Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yen Varyant Endişeleriyle Desteklenirken USD/JPY Haftalık %1,8 Düştü

Japon yeni varyant endişelerinden faydalanırken USD/JPY 5 yılın yüksek seviyelerinden gerileme trendini sürdürüyor.
Yen Varyant Endişeleriyle Desteklenirken USD/JPY Haftalık %1,8 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY paritesi, geçen hafta 115 eşiğini aşarak 5 yılın yükseğine çıktıktan sonra geriledi.

Haftaya 113,41 ile düşüşle başlayan majör parite, o zamandan beri 112-113 seviyelerinde istikrar kazandı. Japon yeninin dolar karşısında güçlenmesiyle, daha önce tüm göstergelerde artıda duran fiyat performans, haftalık ve aylık bazda eksiye geçti.

Dün en son 112,81’den alıcı bulan USD/JPY paritesi, bugünkü seansa yatay başlarken hafif hafif arttı.
USD/JPY 2 Aralık
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

TSİ 12.41’de yüzde 0,34 artıda işlem gören parite, 112,65 – 113,32 aralığında kaldı. Yukarı yönlü ivmenin sürmesi durumunda parite için ilk teknik direnç 113,45’e işaret ederken düşüş başlarsa 112,79 ilk teknik destek olacak. Son veriler ışığında parite haftalık bazda yüzde 1,9 düşerken aylık yüzde 0,66 değer kaybetti.

Yen, yeni varyanta ilişkin endişeler ortasında güvenli limanlara yönelimden faydalanıyor. Ancak ABD ve Japonya merkez bankaları arasında artan politika farklılıklarının baskıları sürüyor.

Westpac ekonomistlerine göre yıl sonuna kadar bir başka yükseliş daha muhtemel görünüyor. Aralık sonundan sonra ise hareketin boyutu göz önüne alındığında dolarda bir düzeltme konusunda temkinlilik sürecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu