Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/JPY FED Öncesi 7 Haftanın Düşük Seviyelerinden Toparlanıyor

Japon yeni dolar karşısında kaydettiği 7 haftanın yüksek seviyelerinden uzaklaşıyor. Duyarlılık, beklenen FED toplantısı, BOJ kararı ve dolar endeksiyle yönlendiriliyor.
USD/JPY FED Öncesi 7 Haftanın Düşük Seviyelerinden Toparlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

USD/JPY, 23 Nisan’da kaydettiği 7 haftanın düşük seviyelerinden toparlanıyor. Cuma günü 107,47’ye kadar gerileyen majör parite, bugün 108,39 ile gün içi en yükseğini kaydetti. Nedeni, küresel borsaların da odağında olan ABD Merkez Bankası para politikası toplantısı oldu.

FED’in önemli bir politika değişiklik yapması beklenmese de Başkan Jerome Powell’ın açıklamaları büyük önem taşıyor. Bununla birlikte Japonya’nın politika cephesinde Japonya Merkez Bankası’nın Nisan toplantısı öne çıkıyor.

Kurum faizi yüzde 0,1’le rekor düşük seviyede tutarken tüketici fiyat enflasyon tahminini yüzde 0,5’ten yüzde 0,1’e indirdi.

USD/JPY paritesi söz konusu gelişmeler ışığında bugün dünün ardından yeniden yükselişe geçti.
USD/JPY FED Öncesi Artıda
Kaynak: piyasa.paratic.com

26 Nisan işlemlerini 108,09’dan tamamlayan parite, 27 Nisan’ın ilk saatlerinde yatay seyrettikten sonra yükseldi. TSİ 10.17’de 0,21 artıda hareket ederken görüldü.

Yükselişin sürmesi durumunda izlenecek ilk teknik direnç 108,44 olarak karşımıza çıkarken yönün tersine dönmesi durumunda 108,13’lük ilk destek noktası izlenecek.

GCM Yatırım’a göre ise günün önemli seviyesi 108,00. Dolar endeksindeki toparlanma ile paritenin 108,35’i test ettiğini belirten uzmanlar, fiyatlamaların 108 seviyesi üzerinde kaldıkça yükseliş beklentisinin ön planda olacağına işaret etti.

Düşüş için 108,00 altındaki seyri ve 4 saatlik kapanışları izlemek gerektiği belirtildi. Dün en son 90,81’de işlem gören dolar endeksi, açılışı 90,88 ile artıda yaptıktan sonra 91 seviyesini test etti. TSİ 10.25 sıralarında yüzde 0,18 artıda hareket ederken görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%