Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası, OECD’nin Ekonomik Büyüme Beklentisini Yükseltmesiyle Güçlendi

OECD, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminini iki katına çıkardı. Bunun ardından döviz kurları gerilerken, borsa alıcılı seyrini sürdürdü.
Türk Lirası, OECD’nin Ekonomik Büyüme Beklentisini Yükseltmesiyle Güçlendi

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Mart 2021 tarihli ekonomik görünüm raporunu yayımladı. Buna göre Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme beklentisi %5,9’a yükseltildi. Daha önceki tahmin %2,9’du.

OECD’nin olumlu revizyonunun ardından, Türk lirası önemli paralar karşısında güçlendi.
Döviz Kurları Düşüş Gösterdi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 7,78 liraya tırmanan dolar, bu sabah 7,75 civarından açıldı. Günün ilk saatlerinden itibaren aşağı yönde hareket ederek 7,60’a kadar geriledi.

Saat 15.15’te hafif toparlansa da %1,51 ekside 7,63’ten işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro, %1,12 düşüşle 9,08’de seyrediyor. Diğer döviz kurlarında da oklar kırmızıyı işaret ediyor.

Salı gününe %0,77 değer kazancıyla 1542 puandan başlayan BIST 100 endeksi ise %1,27 yükselişle, 1549 puandan işlem görüyor. Endeks açılışta önce geriledi, ardından yukarı yönde hareket etmeye başladı. Gün ortasında 1550 puanı kaydeden endeks, şu sıralar gün içi en yükseğe yakın seyrediyor.

Tüm Döviz Kurları için Tıklayınız

OECD, 2022 yılında Türkiye ekonomisi için büyüme beklentisini %3,2’den %3’e düşürdü. Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası 2020 yılını %1,8 büyümeyle tamamladı.

Raporda pandemi kısıtlamalarına rağmen birçok sektörde toparlanma olduğu söylendi. Hükümet teşviklerinin ekonomilere katkı sağlayacağı ancak tam toparlanma için aşı çalışmalarının hız kazanması gerektiği ifade edildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum