Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Daha İyi Odaklanmak için Yapılması Gerekenler

Telefon çalar, kulağımız dışarıdan gelen seslere takılır... İşte sizi bu durumlardan kurtarıp daha iyi odaklanmanızı sağlayacak birbirinden özel tavsiyeler:
Daha İyi Odaklanmak için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de odaklanma konusunda sorun yaşıyorsunuz, değil mi? Yaptığınız işe bir türlü kendinizi veremiyor, gerek kafanızın içindeki düşünceler gerekse dış etkenler yüzünden sık sık bölünüyorsunuz. Bu nedenle de normalde yarım saatte yapacağınız işi bir saatte hatta belki de daha uzun sürede yapıyor, odaklanamadığınız için istediğiniz sonuçları elde edemiyorsunuz.

Odaklanma konusunda başarılı olan iş ya da okul arkadaşlarınızı gözlemliyor ama yine de “onların konsantrasyonları nasıl bu kadar güçlü” sorusuna cevap veremiyorsunuz. Üretkenliğinizin azalmasına, istediğiniz sonuçlara daha zor ulaşmanıza ve kendinizi yetersiz hissetmenize neden olan odaklanma sorununuzdan nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsunuz. Ya da bilmiyordunuz diyeyim. Çünkü hemen şimdi öğreneceklerinizden sonra zihninizi daha iyi kontrol edecek ve odaklanma konusunda daha başarılı olacaksınız.

İşte daha iyi odaklanmak için yapılması gerekenler:

Telefonunuzda Uzak Durun!

Telefonunuzda Uzak Durun!Yanımızdan bir an bile ayırmadığımız telefonlar, odaklanma becerimizi ciddi anlamda kötü etkiliyor. Gelen bir mesajla, aramayla ya da bildirimle konsantrasyonumuz yerle bir oluyor. Dikkatimizi yeniden toplamamız fazlasıyla zaman kaybetmemize yol açıyor. Hatta telefonun çalmasına gerek bile yok! Kendimizi vermeye çalıştığımız işten sıkıldığımızda, “şu telefonuma bir bakayım” düşüncesi odaklanma sorunu yaşamamız için başlı başına bir neden sebebi…

Özellikle devrin tehlikeli bağımlılıklarından biri haline gelen sosyal medya takıntısı aklımızı çelerek, bizi “kim nerede kiminle ne yapmış” gibi gereksiz düşünceler içerisine sürüklüyor. Eğer siz de sanal alemin cazibesine karşı koyamıyorsanız, o zaman hemen şimdi bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz derim.

İnceleyin: Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın 7 Etkili Yolu

E-maillerinizi Sık Sık Kontrol Etmeyin!

E-maillerinizi Sık Sık Kontrol Etmeyin!Yapmayın artık! Yaptığınız işe kendinizi vermek istiyorsanız eğer, e-mail kutunuzu günde 87628956 kez kontrol etmekten vazgeçin. Bunun bir takıntı haline geldiğini kabul edip, içinizdeki o her maile bakma isteğine karşı koymayı öğrenin. Çünkü her defasında bölünüyorsunuz, gereksiz yere dikkatinizi dağıtıyorsunuz. Bu sorundan kurtulmak için e-maillerinizi günün belirli saatlerinde kontrol etmeye çalışabilirsiniz. Ya da molalarınızın birkaç dakikasını posta kutunuzu kontrol ederek geçirebilirsiniz. Hatta daha da iyisi aşağıdaki yazıyı inceleyerek bu takıntıyla başa çıkmanın etkili yolları neymiş, hepsini bir bir öğrenebilirsiniz.

İlgili Yazı: E-mail Kontrol Etme Takıntısıyla Başa Çıkmanın Yolları

Odaklanma Gücünüzü Arttıracak Müzikler Dinleyin!

Odaklanma Gücünüzü Arttıracak Müzikler Dinleyin!Her ne kadar kişiden kişiye göre değişse de bazı müziklerin konsantrasyon üzerinde daha olumlu etkisi olduğunu biliyoruz. Yani siz de daha iyi odaklanmak için müziğin gücünden yararlanabilirsiniz. Sonuçta; yapılan araştırmalar da müziğin üretkenliği ve odaklanma becerisini arttırdığını gösteriyor. İşte bu nedenle; hemen şimdi küçük bir araştırma yapmalı ve daha iyi konsantre olabilmek için hangi tür müzikleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Doğru Beslenin!

Doğru Beslenin!Yetersiz ve düzensiz beslenmek de odaklanma becerinizi zayıflatan bir diğer faktör! Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz, yiyip içtiklerinizin sizi pek çok farklı yönden etkilediğini anlamalısınız. Sabah kahvaltınızdan başlayarak öğle ve akşam yemeğinize, gün içerisindeki ara öğünlerinize varana kadar beslenmenize özen göstermelisiniz. Ayrıca gün içerisinde yeterli miktarda su içmeye itina etmelisiniz. Neticede; sağlıklı bir vücut ve beyin için hem kaliteli hem de doğru beslenmeniz gerekiyor.

Aklınızı Kurcalayan Şeyleri Yazmayı Deneyin!

Aklınızı Kurcalayan Şeyleri Yazmayı Deneyin!Odaklanmaya çalışıyorsunuz ama aklınıza sürekli başka şeyler mi geliyor? Akşam nereye gideceğinizi, ödemeniz gereken borçları, eşinizle sabah girdiğiniz tartışmayı, hafta sonu planınızı, arabanızın kasko parasını ve daha bilimum farklı şeyi mi düşünüyorsunuz? O zaman odaklanmaya çalışmaktan vazgeçin ve hemen kağıdı kalemi elinize alın. Zihninizi kurcalayan sorunların ya da aklınızdan geçen düşüncelerin hepsini tek tek yazın. Yazdıklarınızın yanına bunları ne zaman düşüneceğinize dair küçük notlar alın. Böylelikle rahatlayacak ve odaklanma konusunda çok daha başarılı olacaksınız.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin!

Uyku Düzeninize Dikkat Edin!Uykusuz kaldığınızda ya da kaliteli uyuyamadığınızda odaklanmanız haliyle zorlaşacaktır. İşte bu nedenle; uyku alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli, kendiniz için doğru bir uyku rutini belirlemelisiniz. Her gün aynı saatte yatıp kalkmalı ve kaç saat uykuya ihtiyaç duyduğunuzu anlamalısınız. Çünkü her insan aynı değildir. Kimileri için 6 saatlik uyku gayet yeterliyken kimileri içinse en az 8 saat uyumak başarının anahtarıdır. Kısacası; kendiniz için doğru olan sistemi kurmalı ve ne olursa olsun (bu akşam sabaha kadar eğlenelim, yarın tatil dizinin kaçırdığım bütün bölümlerini izleyebilirim gibi düşüncelerden kaçınmalısınız) bu sistemden şaşmamalısınız.

Mutlaka İnceleyin: Kaliteli Bir Uyku için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yapacağınız İşin Sonucunu Düşünerek Motive Olun!

Yapacağınız İşin Sonucunu Düşünerek Motive Olun!Odaklanmak için kullanabileceğiniz yollardan bir diğeri de o işin sonucunda yapacaklarınızı ya da kazanacaklarınızı düşünmektir. Yani işe başlamadan önce belirlediğiniz sürede onu tamamladığınızda kendinizi neyle ödüllendireceğinizi veya ne kazanacağınızı düşünmeniz gerektiğini söylüyorum. Mesela; x işini tamamladığınızda kendinizi ne kadar rahatlamış hissedeceğinizi düşünebilirsiniz. Veya o an aklınızı kurcalayan diğer şeylerden kurtulup yapmanız gereken şeye odaklanmalısınız. Böylece işi ne kadar kısa sürede ve kolaylıkla halletmiş olduğunuzu görebilirsiniz.

Beyninizi Güçlendirebileceğinizin Farkına Varın!

Beyninizi Güçlendirebileceğinizin Farkına Varın!Daha iyi odaklanmak için daha güçlü bir beyne sahip olmak gerekiyor, değil mi Sonuçta; zihniniz üzerindeki hakimiyetiniz ne kadar güçlü olursa, konsantrasyon konusunda da o kadar başarılı olursunuz. İşte bu nedenle; beyniniz, güçlendirmenin yollarını öğrenmelisiniz. Çünkü beyin tıpkı diğer organlarımız gibi geliştirilip güçlendirilebilecek bir organımızdır. Her gün yapabileceğiniz basit egzersizlerle, daha kıvrak bir zekaya sahip olabilir, yaptığınız işlere daha iyi odaklanabilirsiniz. Tam da bu noktada; aşağıdaki yazıyı incelemenizi ve her gün 15-20 dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz küçük egzersizleri öğrenmenizi öneriyorum.

İncelemeden Geçmeyin: Daha Güçlü Bir Beyin için Yapılması Gereken 6 Küçük Egzersiz

Her Gün Şekerleme Yapın!

Her Gün Şekerleme Yapın!Belki günün ilk saatlerinde değil ama öğleden sonraları bir şeye odaklanmak daha zor hal alır. Yapılan işe boş gözlerle bakmaya, uyuklamaya ve benzeri hareketler sergilemeye başlanılır. Çünkü hem zihin hem de beden olarak yorulmuşuzdur. Ve odaklanma konusunda sorun yaşayarak; bunun sinyallerini açık ve net biçimde görürüz. İşte bu noktada size önerim şekerleme yapmanız olacak. Yani gün içerisinde 15-20 dakikanızı kestirmeye ayırmalısınız.

Emin olun; her gün düzenli olarak şekerleme yapmak odaklanma becerinizden tutun da sizi başarıya taşıyacak olan başka birçok niteliğinize varana kadar hepsine olumlu katkı sağlayacak. Hatta bu noktada sizinle her gün düzenli şekerleme yapan başarılı isimlerden bazılarını paylaşmak istiyorum. Bunlar; Thomas Edison, John F. Kennedy, Napolyon, Winston Churchill gibi isimler! Siz de azıcık kestirmenin faydalarını görmek istiyorsanız, bu öneriyi kesinlikle uygulamalısınız derim.

İnceleyin: Her Gün Şekerleme Yapmak için 5 Mantıklı Neden

Sağlam Kafanın Nerede Olacağını Unutmayın!

Sağlam Kafanın Nerede Olacağını Unutmayın!Sağlam kafa nerede mi bulunacak? Tabii ki sağlam vücutta! İşte bu nedenle; sporu hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmelisiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamalı, çalışan vücut kaslarıyla birlikte beyninizin de daha aktif hale geleceğini bilmelisiniz. Her gün egzersiz yapamıyorsanız bile en azından yarım saatinizi yürümeye ayırmalısınız, hareketsiz kalmış bir vücudun aynı şekilde pasif bir beyin anlamına geleceğini unutmamalısınız.

Ara Vermeyi Unutmayın!

Ara Vermeyi Unutmayın!Tıpkı çalan teneffüs ziliyle birlikte koridorlara koşuşturan çocuklar gibi! Siz de belirli aralıklarla (45 dakikada en fazla saatte 1 kez) mola vermeyi alışkanlık haline getirin. Tamam, fazlasıyla odaklanmışsanız ve kendinizi hiç yorgun hissetmiyorsanız bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Ama en iyisi kendinizi zorlamadan küçük molalar vermektir. Zira bu küçük molalar odaklanma gücünüzü arttırır ve çabuk yorulmanızı engeller. İşte bu nedenle, belirli aralıklarla işin başından kalkın, birkaç adım atın ve basit esneme hareketleriyle hem vücut hem de zihin olarak canlanın derim.

İnceleyin: Mola Vermek Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Çalışma Ortamınızı Düzenli Tutun!

Çalışma Ortamınızı Düzenli Tutun!Dağınık bir çalışma ortamı demek, dağınık bir kafa demektir! Her şeyin her yerde olduğu çalışma ortamlarından bu nedenle kaçınmalısınız. Dosyaların, kalemlerin, eşyaların, çantanızın, cüzdanınızın, telefonunuzun ve daha bilimum gereksiz şeylerin küçük bir kaos yarattığı ortamlarda ne kadar dikkatli çalışabilirsiniz ki? Etrafınızda küçük bir savaş çıkmış gibi bir karmaşa duruyorken, dikkatinizi nasıl tam anlamıyla yapacağınız işe verebilirsiniz? Tabii ki veremezsiniz. İşte bu yüzden, bir şeye odaklanmadan önce etrafınızın yeteri kadar derli toplu olmasına, elinizin ayağınızın altına takılacak bir şeyler olmamasına dikkat etmelisiniz.

Multitasking Hatasına Düşmeyin!

Multitasking Hatasına Düşmeyin!Her yerde karşımıza çıkıyor şu multitasking, değil mi? Ama bir dakika! Belki de aranızda hala multitasking kavramına yabancı olanlar vardır. İşte bu nedenle, size öncelikle “Multitasking Nedir? Zararları Nelerdir?” yazımı okuyarak konu hakkında bilgilenmenizi öneriyorum. Performans düşüklüğünden tutun da dikkat dağınıklığına zaman kaybından hata oranının artmasına varana kadar pek çok olumsuz etkiye sebep olan şu malum konu hakkında detaylı bilgiye sahip olduktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız. Evet, daha iyi odaklanmak istiyorsanız, yapmanız gereken bir diğer şey de multitasking hatasına düşmemek olduğunu bileceksiniz. Zira aynı anda birden çok iş yapmaya çalışırken, odak noktanıza tek bir şeyi koymanız mümkün değil!

Önceliklerinizin Farkında Olun ve İşe Onlarla Başlayın!

Önceliklerinizin Farkında Olun ve İşe Onlarla Başlayın!Enerjinizi boş beleş işlerle harcamamak için önceliklerinizin farkına varmalısınız. Odaklanma gücünüzü öncelikli görevlerinizi yerine getirmek için kullanmalısınız. Bunun için de detayları en sona bırakarak işe koyulmalısınız. Sonuçta; gün içinde yapılması gereken işlerle uğraştığınızı bilmek sizi psikolojik olarak rahatlatacaktır. İşte bu nedenle; ünlü iş adamı Warren Buffett’in de tavsiye ettiği gibi her gün için bir yapılacaklar listesi hazırlamalısınız. Bu listenin içerisindeki 5 yapılacağa odaklanarak diğerlerini göz ardı etmeyi öğrenmelisiniz. (Yapılacaklar listesi hazırlamanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi almak için burayı tıklayın.)

Anı Yaşayın!

Anı Yaşayın!Geçmişi de geleceği de bir kenara bırakmayı öğrenin! Keşke ile başlayan o pişmanlık dolu cümlelerden, yersiz yere ah vah etmelerden, diz dövmelerden, ne olur artık sıyrılın. Veya “ileride şöyle şöyle yapacağım, o zaman dünyalar benim olacak, ancak hedefime ulaşırsam tam anlamıyla mutlu olacağım, elbet bir gün isteklerime kavuşacağım…” gibi sözlerle odak noktanıza geleceği koymayın. Çünkü her iki seçenekte de şimdiki zamandan oluyor, anı kaçırıyorsunuz. Ve doğal olarak yaptığınız işe de odaklanamıyorsunuz. Sizin anlayacağınız, dünü ve yarını yerlerinde bırakarak bugüne odaklanmayı öğrenmelisiniz. Ve buradan anı yaşamak için yapılması gerekenler üzerine detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sürekli Pratik Yapın!

Sürekli Pratik Yapın!Evet, size sürekli pratik yapmanızı öneriyorum. Böylelikle odaklanma becerinizi arttıracak, her konuda olduğu gibi burada da vereceğiniz emeklerin karşılığını alacaksınız. Mesela; aklınızda bir sürü düşünce varken tek bir tanesine odaklanmaya çalışmalısınız. Akşam eve gittiğinizde ufak tefek işler yaparken odak noktanıza yalnızca o işi koymayı deneyebilirsiniz.

Bir meyveyi soyarken, eşyalarınızı toplarken, kahvenizi içerken ya da herhangi başka bir şey yaparken! Zihninizi boşaltıp sadece o işe konsantre olmak için küçük denemeler yapabilirsiniz. Zamanla bu konuda daha başarılı olacak, düşüncelerinizi daha iyi yönetmeye başlayacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın