Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kişisel Finans Nedir, Planı Nasıl Yapılır?

Kişisel finansın ne olduğunu bilmez ve bu konuda plan yapmanın önemini göz ardı ederseniz, maddi anlamda tatmin olmanız pek mümkün değil.
Kişisel Finans Nedir, Planı Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kişisel finans kelimesini daha önce birçok kere duymuşsunuzdur. Ama sizi pek ilgilendirmediğini düşünmüş ve pek oralı olmamışsınızdır. Oysaki kişisel finans her tüketicinin içinde bulunduğu bir durumdur. Bir gelir elde ediyorsanız, giderleriniz de vardır ve bunlar arasındaki dengeyi kurmanız gerekmektedir. Eğer kuramazsınız, yani “ayağınızı yorganınıza göre uzatmazsanız” tüm hesaplarınız alt üst olacaktır.

Geçim sıkıntısına düşecek ve borçlar arasında boğulacaksınız. İşte bu konulardan muzdarip olmak istemiyorsanız, kişisel finans nedir öğrenelim bakalım.

Kişisel Finans Nedir?

Kişisel Finans Nedir?Harcama ve kazancınızı düzenleyerek, giderlerinizin gelirinizden daha az olmasını sağladığınız sistematik yola, kişisel finans denmektedir. Bunun için yaptığınız düzenlemeler de kişisel finans planını oluşturmaktadır.

Kişisel finans kısaca kendi gelir ve giderlerinizi bir hesaba koyduğunuz basit bir muhasebe olarak görülebilir. Nasıl bir şirketin gelir ve gideri için bir muhasebe tutuluyor, buna göre gelecek faaliyetleri planlanıyorsa; sizde kendi muhasebenizi tutmalısınız. Elde ettiğiniz gelirin, faturalar gibi ödemesi zorunlu giderlerinizi, mutfak masraflarınızı, ev kirası veya kredinizi karşılaması gerekiyor. Eğer karşılamıyorsanız, bir düzenlemeye gitmelisiniz. Tasarruf etmelisiniz ve bütçenize uygun bir eve taşınmalısınız.

Kişisel finans elbette yalnızca gelir – gider dengenizden de oluşmuyor. Tasarruf – birikim – yatırım üçgenini de sevseniz iyi edersiniz. Tasarruflu bilinçli bir tüketici olmalı, para biriktirmeli ve birikimlerinizi gelecek için yatırımlarla değerlendirmelisiniz. Yalnızca bugününüz değil yarını da düşünmeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemleri kapsayan kişisel hesaplara da kişisel finans adı verilmektedir.

Gelir ve gider dengenizi iyi bir şekilde hesapladığınız zaman, daha özgür bir yaşamınız olacaktır. Gelecek için adım atarken borçlarınızın sizi engellemesi, büyük bir hayal kırıklığı yaşatır. Hayallerinizi gerçekleştirmek için kişisel finans planınızı iyi bir şekilde yapmalı ve attığınız her adımı önceden planlamalısınız.

Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır?

Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır?Geleceğinizi nasıl planlıyorsunuz veya nasıl hayaller kuruyorsunuz? Genellikle üniversitede okurken birçok hayale kapılırız. Mezun olduğum da, böyle bir işim olacak ve şöyle bir kazanç elde edeceğim, deriz. Ama işler para kazanmaya geldiği zaman bir anda bocalar ve hesap – kitap şaşar. Bu durumda bir borçlanma dönemine girer ve borçların altında kalırsak, tüm planlar suya düşer. İşte bu noktada hayallerinizi kurarken doğru bir kişisel finans planı da yapmış olsaydınız, bunlarla karşılaşmazdınız.

Bilinçli bir tüketici, tasarruflu bir birey, parasının değerini bilen bir çalışan, geleceğine yatırım yapan bir kişi olmak istiyorsanız, kendinize göre bir kişisel finans planı yapmalısınız. Her bireyin kendi gelir ve giderlerine göre bu plan değişiklik gösterir. Ama değişmeyen bazı sabit noktalar bulunmaktadır.

İşte kişisel finans planınızı yaparken işinize yarayacak yollar:

Bütçeleme Yapmak

Bütçeleme YapmakAtacağınız ilk adım bütçeleme yapmak olmalıdır. Yani elde ettiğiniz gelir ile giderlerin hesabını tutmalısınız. Minimum gideri sağlarken, maksimum kazancı hedeflemelisiniz. Mümkün oldukça giderlerinizi azaltmalısınız.
Düzenli olarak elde ettiğiniz gelir ile her ay düzenle olarak ödemeniz gereken faturaları, kira, kredi gibi ödemeleri belirlemelisiniz. Bu işi yapmak için günümüzde birçok mobil uygulama var. Yok ben kağıt kalem görmek isterim diyorsanız, kendinize büyük bir kağıt alın ve ortadan bir çizgi çizin. Bir tarafa gelirlerinizi, bir tarafa giderlerinizi dürüst bir şekilde yazın. Dürüst diyorum; çünkü insan kişisel harcamalarında genellikle adil davranmayabilir. Zevkleri, hobileri için ekstra para harcar. Örneğin ayakkabı tutkunu bir bayan! İhtiyacı olmamasına rağmen tutkusu yüzünden yaptığı alışveriş, tüm hesabının şaşmasına neden olabilir.

Borçları Değerlendirmek

Borçları DeğerlendirmekDüzenli olarak ödemekte olduğunu borçlarınız olabilir. Otomobil veya ev kredisi gibi. Tüm bunlara ek olarak kredi kartı kullanıcısı da olabilirsiniz. Özellikle kredi kartı kullanımında borç miktarınızı kontrollü bir şekilde takip etmelisiniz. Kredi kartları insanlara, oldukça rahat alışveriş yapacakları hissi verir. Ama bu durum bankaya borçlanmanız demektir.

Ödemesini yaptığını kredi gibi borçlarınızı da planlarınıza dahil edin. Hatta paranız elinize geçtiği zaman ilk olarak bu borçlara odaklanın ve geri kalan parayı diğer giderlerinize göre harcayın. Eğer bu noktada bir hata yaparsanız, ya borçtan dolayı kredi geçmişiniz kirlenecek ya da borçların altında boğulup kalacaksınız. Ayrıca mümkün oldukça borçlarınızdan bir an önce kurtulmaya çalışmalısınız.

Sorumsuzca Alışveriş Yapmak

Sorumsuzca Alışveriş YapmakAlışveriş yalnızca kadınların değil, erkeklerin de tutkusu ve kesinlikle önüne geçilmesi gereken bir tutku. Yaptığınız gereksiz bir alışveriş, tüm planlarınızın suya düşmesine neden olabilir. Ayrıca alışveriş mutlu etmez. Verdiği anlık mutluluk sonradan pişmanlık ve ızdıraba dönüşecektir.

Alışveriş yaparken gerekli – gereksiz, istek – ihtiyaç ayrımını iyi bir şekilde yapabilmelisiniz. Alışverişte çok harcama yapmamak için de birçok teknik vardır. İlerleyen yazılarda bu konulara da yer vereceğim. İstek mi, ihtiyaç mı ayrımını adil ve dürüst bir şekilde yapmalısınız. Örneğin, ayakkabıya ihtiyacınız yokken, vitrinde gördüğünüz ayakkabıyı tamamen tutkunuz yüzünden alıyorsunuz ve sonrasında pişman olacaksınız. Kendinizi o ayakkabıya ihtiyacınız olduğuna inandırırsanız, ayın sonunu getiremeyeceğinizi bilmelisiniz.

Kişisel Zevkler

Kişisel ZevklerPahalı hobileriniz, sinema – tiyatro tutkunuz, dışarıda vakit geçirme gibi istekleriniz çok fazla olabilir. Bunları yapmadığınız zaman kendinizi dünyanın en mutsuz insanı hissedersiniz. Dışarıda arkadaşlarınızla içeceğiniz bir kahve veya öğle yemeğinin, size kaça mal olduğunu biliyor musunuz?

Genellikle zevkler için yapılan harcamalar sonrasında pişmanlık getirmektedir. Bunun için evde vakit geçirmeyi bilmeli, daha küçük şeylerden mutlu olabilmeli ve hayalleriniz için bazı zevklerinizden vazgeçmelisiniz.

Tasarruf Noktaları Bulmak

Tasarruf Noktaları BulmakHerkes kendine göre tasarruf edebileceği birçok nokta bulabilir. Giderlerinizi azaltmanın en iyi yolu da kesinlikle tasarruf etmektir. Örneğin, elektrik, doğal gaz, su, telefon faturaları gibi ödemelerinizde tasarrufa gidebilirsiniz. Daha bilinçli bir tüketimle bu faturalardan oldukça tasarruf etmeniz mümkün olacaktır. Bu şekilde dünya servetlerine de daha büyük katkı yapacağınızı unutmayın.

İşiniz yürüyüş mesafesi ise araba yerine yürümek, toplu taşıma araçlarını kullanmak da, iyi bir tasarruf noktasıdır. Mutfak masraflarından da tasarruf etmeniz mümkündür. Daha bilinçli bir mutfak alışverişi ile daha az para ödeyerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Marketlerin kampanyalarını takip ederek, daha uygun fiyata alımlarla da yaparak tasarruf edebilirsiniz. Giderlerinizi göz önüne aldığınız zaman kendiliğinden bu tasarruf noktalarını bulacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.