Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tembellikten Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

Siz de “ha bugün ha yarın” derken yapılması gereken işe bir türlü başlayamayanlardan mısınız? Tembellikten kurtulmak için önerilerimiz sizlerle:
Tembellikten Kurtulmak için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, siz de Garfield modunda takılmayı, daha açık söylemek gerekirse tembellik yapmayı seviyor olabilirsiniz. Sonuçta; hepimiz zaman zaman böyle anlar yaşıyoruz. Elimizin kolumuzun kalkmadığı, yataktan bile çıkmak istemediğimiz, aylak aylak ortalıkta gezindiğimiz ya da boş gözlerle yapılması gereken işlere baktığımız zamanlar, hemen hepimizin başına dönem dönem geliyor. Yani bu gayet olağan bir durum! Neticede hiçbirimiz bitmek bilmez enerjileri olan süper kahramanlar değiliz. Diğer bir deyişle; öyle bir an geliyor ki yola devam etmek için hiç ama hiç gücümüz kalmıyor. Kaba tabirle, pilimiz bitiyor! İşte tam da böyle zamanlarda tembellik bize hiç olmadığı kadar çekici görünüyor ve bahaneler üreterek ona doğru çekiliyoruz.

Ve ben size tembellik yapmakta bir sakınca olmadığını söylüyorum. “Hiçbir şey yapasım yok, zerre çalışmak istemiyorum…” gibi sözler söylemenin doğal olduğunu vurguluyorum. Tamam, bunlarda bir sıkıntı yok. Ancak problem işin dozu kaçırıldığında ortaya çıkıyor. Yani tembellik sürekli bir hal aldığında ve ipin ucunu kaçırmanıza neden olduğunda kesinlikle ortadan kaldırılması gerekli olan büyük bir sorun haline geliyor. Çünkü bir müddet sonra tembellik yapma isteğinin önüne geçememeye başlıyorsunuz. Bu da hayatınızın hiç istemeyeceğiniz şekilde olumsuz etkilenmesine yol açıyor.

Eğer siz de tembelliğin dozunu kaçırdığınızı düşünüyorsanız, bu kötü eğiliminizi bir an önce bırakmalısınız. Harekete geçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Peki, o kadar tembelken bunu nasıl yapacaksınız? Hemen aşağıda göreceğiniz önerileri dikkate alarak üzerinize yapışıp kalmış o miskinlikten kurtulabilirsiniz. Nihayetinde, yapmanız gereken tek şey hazırlanıp listelenmiş önerileri okumak! E onu yapmaya da üşenmezsiniz, diye düşünüyor, daha doğrusu umut ediyorum.

Nedenini Anlayın!

Nedenini Anlayın!Tembellikten kurtulmak için öncelikli olarak yapmanız gereken bu davranışınızın nedenini anlamak! Yani ilk etapta sorunun kaynağını bulmalısınız. Mesela; çok yorulduğunuz için mi tembellik yapmak istiyorsunuz yoksa yapmanız gereken şey zor olduğu için mi? Özel hayatınızda yaşadığınız sorunlar yüzünden mi kendinizi dış dünyaya karşı kapatıyorsunuz yoksa iş yerinizde olanlardan dolayı mı? Başaramayacağınızı düşündüğünüz için mi eliniz kolunuz kalkmıyor, dikkatinizi toplayamadığınız için mi? Eğer tembelliğinizin altında yatan nedeni anlarsanız, sorunu çözmeniz çok daha kolay olur ve harekete geçmek için daha iyi motive olabilirsiniz. (Sabah motivasyonu için yapılması gerekenler adlı yazımı okuyarak, güne nasıl zinde başlamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.)

Daha Çok Hareket Edin!

Daha Çok Hareket Edin!Tembelliğiniz sürekli bir hal aldıysa ve bu sizi gitgide daha başarısız biri haline getiriyorsa, o zaman hayatınıza hareket katmalısınız. Peki, hareketten kastım ne? Bununla bildiğiniz hareket etmekten bahsettiğimi belirtmeliyim. Yani size daha çok yürümenizi, daha çok koşmanızı, daha çok merdiven çıkmanızı, kısacası daha çok hareket etmenizi öneriyorum. Çünkü hareket ettikçe hem beden hem de zihin olarak kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Bu kötü yaklaşımdan çok daha kolay bir şekilde kurtulabileceksiniz. Dediğimin ne kadar doğru olduğunu görmek istiyorsanız ayağa kalkıp birazcık hareket edin. Üzerinizdeki ataleti atmak için çabalayın. Hem ne demişler “nerede hareket, orada bereket”.

İlginizi Çekebilir: Her Tembel Çalışanın Sahip Olduğu Özellikler

Nereden Başlayacağınızı Bilin!

Nereden Başlayacağınızı Bilin!Düşünsenize; önünüzde temizlenip toparlanması gereken koca bir ev var. Böyle bir durumda o 3 odalı ev gözünüze devasa bir şato olarak görünmez mi? Belki de birkaç saat içinde yapabileceğiniz iş size hiç bitmeyecekmiş gibi gelmez mi? Elbette, öyle görünür. Oysaki bütün evi temizlemeyi düşünmeyip, oda oda ilerlemeyi tercih etseniz, iş gözünüze çok daha kolay görünür. Demek istediğim o ki, tembellikten kurtulmak için işe nereden başlayacağınızı bilerek hareket etmelisiniz. Kocaman bir evi temizlemek yerine, dolabınızı düzeltmekle başlayın ve bu işi yaparken evin geri kalan kısmını düşünmeyin. Yani dikkatinizi sadece o anda yapmak olduğunuz küçük işe verin. Böylece; hepsini sırayla ve zorlanmadan yapabilirsiniz. Her türlü zorluğu yenebilmeniz için yapmanız gerekenleri bu yazımdan öğrenebilirsiniz.

Kendinizi Zorlamayı Öğrenin!

Kendinizi Zorlamayı Öğrenin!Tamam, tembellik yapmak o an size keyif veriyor olabilir. Ki bu gayet olağandır. Sonuçta; tembellik yapmak diğer seçeneğe göre uygulanması çok daha kolaydır. Pek çok kişinin tercihi meyli kolay olandan yanadır. Ancak başarı için yapılması gereken zoru seçmektir. Yani size tembellikten kurtulmak için kendinizi zorlamanız gerektiğini söylüyorum. İçinizden gelmese bile harekete geçmenizi, kendi kendinize vereceğiniz telkinlerle zor olanı seçmenizi öneriyorum. Zaten kendinizi zorlamayı öğrendikten bir süre sonra alışkanlık haline getirerek, istekle yapmaya başlayacaksınız.

Tembelliğe Teşvik Eden Şeylerden Kurtulun!

Tembelliğe Teşvik Eden Şeylerden Kurtulun!Tembellik yapmaya doğru meylettiğimizde, etrafımızdaki pek çok şey bize yapılması gereken işlerden çok daha cazip görünür. Mesela; normal zamanlarda asla izlemeyeceğimiz saçma sapan bir TV programı o an bize deli gibi keyif verir. Elimize bir kez bile almadığımız sevmediğimiz yazarın kitabı, o an bir şekilde dikkatimizi çeker. “Milletin ne yaptığından bana ne” gibi düşüncelerle baktığımız sosyal medya, aniden ilgi çekici bir ortama dönüşür. Çünkü içten içe tembellik yapmak istiyoruzdur. Ve o anda etrafımızda bulunan hemen her şey, önümüzde duran işten çok daha cezbedicidir. İşte bu nedenle; size etrafınızdaki dikkat dağıtıcılardan kurtulmanız gerektiğini söylüyorum. Hatta yeri gelmişken size aşağıdaki yazıya şöyle bir göz atmanızı öneriyorum.

İnceleyin: İş Hayatını Sabote Eden Faktörler

Harekete Geçtiğinizde Ne Kazanacağınızı Düşünün!

Harekete Geçtiğinizde Ne Kazanacağınızı Düşünün!Tamam, tembellik yapmak iyi hoş da miskinlik yaptığınızda ne kazanıyorsunuz? Yapılması gereken işler yığınına eklenen yeni işlerden ve başarısızlık hissinden başka diyorum. Hiçbir şey, öyle değil mi? Peki, tembellik yapmadığınızda kazanacaklarınız? Mesela; iş yerinde tembellik yerine kendinizi zorlayıp çalışsanız! Defteri kitabı bir kanara atmak yerine sınavlarınıza çalışsanız! Ya da yapmanız gereken başka şeyleri yapsanız! Demek istediğim o ki tembellik yapmak yerine harekete geçmeyi tercih ettiğinizde pek çok açıdan kazançlı çıkarsınız. Yani “hiçbir şey yapasım yok” diye düşündüğünüzde, kendinize “hiçbir şey yapmamaya devam edersem ne olur, tembellik yapmayı bırakırsam ne olur” diye sormalısınız.

Tembellik Yapmak için Uygun Bir Zaman Belirleyin!

Tembellik Yapmak için Uygun Bir Zaman Belirleyin!Tembellik konusunda sınırı çok aştıysanız, yani harekete geçmek sizin için fazla zor geliyorsa, o zaman şimdi vereceğim öneriyi deneyin derim. Çünkü her kötü alışkanlık gibi tembellik de bırakılması zor bir alışkanlıktır. Yani 2 gün çalışsanız, 3. gün yine tembellik yapmak isteyeceksiniz, hem beden hem de zihin olarak eski kötü alışkanlığınıza doğru meyledeceksiniz. İşte bu yüzden size sık olmamak kaydıyla, arada sırada tembellik yapmanızı öneriyorum. Ve bu konuda şaka falan yapmıyorum. Size gün ya da hafta içinde (sahip olduğunuz şartlara göre zamanı siz belirleyeceksiniz) rahat rahat tembellik yapacağınız bir zaman belirlemenizi ve miskinlik yapma isteğinizi dozajına göre karşılamanızı tavsiye ediyorum. Böylelikle çalışıp çalışıp “yeter artık, aylarca hiçbir şey yapmak istemiyorum” demeyecek, tembelliğe olan açlığınızı ara ara doyurduğunuz için bu konuda çok daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Mutlu Olduğunuz İşlerle Uğraşın!

Mutlu Olduğunuz İşlerle Uğraşın!Tembellikten kurtulmak için dikkate almanız gereken önerilerden bir diğeri de bu! Çünkü tembel insanların çoğu aslında sevmediği işler yapmak zorunda oldukları için tembelliğe meylederler. Onları mutsuz eden işlerde çalıştıkları, bölümlerde okudukları gibi çoğaltılabilecek yaşama sahip olanların çoğu miskinliği tercih ederler. İşte bu nedenle size mutlu olduğunuz işlerle uğraşmanız gerektiğini söylüyorum. İş yerinde tembellik yapmaktan kurtulamıyorsanız, yaptığınız işten ne kadar keyif aldığınızı düşünmenizi söylüyorum. Sonuçta; yapmanız gereken şey size keyif veriyorsa eğer onu canla başla yapar, onunla uğraşırken geçen zamanın farkına bile varmazsınız.

Okumanızı Öneririm: Tembel İnsanlara En Çok Para Kazandıran Meslekler

Kendinizi Ödüllendirmeyi Unutmayın!

Kendinizi Ödüllendirmeyi Unutmayın!Tembellik yapmak istediğiniz anlarda kendinizi zorlayıp bir şekilde harekete geçmeyi başardınız diyelim. Ya da uzun süre boyunca hiç durmadan çalışıp çabaladınız. İşte böyle durumlarda yapmanız gereken şey; kendinizi ödüllendirmek olmalıdır. Zira diğer türlü motivasyonunuzu kaybedecek, bir süre sonra ister istemez tembelliğe doğru sürüklenmeye başlayacaksınız.

Yani bu öneriyi hem tembellikten kurtulmak hem de tembellik yapmaya başlamamak için uygulamalısınız. Diğer bir deyişle; kendinizi ödüllendirme tavsiyesini hem bir önlem hem de bir çözüm yolu olarak düşünmelisiniz. Evet, nihayet listenin sonuna geldik. Ve önerilerin hepsini incelediğinize göre, tembellikten kurtulmak için gereken adımlardan bir tanesini atmışsınız demektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.