Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tek Maaşla Geçinmek İsteyenler için Hayati Önem Taşıyan 10 İpucu

Tek maaşla geçinmenin ne kadar zor olduğu ortada! Ancak durumu kabullenmek yerine yapılabilecek şeyler var. İşte bunun için kritik tavsiyeler:
Tek Maaşla Geçinmek İsteyenler için Hayati Önem Taşıyan 10 İpucu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzün en büyük dertlerinden biri de tek maaşla geçinmek! Hatta dertten de öte, başarılması imkansız diye düşünülen bir kavram haline geldi. Yani tek maaşla geçinebilenlere, adeta bir dünya şampiyonası kazanmış gibi hayranlıkla bakılıyor. Aslında her şeyin ateş pahası olduğu bir dönemde yaşadığımızı düşünürsek, bu yaklaşımın gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü paranın mutlak önem taşıdığı ve her şeyin gittikçe pahalılaştığı şu zamanda tek maaşla geçinmek gerçekten ama gerçekten zor. Ama imkansız da değil! Yani burada çoğunluğun düşüncesine karşı çıkarak; evet, uğraşılırsa tek maaşla da pekala geçinilebilir diyorum. Bu fikrime karşı çıkmadan önce lütfen sözümün bitmesini bekleyin. Ondan sonra eğer hala isterseniz “tek maaşla geçinmek imkansız” diye düşünmeye devam edebilirsiniz.

Öncelikle, insanların neden tek maaşla geçinmek zorunda olduğunu bir düşünelim. Aslına bakarsanız, bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Ama biz en yaygın olan durumlardan bahsedeceğiz. Ülkemizde tek maaşla geçinmeye çalışanların çoğunun çocuklu ailelerden oluştuğunu söyleyebilirim. Yani çoğu anne ya çocuğuna kendi bakmak istediği için ya da bakıcı masrafını karşılayamadığı için çalışmamayı tercih ediyor. Nedeni ise gayet açık! Günümüzde bebek bakım parasının en aşağı 700 lira olduğunu düşünürseniz, zaten 1300 lira alacak bir kadının neden çalışmak istemediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bazı kadınlar ise sadece çalışmak istemediği için tek maaşla geçinmeye razı oluyor. Kimi herhangi bir rahatsızlık nedeniyle, kimi iş bulamadığı için, kimi ise başka birine bakmak için evde oturmak durumunda kalıyor. Yani öyle ya da böyle ülkemizde tek maaşla geçinmeye çalışan sayısız aile var. Bazıları bunu gayet iyi başarırken bazıları ise bu sorunun üstesinden hiçbir şekilde gelemiyor. Peki, aslında gelinebilir mi? Elbette, üzerine basmak istediğim şey bu zaten. Tek maaşla geçinmenin de mümkün olduğu!

Şimdi diyeceksiniz ki insanlar çift maaşla geçinemiyor, tek maaşla nasıl geçinsinler? Aslında bu sorunun cevabı her şeyi açıklıyor, ama siz cevabın sorunun içinde olduğunu göremiyorsunuz. Evet, başkaları çift maaşla bile geçinemiyor derken gayet haklısınız. Ama onların paranın nasıl yönetilmesi gerektiğini bilmedikleri için geçinemediklerini unutuyorsunuz. Diğer bir deyişle, bu kişiler asıl meseleye para kazanmak olarak baktıkları için hataya düşüyor ve doğal olarak da geçinemiyorlar. Eminim, sizin etrafınızda da aylık geliri binlerce lira olan; ama sorsanız cebinde 3 kuruş parası olmayan tanıdıklarınız vardır. Sanmayın ki onlar yalan söylüyor. Gerçekte tam olarak yaptıkları geçinememek! Çünkü parasal konularda başarılı olmak için dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu bilmiyorlar. İşte bunu öğrendiğiniz takdirde, tek maaşla geçinilebileceğine de inanmış olursunuz.

İşte bunun için öğrenmeniz gereken küçük, ama etkili ipuçları:

Plan, Plan, Plan!

Plan, Plan, Plan!Tek maaşla geçinmek çoğu insan için imkansız görünebilir. Ancak akıllıca yapılmış bir planlama ile tek maaşla pekala geçinilebileceğini belirtmek isterim. Peki, tek maaşlı bir ailenin geçinmek için yapması gereken şeyler nelerdir? Öncelikle, plan faktörünün ne kadar önemli olduğunu anlamalısınız. Çünkü planlamanız iyi olmadığı takdirde, evinize bir değil 3 maaş da girse yine de geçinemezsiniz. Dolayısıyla, ilk olarak yapmanız gereken yürütebileceğiniz bir plan oluşturmaktır. Bu konuda da Kişisel Finans Nedir, Planı Nasıl Yapılır? isimli yazımızdan gerekli yardımı alabilir, gerekli yazıya buradan ulaşabilirsiniz..

Eviniz için gerekli olan zaruri harcamaları hesaplamalı, geriye ne kaldığına bağlı olarak mutfak masrafınızı, ekstra giderlerinizi düşünmelisiniz. Tabii bunları yaparken yine hesaplı hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Mesela; marketlerin indirim günlerini takip edebilir, pazara akşamüstü çıkabilirsiniz. Bayat ekmeklerinizden gayet güzel yemekler hatta tatlılar yapabilir, eski eşyalarınızı değerlendirebilir, evdeki malzemelerle çocuklarınıza ilginç oyuncaklar yapabilirsiniz. Plana sadık kaldığınız takdirde siz de tek maaşla geçinmenin gayet mümkün olduğunu anlayacak ve az parayla da mutlu olunabildiğini göreceksiniz.

Önceliklerinizi Belirleyin!

Önceliklerinizi Belirleyin!Bir şeyi satın alırken onun ne kadar gerekli olduğunu düşünmelisiniz. Yani yan komşunuz son model bir mutfak aleti aldı diye düşünerek yersiz harcamalar yapmamalısınız. Atıyorum, arkadaşınız arabasının modelini büyüttü. Bunun altında kalmamak için kendinizi boş yere dara sokmamalısınız. Para harcarken, herkes alıyor diye değil sadece gerekli olduğu için harcadığınızdan emin olmalısınız. Uzun lafın kısası, önceliklerinizi belirlemelisiniz.

Gereksiz Yere Enerji Tüketen Tüm Fişleri Çekin!

Gereksiz Yere Enerji Tüketen Tüm Fişleri Çekin!En basitinden, evde bir ses olsun diye gün boyu açık duran televizyonunuzdan kurtulabilirsiniz. Emin olun, televizyonsuz bir evde yaşayan aileler diğerlerine göre çok daha kaliteli vakit geçirmektedirler. Televizyonsuz hayatın ne kadar güzel olduğunu söyleyen pek çok ünlü ve başarılı isim olduğunu da belirteyim. Hatta televizyonu olmayan kişilerin çoğunluğunun maddi durumu gayet iyi kişiler olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Yani televizyonsuzluk bir bakıma zengin alışkanlığı olarak gösterilebilir!

Öte yandan, evde fişini çekebileceğiniz tek elektrikli alet televizyon da değil. Mesela; mutfak robotu kullanmayıp bu aletin yapacağı işleri elinizle yapabilirsiniz. Bir odadan diğerine geçerken ışıkları kapatabilirsiniz. Çamaşır ya da bulaşık makineniz tam olarak dolmadan çalıştırmamaya dikkat edebilirsiniz. Evinizdeki tüm ampullerin enerji tasarruflu olmasını sağlayabilirsiniz. Balkonunuza boş bir kova koyarak, çiçeklerinizi bu suyla sulayabilirsiniz. Perdelerinizi kapalı tutabilir, evinizdeki sıcaklıktan tasarruf edebilirsiniz. Sonuçta tasarruf etmek isteyin yeter, gerisi zaten doğal olarak gelecektir. Bu konunun detaylarını elektrik faturasından tasarruf etmek için 10 kolay ipucu isimli yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz.

Taşının Ya Da Taşınmayın!

Taşının Ya Da Taşınmayın!Tek maaşla geçinmek için yapmanız gereken bir diğer şey de şu anda yaşadığınız evin sizin için ne kadar uygun olduğunu düşünmektir. Yani kirada mı oturuyorsunuz, kendi eviniz mi var bilemiyorum; ama her halükarda eviniz için yaptığınız harcamaları hesaba katmalısınız. Mesela; 3 kişilik bir ailesiniz ve şu andaki eviniz sizin için bir hayli pahalı. Bunu bir tek kira olarak da düşünmeyin. Çünkü ısınma masrafından tutun da evinizi doldurmak için yapmak isteyeceğiniz harcamalara varana kadar pek çok açıdan büyük evler daha masraflıdır. Bu nedenle, daha küçük bir eve taşınmayı tercih edebilirsiniz. Ya da evinizi kiraya verebilir, alacağınız kira parasından daha ucuz olan bir eve çıkmayı düşünebilirsiniz. Uzun lafın kısası, maddi durumunuza bakarak taşınmanız gerekip gerekmediğine mantıklı bir biçimde karar vermelisiniz.

Ek Gelir Elde Etmenin Yollarını Deneyin!

Ek Gelir Elde Etmenin Yollarını Deneyin!Tek maaşla geçinmek zorunda olabilirsiniz. Ama bu sizin ek gelir elde etmek için uğraşmamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Mesela; evde pasta börek yapıp satabilir, seyyar satıcılık yapabilir, arkadaşlarınızın bebeklerine bakabilir, özel ders verebilirsiniz. Sonuçta günümüzde para kazanmak için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem var. Bunların içinde sizin için en uygun olanı ya da olanları belirleyerek, gelirinizi arttırmanın yollarını arayabilirsiniz. Mesela; buraya tıklayarak boş zamanlarınızı nasıl paraya çevireceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilir, kazancınızı arttırabilirsiniz.

Var Olan Borçlarınızı Gözden Geçirin!

Var Olan Borçlarınızı Gözden Geçirin!Sizi fazla zorlayan bir kredi ödemeniz mi var? O zaman bunu düşürmenin yollarını arayın. Mesela, sizin için çok büyük olan arabanızın modelini küçülterek var olan borçlarınızı azaltabilir ya da tamamen kapatabilirsiniz. Veya faiz oranlarını araştırarak size en uygun teklifi veren bankadan kredi çekebilir, daha küçük miktarlar ödeyerek bütçenizi bir nebze de olsa ferahlatabilirsiniz. Eğer kenarda birikmiş paranız varsa; yatırım yapmayı deneyebilir, farklı yatırım araçlarıyla para kazanarak kısa süre içinde borcunuzu kapatabilirsiniz. Ama her şeyden önce borç kapatma planı nasıl yapılır, sorusunun cevabını iyi bilmelisiniz.

Kredi Kartlarına Dikkat Edin!

Kredi Kartlarına Dikkat Edin!Eğer kredi kartı kullanmayı bilmiyorsanız, borcunuzu ödeyin ve kredi kartlarınızdan bir bir kurtulun. Ya da sadece maaşınızın yarısı kadar limiti olan bir kredi kartı kullanın. Bunu da yalnızca avantajlı durumlarda ve taksitli alışverişlerde yapmaya özen gösterin. Çünkü her ne kadar plan yapmış olsak da çocuğumuz, eşimiz, dostumuz devreye girdiği zaman planı unutuyor ve olmadık şeyler için para harcıyoruz. Eee kredi kartı da bunu sağlayacak en önemli araç! Düşünsenize; cebinizde binlerce liralık limiti olan bir kart dururken, çocuğunuzun istediği o son model telefonu nasıl almazsınız? Ya da nereye kadar almazsınız? İyisi mi siz hiç riske girmeyin ve kredi kartlarınızdan bir an önce kurtulun. Ama dursun ne olur ne olmaz da diyorsanız, kredi kartı kullanımı nasıl olmalıdır konusuna da hakim olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Acil Durumlar için Kenara Para Koyun!

Acil Durumlar İçin Kenara Para Koyun!Biliyorum, bazılarınız bu dediğimin saçma olduğunu düşünebilir. Ama tek maaşla geçinseniz bile acil durumlar için kenara para koymanın gerektiğini unutmamalısınız. Mesela ayda en azından 50-100 lirayı bir kenara ayırın. Yapabilirseniz eğer, her ay bir tane küçük altın almayı deneyebilirsiniz. Çünkü kenara para koymak, tek maaşlılar için diğerlerine göre çok daha fazla önem taşıyan bir konudur. Sadece bugünü değil, yarını da düşünmek zorunda olduğunuzu bilin. Sonuçta hastalık da bizim için kaza da bela da! Tüm risklere karşı önleminizi alın ve sonradan sıkıntı çekmeyin.

Arabanızı Satın Ya Da Değiştirin!

Arabanızı Satın Ya Da Değiştirin!İki tane arabaya sahip olabilirsiniz. Ya da ailenizle yakın evlerde oturup, istediğiniz zaman ailenizden birinin arabasını alma şansına sahip olabilirsiniz veya çalıştığınız şirketin size tahsis etmiş olduğu arabayı kullanıyor olabilirsiniz. Sonuçta nedeniniz ne olursa olsun, fazladan bir arabanız varsa onu satmayı düşünebilirsiniz. Çünkü araba eşittir masraf demektir. Senede birkaç kez kullandığınız ve garajda öyle yatan bir arabanız olsa dahi, sigortası muayenesi derken yılda en az 2000 lira masraf yaparsınız. İşte bu nedenle arabanızı satmayı ya da en azından daha uygun fiyatlı bir arabayla değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Emin olun, bu yaklaşımınız bütçenizde gözle görülür bir değişiklik yapacaktır.

Büyük Alışverişleriniz için Para Biriktirin!

Büyük Alışverişleriniz İçin Para Biriktirin!Mesela, birkaç sene sonra ev ya da araba almayı düşünüyorsunuz. O zaman geldiğinde çoğunluğun yaptığı gibi siz de bankaların yolunu tutarak binlerce lira faizle kredi çekeceksiniz. İşte bunu yapmak yerine daha karlı yollar denemeyi düşünmelisiniz. Mesela; bir birikim hesabı açabilir, ileride ödeyeceğiniz faiz tutarı kadar parayı her ay buraya yatırabilir ve zamanı geldiğinde borca girmeden istediğiniz şeyi peşin parayla satın alabilirsiniz. Düşündüğünüzde, bunun ne kadar mantıklı olduğunu siz de anlayacaksınız. Sonuçta hiç faiz ödememek varken, neden bir senelik hatta belki de iki senelik maaşınız kadar faiz ödeyesiniz?

Evet, son maddeyi de gördüğünüze göre yazıyı sonuna kadar okudunuz. Aslında bu bile sizin kararlılığınızı gösteren bir işaret! Yani tek maaşla geçinmenin imkansız olmadığını artık biliyorsunuz. Yukarıdaki maddeleri de dikkate alarak, siz de binlerce lira kazanıp geçinemeyenlere inat tatmin edici bir hayat yaşayabilirsiniz. Şayet kararınız bu yöndeyse, sizi şimdiden tebrik ettiğimi söylemeliyim. Sonuçta insanoğlunun isteyip de başaramadığı hiçbir şey yok, değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.