Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elektrik Faturasından Tasarruf Etmek için 10 Kolay İpucu

Hayatın giderek daha pahalandığı şu günlerde insanlar her şeyden tasarruf etmeye gidiyor. Peki elektrik faturasından nasıl tasarruf sağlarsınız?
Elektrik Faturasından Tasarruf Etmek için 10 Kolay İpucu
Son Güncelleme: 
Yorum

Görünce gözlerinize inanamadığınız elektrik faturanızın, 1 yıllık toplamını hesap ettiğinizde daha da pişman olabilirsiniz. Faturanızın bu kadar yüksek olmasında yalnızca faizler, enflasyon veya zamlar değil. Yani elektrik faturanızdan tasarruf edebileceğiniz çeşitli yöntemler de mevcut. Daha dikkatli bir tüketim ile faturanızda önemli bir düşüş sağlayabilirsiniz.

Birkaç sene önce piyasaya çıkan ve elektrik tüketiminde % 25 oranında tasarruf yaptırdığı iddia edilen cihazlar satıldı. 200 liraya kadar satılan bu elektrik tasarruf cihazlarının, işe yaramadığı da kullananlar tarafından onaylandı. Elbette benim sizlere birazdan bahsedeceğim yöntemler, bu tarz bir cihaza bağlı değil. Evinizdeyken daha dikkatli bir kullanım üzerine dayalı yöntemlerdir. Yapacağınız birkaç değişiklik, kazanacağınız alışkanlıklar ve bilinçli tüketim ile enerji tasarruf yapabilirsiniz. Bu sayede hem dünyamızı hem de cebinizi kurtarmış olacağınızı, unutmayın.

Şimdi sizlerle elektrik faturanızdan tasarruf etmenizi sağlayacak 10 kolay ipucunu paylaşmak istiyorum:

1 Perdeleri Yazın Kapatın, Kışın Açın

Perdeleri Yazın Kapatın, Kışın AçınYaz aylarında sıcaktan bunalıp, hemen hepimiz camları, kapıları açıyoruz. Oysaki camları açarak evin içine sıcak havanın dolmasına neden oluyoruz ve daha fazla enerji tüketerek serinlemeye çalışıyoruz. Güneş ışınlarının ısıtıcı etkisini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden yazın mümkün oldukça perdelerinizi kapalı tutarak, güneşin girmesine izin vermeyin. Özellikle havanın en sıcak olduğu zamanlarda odanın direkt gün ışığına maruz kalması yerine perdeler, kapatmanız işe yarayacaktır. Perdeleri ve pencereyi açmak için havanın biraz serinlemesini beklemelisiniz. Kış aylarında ise perdeleri açarak güneş ışınlarının evinize dolmasına izin verin.

2 Eviniz Güneş Görsün

Eviniz Güneş GörsünEvinizin güneş görmesi, biraz daha az lamba yapmanızı sağlar. Evinizin güneş görmemesi veya güneşinin engellenmesi, erken saatlerde ışıkları açmanıza neden olur. Özellikle çalışma odası, mutfak gibi ışığa daha çok ihtiyacınız olan odaların, güneş gören tarafta olmasına dikkat edin.

3 Klimanızın Bakımını Yaptırın

Klimanızın Bakımını YaptırınKullandığınız klimanın yıllık bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız. Hem faturanız için hem de havayı temizleme özellikli olan klimaların filtrelerinin temizlenmesi için bu bakımlar önemlidir. Ayrıca klima bakımınızı yaptırmadığınız zaman çeşitli alerjik reaksiyonlarla da karşılaşabilirsiniz. Hava filtrelerinin değiştirilmesi ve bakımların düzenli yapılması, klimanın performansını etkileyecektir. Bu sayede de daha az enerji tüketecektir.

4 Fişleri Prizden Çekin

Fişleri Prizden ÇekinKumandadan veya düğmesinden kapattığınız televizyonun fişi, prize takılı olduğu sürece bir miktar elektrik tüketecektir. Aynı şekilde bilgisayarların, laptopların, akıllı telefon ve tabletlerin şarj cihazları prize takılı olduğu sürece belli bir tüketim yaparlar. Bu ev ve elektrikli ev aletlerini kullanmadığınız zamanlarda prizden çıkartmanız, boş yere harcanan elektriği önleyecektir.

5 Eski Elektrikli Ev Aletlerinizi Yenileyin

Eski Elektrikli Ev Aletlerinizi YenileyinReklam sloganı gibi göründüğünün farkındayım. Ama eski ev aletleri enerji tüketimi konusunda daha açgözlüler. Yeni nesil teknolojilerle üretilmiş elektrikli ev aletlerinin pahalı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama faturanıza etkileri de büyük olacaktır. Ayrıca bu yeni ürünler, enerji tasarrufu teknolojisine sahiptir. Etiketlerinde göreceğiniz A+ gibi özellikler kesinlikle enerji tüketimine katkıda bulunacaktır. Eski görünümleri evinize vintage bir hava verebilir; ama yine teknolojilerle üretilen bu cihazlardan da bulabilmeniz artık mümkün.

6 Ev Aletlerinizi Onarın

Ev Aletlerinizi OnarınBozuk olan ev aletleri, daha fazla enerji tüketecektir. Örneğin, arızalı olan bir buzdolabı, daha iyi soğutabilmek için daha fazla enerji tüketecektir. Bu nedenle de gereksiz yere faturanız yükselecektir. Ya yenisiyle değiştirmeniz ya da tamir ettirmeniz iyi bir tasarruf yönetimidir.

7 Ampulleri Değiştirin

Ampulleri DeğiştirinEvinizde var olan spot, akkor şeklinde tanımadığımız ampullerinizi değiştirmenizi öneririm. Led dediğimiz ampuller ise akkor ampullere göre % 80 oranında enerji tasarrufu sağlıyor. Oldukça yüksek bir tasarruf değil mi? Ayrıca düşük bir maliyetle bu değişimi sağlamanız da mümkündür.

8 Termostat Kullanın

Termostat KullanınEğer evinizde kullandığınız elektrikli bir şofben varsa, termostatlı olması en doğrusudur. Belli bir derece ayarlamalı ve evinizdeyken bu derecede kalmasını sağlayabilirsiniz. Evde olmayacağınız gün içi saatlerinde, uyuduğunuz zamanlarda ise bu dereceyi düşürmeniz mantıklı olacaktır. Tamamen kapatarak istediğiniz sıcaklığa gelmesi arasında geçen sürede cihazınız daha fazla enerji tüketecektir. Ama düzenli olarak evinizde bulunduğunuz zamanlarda dereceyi hafif değiştirmek işinize yarayacaktır.

9 Çamaşır ve Bulaşıklarınızı Düşük Derece Yıkayın

Çamaşır ve Bulaşıklarınızı Düşük Derece YıkayınÇamaşır ve bulaşık makinenizde çeşitli ısı ayarları bulunmaktadır. Biz her zaman daha temiz olsun diye mümkün oldukça yüksek dereceleri tercih ederiz. Oysaki çamaşır ve bulaşıklarınızı düşük derecelerde de temizlersiniz. Bu ev aletleri konusunda enerji tasarrufu adına dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da, makineleriniz tam dolmadan çalıştırmamanızdır. Özellikle çamaşır makinenizde bu duruma dikkat etmelisiniz.

10 Ağaç Dikin!

Ağaç Dikin!Enerji tasarrufuyla ağaç dikmenin bağlantısını kuramamış olabilirsiniz. Ama bilimsel olarak ağaçlar hava sıcaklığı ve soğutma maliyetleri üzerinde etkilidir. Hava biraz ısındığında, yukarda resmini gördüğünüz gibi soluklanmak için hemen bir ağaç arar ve gölgesine sığınırız. Ülkemizden örnek verelim; Antalya her yaz yaşadığı sıcaklarla ünlüdür. Antalya’nın biraz ormanlık kesimlerine gittiğiniz zaman ise havanın daha makul sıcaklıklarda olduğunu göreceksiniz. Ağaçlar, hissedilen sıcaklık ve nem üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıca dünyamızın geleceği için de büyük bir yere sahiplerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%