Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Analistler Biden Yönetiminde Doların Daha da Zayıflayabileceğini Söylüyor

Analistler arasında, Biden yönetimi altında teşvik paketinin küçük olacağı ve doların bu nedenle zayıflayacağı konuşuluyor.
Analistler Biden Yönetiminde Doların Daha da Zayıflayabileceğini Söylüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de resmi olmayan sonuçlar Demokrat Joe Biden’ın zaferine işaret ediyor. Sonuçlar resmi olmasa da jeopolitik riskler, seçimlerden sonra düştü. Ancak bir sonraki teşvik paketinin beklenenden daha küçük olacağına işaret ediyor. Bu durumun ise doların daha da zayıflayacağına işaret ettiği söyleniyor.

Seçimlerin ardından EUR/USD paritesi ilk işlem gününde yükseliş kaydetti ve bugünkü işlemlerde %0,03 oranında artıda 1,1815 dolardan işlem görüyor.
EUR/USD Paritesi Yükseliş Eğilimi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlere 1,1883 dolardan başlayan parite, 1,1920 dolara kadar yükseldi. Günü düşüşle sonlandıran parite, bugüne 1,1811 dolardan başlangıç yaptı. Bir miktar yükseliş eğilimi kaydeden parite, dün ilk tepki olarak düşen doların kayıplarını geri almasayla yeniden 1,1810 – 1,1820 dolar aralığında dalgalanmaya başladı.

Citi Private Bank stratejistleri, Biden yönetiminin uluslararası ticaret politikasındaki belirsizliği azaltabileceğini düşünüyorlar. Bu nedenle ileride doların daha da zayıf bile hale gelebileceğini konuşuyorlar. Bankanın Baş Yatırım Sorumlusu David Bailin ve Baş Yatırım Stratejisti Steven Wieting bu konuda bir not hazırladılar.

Yayımlanan notta, “Başkan seçilmiş Biden için zafer, daha geleneksel yönetişime geri dönüş anlamına gelir. Başkanın vilayeti olarak, dış politikanın yürütülme biçiminde büyük bir değişikliğe yol açacaktır. İttifak binası geri dönecektir. Önce tarife tehdidi müzakere taktikleri sona erecektir,” ifadeleri kullanıldı.

Geçen hafta Cuma günü dolar endeksi, 92,456 ile 2 Eylül’den bu yana gördüğü en düşük seviyesini kaydetti.
Dolar Endeksi Düşüş Eğilimi
Kaynak: Bloomberg

Dolar endeksi hafta sonu Joe Biden’ın ABD başkanlık seçimlerini kazandığına dair tahminlerin ardından 92,162 civarına doğru keskin düşüşünü sürdürdü. Bugünkü işlemlerde ise Asya seansında aşı haberinden destek bularak 92,813 seviyesine yükseldi. Yine de bu ayın başlarında görülen 94 seviyesinin altında seyrediyor.

Banka notunda, Biden’ın izleyeceği yolun, dünya finans piyasalarının çoğuna ve özellikle de gelişmekte olan piyasalara fayda sağlayacağı söylendi. Seçim sonrası en büyük netliğin ise küresel ticaret konusunda yaşanmış olabileceği ifade edildi.

Stratejistler, “ABD dış politikası, gümrük vergisi tehditlerini artırmadan daha öngörülebilir bir aşamaya girecek. Düşen bir ABD doları görüyoruz ve gelişmekte olan piyasaların büyük olasılıkla yükseleceğini tahmin ediyoruz,” dediler.

Asya para birimleri son birkaç gündür güçlenirken, offshore yuan Pazartesi günkü işlemlerde 28 ayın zirvesini gördü.
USD/CNH Paritesi Yükseliş Eğilimi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

USD/CNH paritesi bugünkü işlemlerde sabah seansında ise 6,61 seviyesinden alıcı buldu. TSİ 13:00 sularında ise %0,29 oranında ekside 6,5990 yuan seviyesinden işlem görmeye başladı. Parite dünkü işlemlerde 6,6490 seviyesine kadar yükselmişti.

Japon yeni ise Cuma günkü işlemlerde dolar karşısında sekiz ayın zirvesini 103,18 seviyesiyle kaydetti. USD/JPY paritesi bugün %0,06 oranında ekside 105,33 seviyesinden işlem görüyor. Bankanın döviz, emtia ve kurlardan sorumlu başkanı Adam Margolis, Biden zaferinin genel jeopolitik risk primini azalttığını ve Asya dışında yayılma etkileri olduğu görüşüne işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu