Yatırım yapmaya başla!

ABN Amro’ya Göre ABD Dolarındaki Kayıplar Daha Kötüsünün Başlangıcı!

ABN Amro, dolardaki kayıpların henüz ilk aşamasında olduğunu, bunun ilerleyen dönemlerde daha da artacağını öngördü ve pek de iç açıcı olmayan tahminlerde bulundu.
ABN Amro’ya Göre ABD Dolarındaki Kayıplar Daha Kötüsünün Başlangıcı!

2019’un son ayında iyi bir performans sergilemeyen dolar, yatırımcıların güvenli varlıklara olan talebinin azalması ile birlikte kayıplarını ilerleyen dönemlerde daha da artıracak gibi görünüyor. Amsterdam merkezli Hollandalı ABN Amro’ya ait olan bu düşünce, dolar hakkında pek de parlak olmayan ileri dönem tahminleriyle devam etti.

ABN Amro Bank NV,  Çin ile ticaret savaşının ateşkes ile son bulması ve küresel ekonomik büyümedeki iyileşme sinyallerinin yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri varlıklara olan talebi azaltması ile birlikte ABD dolarının kayıplarını devam ettireceğini, hatta daha da artıracağını aktardı.

Bu konuda M&G Investments Ltd. tarafından ortaya atılan düşünce Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) güvercin bir para politikası izleyeceğini ve bunun ABD hazine tahvillerinin sağladığı faiz priminde daralmayı beraberinde getireceğine işaret etti.

Amsterdam’da ABN Amro Bank kıdemli Döviz stratejisti Georgette Boele, 2019 yılında doların güvenli yatırım araçlarından destek bulduğunu aktardı ve şimdilerde gündemde olan ticaret anlaşmasının dolara uzun vadeli bir zayıflık tablosu çizebileceğini söyledi.

ABN Amro Stratejist BoeleABD dolarının 10 önemli piyasa parası karşısındaki seyrini ortaya çıkaran Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Aralık’ta %2 ile son 2 yıl içindeki en büyük aylık kaybına imza attı. Söz konusu endeks 2019 yılı başlarında elde ettiği kazançlarında kalıcılık sağlayamadı. Bu durumun 2011’de kaydedilen en düşük seviye ve 2017 başında yakalanan rekor arasındaki %40’lık yükseliş kaydeden rallinin altını çizmiş olabileceği düşünülüyor.

ABD ve Çin’in 2 yıldır devam eden ticaret savaşının son bulması için kısmi ticaret anlaşması yapmaya yaklaşması, dolar Ekim ayından bu yana zayıflık getirdi. Aralık ayı geldiğinde ABD Başkanı Donald Trump nihayet söylentileri doğruladı ve anlaşma için sinyal verdi.

2019 yılının Temmuz, Eylül ve Ekim aylarında FED tarafından yapılan faiz indirimleri, doların uzun süreli yükselişine destek olan çoğu unsuru ortadan kaldırdı.

FED Faiz İndirimleriFED’in 2020 yılında da faiz indirimi yapması için uygun alanı bulunduğundan bahseden Londra M&G Investments sabit getirili menkul kıymetler başkanı Jim Leaviss, bundan dolayı doların daha zayıf bir seyir göstereceğini öngördü. Ve ABD ekonomik büyümesinin zayıf kalması durumunda FED üzerindeki baskıların artabileceği konusunda uyardı.

Özellikle 2019’daki faiz indirimleriyle güvercin duruş sergileyen FED’in bu tutumu ile birlikte 2 yıl vadeli ABD hazine tahvillerinin faizi ve 2 yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi arasındaki fark 216 baz puan oldu. Fark 2018 yılı sonlarında 350 baz puan seviyesindeydi.

Philadelphia’da Brandywine Global Investment Management portföy yöneticisi Jack McIntyre ise dolardaki zayıflığın temel sebebi olarak ABD ve diğer büyük ekonomiler arasındaki GSYİH oranlarındaki değişimi gösterdi. ABD dışındaki ekonomilerde daha iyi bir ekonomik büyüme beklendiği açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum