Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar İyi Gelen Ekonomik Güven Endeksinin Ardından 6,85’te Sakin Seyrediyor

Ekonomiye güven Nisan ayındaki tarihi düşüşün ardından Mayıs ve Haziran’da yükseldi. Dolar kuru iyi gelen verilerin ardından yatay bir performans izliyor.
Dolar İyi Gelen Ekonomik Güven Endeksinin Ardından 6,85’te Sakin Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2020 dönemine ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik durumuna ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini gösteren endeks bir önceki aya kıyasla artış gösterdi. Dolar kuru açıklanan verilerin ardından yatay seyrediyor.

Ekonomik güven endeksi Haziran’da %19,1 artışla 73,5’e yükseldi.
Haziran Ekonomik Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Endeks bir önceki ay dipten dönüş yaparak 61,7 değerinde açıklanmıştı. Nisan ayında 51,3 ile tarihi düşük seviyeye gerilemişti. Söz konusu artış, tüm sektörlerde görülen yükselişin etkisiyle gerçekleşti. Tüketici güven endeksi bir önceki aya kıyasla %5,2 arttı ve 62,6 değerini aldı.

Haziran ayında reel kesim güven endeksi Mayıs verileriyle karşılaştırıldığında %22,2 artışla 89,8’e, hizmet sektörü güven endeksi %8,5 artarak 55,5’e, perakende ticaret sektörü güven endeksi %9,3 artarak 86,4’e ve inşaat sektörü güven endeksi %33,1 artarak 78’e yükseldi.

Dolar kuru ekonomiye güvenin arttığını gösteren verilerin ardından 6,85’te yatay seyrediyor.
Dolar Kuru Yatay Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 11:00’de %0,05 ekside 6,8530’dan işlem gören Dolar/TL paritesi geçen haftanın kapanış seviyesinden bu yana çok fazla değişiklik göstermedi. Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantısında aldığı kararı açıkladı.

Merkez Bankası politika faiz oranını değiştirmedi ve %8,25’te bıraktı. Dolar bu karar sonrasında çok fazla tepki vermedi. Kısa süreli bir düşüş olsa da ardından yeniden toparlandı. Analistler 6,80 üzerindeki seyrin pozitif yön olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Bu seviyenin üzerinde hareketin devam etmesiyle 6,86 – 6,92 ve 7 lira seviyelerine doğru çıkış olacağı öngörülüyor. Eğer pozitif beklenti sona erer ve negatif tarafa doğru bir eğilim başlarsa, bu kez 6,8150 – 6,7950 – 6,7750 ve 6,7450 bandı beklenecek.

Piramit Menkul Kıymetler analistlerinin yaptığı günlük analize baktığımızda aşağı yönde hareketin başlaması için 6,83 altında kapanışlara ihtiyaç olduğu söyleniyor. 6,85 üzerinde ise yukarı yön isteğinin hakim süreceğini ve 6,90 – 6,95 – 7,00 barajlarının izleneceği aktarılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu