Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Bahçeli’nin Erken Seçim Açıklaması ile Fırladı!

Güne yatay başlayan dolar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçime gidilmesi açıklamasının ardından, 4,07 liradan 4,12'ye yükseldi. Kurdaki son gelişmeler haberimizde...
Dolar Bahçeli’nin Erken Seçim Açıklaması ile Fırladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, erken seçim çağrısında bulundu. Türkiye’nin 3 Kasım 2019’a kadar beklemesinin zor olduğunu, 26 Ağustos 2018 günü seçim yapılması gerektiğini söyledi. Bahçeli’nin bu sözlerinden sonra dolar 4,07’den 4,12’ye yükseldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye’nin bekası açısından Cumhur ittifakının korunmasının zorunlu olduğunu söyledi.

İttifakın seçimlerden başarıyla çıkması için toplumsal olayların iyi takip edilmesi gerektiğini söyleyen Bahçeli, atılan adımların da bu verilere göre ayarlanması gerekmektedir dedi. Türkiye’nin ABD, Fransa ve İngiltere ile ilişkilerinin değişime uğradığını, bu nedenle de cumhurbaşkanlığı sistemine acilen geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Seçim sandıklarını er meydanına benzeten Bahçeli, kendilerinin hiçbir zaman kaçmadığını, seçimler için ya normal tarihin bekleneceğini ya da mecburi şartlardan erken seçime gidileceğini söyledi. MHP Genel Başkanı sözlerine; “26 Ağustos’un Malazgirt’in yıl dönümünde yeni bir zafer ruhu ile Cumhurbaşkanını seçmeli ve en makul ve mantıklı yoldur.” şeklinde devam etti.

4,07 lira seviyesinde seyreden dolar, erken seçim açıklamasının ardından 4,12’ye fırladı.

Dolar/TL güne 4,09 liradan başladı. Geçtiğimiz hafta yurt içinde şirket borçlarının yeniden yapılandırılması, ABD ile Rusya arasında yaşanan gerilimin yarattığı jeopolitik riskler gibi sebeplerle 4,1934 seviyesine kadar tırmandı. Çıktığı bu seviyeden sonra düşüşe geçerek, yatay bir seyir izleyen kur, Bahçeli’nin grup toplantısındaki konuşmasının ardından 4,1266’ya yükseldi. Saat 11:50 itibariyle 4,1148 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar Kurundaki Son Fiyatlar için Tıklayınız…

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, son birkaç ayda makro ekonomik verilerimizin iyi gitmediğini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türk lirasındaki kırılganlığın, Türkiye’nin kredi notu açısından olumsuz olduğunu bildirmişti. Rusya, İran ve Türkiye’de kurlarla ilgili bu denli sert atakların olmasının normal olmadığını söyleyen Murat Salar, son 3-4 yıldır TL’de düzenli değer kaybını gerektiren makro ekonomik bir durum olduğunu zannetmediğini belirtti.

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, 4,20’li seviyelerin uzun sürmeyeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Kurdaki bu seviyelerin zaten çok aşırı olduğunu belirten Turşucu, şu an düşüşü izlediğimizi, fakat tehlikenin halen devam ettiğini ve kurda oynaklığın süreceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı konuşmada finans sektörüne seslenerek; “Kalktılar bu ara bize kur savaşı ilan ettiler.” dedi. Uzmanlar piyasalar için yeni risk algısı oluşmadıkça, kurun hafif dalgalanmalarla seyredeceğini ve yeni rekorların gelmeyeceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu