Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar 8,47’ye İnerek 5 Ağustos Sonrası En Düşüğü Gördü

Haftaya yatay başlayan dolar ilk dakikalardan itibaren düşüşe geçerek 8,47’ye çekildi. Lira, ABD doları karşısında en güçlü duran gelişen ülke para birimi oldu.
Dolar 8,47’ye İnerek 5 Ağustos Sonrası En Düşüğü Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı sonrası Tük lirasında başlayan güçlü performans devam ediyor. Merkez Bankası %19 olan politika faizini değiştirmezken, faiz indirim sinyali de vermedi.

Lira bu gelişmenin ardından önemli dövizler karşısında yükseldi. Dolar haftayı 8,51 civarından tamamladı. 16 Ağustos haftasına yatay başladıktan sonra yeniden düşüş yönünde harekete yöneldi.

Dolar kuru saat 10.32’de 8,4855’ten işlem görüyor.
Dolar Kuru 8,48 Lira
Kaynak: Paratic Piyasalar

Türk lirası %0,40’lık artışla, gelişen ülke piyasa paralarından pozitif ayrıştı. ABD doları karşısında en çok değer kazanan oldu. Bu sabah 8,4727 liraya inerek, 5 Ağustos’taki 8,46 sonrasında geldiği en düşük seviyeyi kaydetti. 11 Ağustos’ta 8,4782’yi görmüştü.

TCMB’nin faizleri sabit tutmasının ardından doların haftalık kaybı %1,74, aylık %0,35 oranlarında gerçekleşti. Analistler kısa vadede 8,5555 bariyerinin önemli olduğunu belirtiyor.

Bu seviyenin altında kalması durumunda takip edilecek destek seviyeleri 8,4920 – 8,46,50 – 8,4350 olarak sıralandı. 8,37’e kadar çekilmesi halinde ise tepki alımlarının gelmesi bekleniyor.

8,5555 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde beklenen olası seviyeler; 8,58 – 8,61 – 8,64 ve 8,67 şeklinde.  Kurda bu hafta açıklanacak ABD Merkez Bankası toplantı tutanakları yön belirleyici olacak.

FED açıklamaları küresel piyasaların da gündeminde yer alan en önemli konu olacak. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, varlık alımlarının azaltılmaya başlanmasından önce güçlü istihdam verilerine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Geçen hafta açıklanan veriler ABD işgücü piyasasında toparlanmanın hızlandığını gösterdi. Kashkari, birkaç güçlü verinin daha gelmesi halinde varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu