Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/JPY ABD Verilerinde Yukarı Yönlü Bir Sürprizle 117’ye Çıkabilir

Japon yeni, bugün 115,8 civarında sabitlenirken güçlü bir ABD istihdam okumasının USD/JPY paritesini 117’ye doğru yükseltebileceği söylendi.
USD/JPY ABD Verilerinde Yukarı Yönlü Bir Sürprizle 117’ye Çıkabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

5 yılın en zayıf seviyelerine gerileyen Japon yeni, dolardaki güçlenme ve iki ülkenin para politikaları arasındaki farklılıklar nedeniyle ABD para birimi karşısında rekor düşük seviyelerinden kurtulamıyor.

Dün en son 115,9 seviyesinde fiyatlanan USD/JPY, bugüne yatay başlayıp ilk 4 saatlik kapanışa doğru 116,04’le seansın yükseğini kaydetti. Ardından yönünü aşağıya çevirse de 115,7 üzerinde güçlü kaldı.

TSİ 15.00’a doru hafif ekside dururken gün içi hareket aralığı 115,75 – 116,04 oldu.
USD/JPY 117 Yükseliş Beklenti
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son verilere göre parite haftalık bazda yüzde 0,63 değerlenirken aylık yüzde 1,9 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 11,5 yükseldi.

Paritenin 115,8’lerde sabitlenmesi, Japonya Maliye Bakanı’nın döviz istikrarı ihtiyacını vurgulaması ve piyasa hareketlerini ve bunların ekonomi üzerindeki etkisini izlediğini söylemesiyle yönlendirildi.

Bakan Shunichi Suzuki bugünkü açıklamasında, döviz hareketlerinin ekonomi üzerindeki herhangi bir etkisini yakından izlediğini ve döviz istikrarının önemli olduğunu söyledi.

Zayıflayan yenin ekonomi için olumsuz olup olmadığı sorulduğunda; “hükümet, bu noktadan sonra döviz piyasası hareketlerini ve Japon ekonomisi üzerindeki etkilerini yakından izleyecek” dedi.

Bu arada MUFG Bank ekonomistleri, ücret enflasyon rakamlarına ilişkin yukarı yönlü bir sürprizin USD/JPY paritesini 117,00 seviyesine yükseltebileceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%