Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

5,32 Lira Seviyesinde Seyreden Dolar Kurunda Aşırı Artış Beklenmiyor

Dolar/TL haftanın son işlem gününe 5,32’den başlarken, dolar önemli para birimleri karşısında güçlü seyrediyor. İş Portföy tarafından yapılan yorumda ise kurda çok fazla artış beklenmediği ifade edildi.
5,32 Lira Seviyesinde Seyreden Dolar Kurunda Aşırı Artış Beklenmiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın son işlem gününe 5,32 civarından başlayan Dolar/TL, Perşembe günü 5,31 – 5,33 bandında seyretti. Çarşamba akşamı açıklanan FED tutanakları öncesinde yükseliş gösteren kur, açıklamaların ardından 5,34’e kadar tırmanmıştı.

Ocak ayı toplantısına ait tutanaklarda, bu yılki faiz artırımları beklentilerinin canlı olduğu işaretleri alındı. Saat 10:58’de dolar kuru 5,3249 liradan, Euro 6,0446’dan ve sepet kur 5,6845 civarından işlem görüyor.

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner, kurda hafif yükselişlerin olduğunu fakat aşırı artış beklemediğini söyledi.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı, 15 Şubat ile biten haftada 439 milyon dolarlık artışla 169,38 milyar dolara yükseldi. Bu artış hanehalkının aralıksız bir şekilde 19 haftadır dolar aldığını gösterdi. İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner yaptığı değerlendirmede yerli yatırımcının son dönemde dövize olan ilgisinin arttığını söyledi.

Ağustos ayında yabancıların yoğun alımlarının kurdaki yükselişi tetiklediğini, yüksek faizden dolayı Türk lirası uzun pozisyonunda bir süre daha kalacaklarını öngördü. Son günlerde kurda bir miktar artış olduğunu söyleyen Deriner, çok fazla yükseliş beklemediğini sözlerine ekledi.

Önümüzdeki dönemlerde borsada seçici olarak yatırım yapılmasının doğru olacağını dile getirdi.

Son günlerde faiz tarafında satış yediğimizi ancak düzeltme hareketlerinin yavaş yavaş sonuna geldiğimizi belirten Deriner, önümüzdeki dönemlerde mevduat faizlerinin iyi olacağını öngördü. Borsa İstanbul’da kötü performans izlense dahi seçici olarak yatırım yapılmasını tavsiye etti.

Capital Economics analistlerinden William Jackason ve James Swanston ise gelişen ülke ekonomilerinin büyümesinde yavaşlama olduğunu ve daha fazla gevşeme politikası görülebileceğini yorumladı. 2019 yılında Türkiye, Çin, Hindistan, Filipinler ve Meksika’da; 2020’de ise Rusya, Kore ve Güney Afrika’da faiz indirimi beklediklerini sözlerine ekledi.

ABD ile Çin arasında süren ticaret görüşmelerindeki ilerleme doların küresel piyasalarda güçlenmesini sağladı.

Doların altı önemli ülke parası karşısındaki seyrini takip eden dolar endeksi %0,15 oranında yükseldikten sonra hafif geriledi ve şu dakikalarda 96.58 seviyesinde bulunuyor. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinde ilerleme olması ve anlaşma taslağı üzerine çalışıldığı haberinin alınması doları destekledi.

Döviz Hareketleri Canlı Grafikleri için Tıklayın

Ancak yatırımcıların FED’in faizleri sabit tutacağı beklentilerini değerlendirmesi doların kazançlarını sınırladı. Bugün yurt içinde piyasaların rotasını değiştirecek önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise ticaret görüşmelerine ilişkin gelişmeler takip edilirken, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında halen kesin bir anlaşma sağlanmaması yatırımcıların endişelerini devam ettiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu