Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜFE ve ÜFE Sonrası Dolar 8,20 Liranın Altındaki Seyrini Korudu

Tüketici ve üretici fiyatları ile başlayan haftaya dolar kuru yükselişle başlarken, verilerdeki artış sonrası
TÜFE ve ÜFE Sonrası Dolar 8,20 Liranın Altındaki Seyrini Korudu
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasalar yeni haftaya merakla beklenen enflasyon rakamlarıyla başlangıç yaptı. Aylık bazda tüketici fiyatları %1,08 artarken, yurt içi üretici fiyatları %4,13 artış kaydetti. Dolar kuru ise haftaya 8,1653 liradan yükselişle açıldıktan sonra yükselişini sürdürdü.

Dolar kuru veriler açıklanmadan önce 8,18 – 8,21 lira aralığında dalgalandı. Verilerin açıklanmasıyla birlikte yükselişini koruyan kur, 8,20 liranın altındaki seyrini sürdürdü.

Dolar TSİ 10:15 sularında %0,48 oranında yükselişle 8,1936 liradan işlem görmeye başladı.
Dolar Kuru Yüzde 0,48 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar kuru, Asya piyasalarında 8,2475 liraya kadar yükseldi. Ardından 8,20 liranın altında bir seyir izlemeye başladı. Enflasyon verileri günün en önemli açıklaması olarak takip edilirken, dolar kurunda değişime neden olmadı.

Kurun Asya’da test ettiği 8,25 lira seviyelerinde bulunan direnç noktası önemli bir gelişme görülmedikçe yükselişi engelleyebilir. Ancak yükselişin güçlenmesiyle birlikte 8,30 liraya doğru hareketin mümkün olduğu görülüyor.

Kurun 5 günlük getirisi %0,18 oranında aşağı yönü gösterirken, aylık bazda %8,66 oranında yukarı yönde hareket etti. Yıllık bazda ise %41,64 oranında değer kazanmış durumda.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta genel kurul toplantısında enflasyonda kalıcı düşüşe odaklanacaklarını söylemişti. Bu kapsamda politika faizini gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde tutacaklarını ifade etmişti. %19 seviyesinde olan politika faizi için 15 Nisan’da gerçekleşecek toplantı takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu