Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

USD/JPY 114,51 Testi ile 3 Yılın Yükseğine Ulaştı

İyimser varyant haberleri risk duyarlılığına zarar verirken USD/JPY, son yılların yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Yıllık getirisi yüzde 10'u aştı.
USD/JPY 114,51 Testi ile 3 Yılın Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Japon yeni karşısındaki değerini yansıtan USD/JPY paritesi, bugün 114,51’e kadar yükselerek kazançlarını genişletti. Kasım ayının sonlarında 115 eşiğini aştıktan sonra düşüşe geçen majör parite, bu haftayı toparlanma isteğiyle sürdürdü.

Dün en son 114,38’de fiyatlanırken bugünkü seansa yatay başladı. İlk 4 saatlik kapanış sonunda 114,51’le seansın zirvesini kaydederek Ekim 2018 sonrası en güçlü değerlerine çıktı.

TSİ 09.51’de yüzde 0,01 artıda seyrederken gün içi hareket aralığı 114,29 – 114,51 oldu.
USD/JPY 114,51
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yılın son günlerinde USD/JPY boğaları, Covid haberlerinin artırdığı duyarlılıkla ön saflara geçti. Piyasalar COVID varyantlarının küresel toparlanmayı aksatmamasını beklerken bu, Wall Street’teki boğalara Noel Baba rallisine katılmak için iyi bir neden verdi.

Ekonomik veri cephesinde Japonya’nın tüketici fiyatları, Kasım 2021’de yıllık bazda yüzde 0,6 artarak yaklaşık iki yıldaki en hızlı artışını kaydetti.

Diğer taraftan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda yaptığı son açıklamada yaşam maliyetini artıran daha pahalı hammadde ithalatına artan bağımlılığına atıfta bulunarak zayıf bir yenin hanelere geçmişte olduğundan daha fazla zarar verebileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu