledi. Türk lirası değerlenmeye devam ettikçe 7 liranın altı için beklentiler de güçleniyor.

TCMB, hesap verme yükümlülüğü mekanizması kapsamında hükümete enflasyon gelişmeleri hakkında açık mektup gönderdi.

TCMB 42. Maddesi Uyarınca Hükûmete Gönderilen Açık MektupKamuoyu ile paylaşılan mektupta 2020 yılında enflasyonu etkileyen faktörler ile para politikasında yapılan değişikliklere yer verildi. Geçen yıl COVID-19 salgınının enflasyon üzerinde etki yarattığı söylenirken genişleyici likidite adımlarının atıldığı ifade edildi. Piyasaya sunulan krediler sayesinde ekonomik faaliyetlerde hızlı bir toparlanma sağlandığı aktarıldı.

Mal ihracatında iyileşme olmasına rağmen hizmet ve turizm sektöründe yaşanan düşüşlerin cari işlemler açığını artırdığı söylendi. Bunların yanında yurt içinde döviz mevduatlarının kuvvetlenmesinin dış finansman ihtiyacını önemli ölçüde artırdığı açıklandı. 2020’nin son ayında tüketici enflasyonunun %14,6 oranında gerçekleştiği hatırlatılırken, %5 olan hedef oranının çok uzağında olduğu olduğuna dikkat çekildi.

Kredilerdeki yüksek hacimli genişleme ve parasal büyüklüklerin ekonomide toparlanma yaratırken bir taraftan da talep kaynaklı enflasyon baskılarının artırdığı bildirildi. Yine yılın ortalarında Türk lirasında yaşanan değer kaybının enflasyonu yukarı çektiği aktarıldı. Türk lirası döviz kuru sepeti karşısında geçen yıl %25 oranında değer kaybetti.

Bu durum temel mallar enflasyonunun %17,24’e kadar çıkmasına sebep oldu. Yine enflasyonu yukarı yönde etkileyen bir diğer faktör gıda fiyatlarındaki yükseliş oldu. Gıda enflasyonunun 2020 yılının %26,34 oranıyla tamamladığı hatırlatıldı. Enflasyonda hedeflenen seviyeye ulaşıncaya kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla devam ettirileceği söylendi.

Fiyat ve finans istikrarı çerçevesinde Kasım ayında politika faiz oranının %10,25’ten %15’e, Aralık’ta ise %17’ye yükseldiği söylendi.
TCMB Enflasyon Beklentileri
Kaynak: TCMB

TCMB, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, beklentilerin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesis edilmesi amacıyla güçlü bir parasal sıkılaşma yaptı.

Piyasada şeffaflık ve öngörülebilirliğin artırılması amacıyla bir ay vadeli geleneksel yöntemli repo ihaleleri ve Geç Likidite Penceresi (GLP) imkânlarıyla sağlanan fonlamanın 20 Kasım 2020’den itibaren bir hafta vadeli repo miktar ihaleleriyle yapılmaya başlandığı söylendi.

Para politikasındaki sıkılaşmanın fiyat istikrarına olumlu yansıdığı, Kasım ayından itibaren risk primi, döviz kuru oynaklığı ve uzun vadeli faizlerin gerilediği, bunun yanında sermaye girişleri arttığı belirtildi. Küresel bazlı bir dış şok yaşanmaması halinde Türkiye’ye özgü risk algılarında iyileşmenin devam edeceği ve enflasyon beklentilerinin aşağı yönde olacağı aktarıldı.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda enflasyonda %5 hedefine ulaşabilmek için, para politikasındaki sıkı duruşun en az 2023 yılına kadar devam ettirileceği açıklandı. Bu süreçte enflasyonu etkileyen tüm unsurların yakından takip edileceği, yeni gelecek riskler halinde ek sıkılaşmaya gidileceği söylendi.

Dolar kuru Merkez Bankası’nın açıklamaları sonrasında 7,09 liraya geriledi.
Dolar 7,09'a Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 11:35’te %0,92 ekside 7,12’den işlem gören dolar güne 7,18 seviyesinden başladı. Pazartesi günü 7,15’e geriledikten sonra 7,18’den kapanan kur haftanın ikinci işlem gününe yatay bir başlangıç yaptı. Fakat Merkez Bankası’nın para politikası politikasına dair verdiği net mesajlar Türk lirasının döviz kurları karşısında güç kazanmasına yardımcı oldu. Euro kuru ise 8,56 seviyesine kadar indi.

Citigroup analistleri doların 7 liranın altına inebileceğini bildirdi. Societe General analistleri ise kısa pozisyon alınması halinde 6,71 seviyesinin görüleceğini aktardı. Kurum analistlerinin hazırladığı raporda “TL’nin mevcut seviyesi TL’de yeniden uzun pozisyon almak için cazip. ABD ve Avrupa’dan yakın vadede Türkiye ekonomisine zarar verecek bir yaptırım beklemiyoruz.” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%