Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’nin Swap Limitini %60’a Çıkarmasının Ardından Döviz Kurları Sakin

Merkez Bankası’ndan bir kez daha swap hamlesi geldi. İhale yöntemiyle gerçekleştirilen döviz karşılığı Türk lirası swap ihalelerinde limit yükseltildi. Karar sonrası dolar 7,95, Euro 9,50’de seyrediyor.
TCMB’nin Swap Limitini %60’a Çıkarmasının Ardından Döviz Kurları Sakin
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz karşılığı Türk lirası swap ihaleleri yoluyla oluşturulacak toplam swap pozisyonu limitini yüzde 50’den yüzde 60’a yükseltti.

Banka 4 Nisan’da yaptığı düzenleme ile geleneksel swap ihale limitleri Döviz ve Efektif Piyasası işlem limitlerini %20’den %30’a, 5 Mayıs’ta %40’a, 22 Mayıs’ta ise %50 seviyesine çıkarmıştı. Dolar ve Euro swap hamlesi sonrası yatay seyrediyor.

Dolar kuru Perşembe gününün ilk dakikalarında 7,95 civarından işlem görüyor.
Dolar 7,95'te Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar çarşamba günü 7,90 ila 8,00 TL arasında hareket ettikten sonra kapanışı 7,95’ten yaptı. Küresel piyasalarda Covid-19 aşısına dair artan iyimserlik ve Amerika’nın başkanlık seçimlerinin ardından dikkatlerin mali teşvik görüşmelerine çevrilmesi doların önemli para birimleri karşısında zayıflamasına sebep oldu.

Doların altı majör para birimi karşısındaki durumunu ölçen ABD Dolar Endeksi dün 91.000 seviyesine kadar geriledi. Amerikan dolarındaki zayıflık Türk lirası ile olan ilişkisine de yansırken, kur yatay bir seyir gösteriyor.

Bugün Amerika’da Şükran Günü nedeniyle piyasalar kapalı olacak. Bu nedenle doların küresel seyrini etkileyecek önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Yurt içinde ise saat 14:00’te 19 Kasım toplantısının özet metni yayınlanacak. Türk lirası dolar karşısında 8,58 rekorunu kırana kadar on hafta ara vermeden yükseliş gösterdi.

Ancak ekonomide reform vurgusu ve Merkez Bankası’nın 475 baz puanlık faiz artırımın ardından ciddi oranda düşerek 7,50’ye kadar indi. Şu dakikalarda 7,95’ten işlem gören dolar için 7,88 ve 7,91 aralığı destek, 7,98 ve 8,00 aralığı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Euro kuru ise saat 09:30’da %0,17 artıda 9,49’dan işlem görüyor.
Euro 9,49'da Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Altı Kasımda 10,20 liraya kadar çıkan Euro Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın piyasaya verdiği olumlu mesajların etkisiyle sert düşüş gösterdi. En büyük kaybını faiz artışının ardından gerçekleştiren Euro 8,88’e kadar inmişti.

Son birkaç gündür kayıplarının bir kısmını telafi etse de nispeten yatay seyrettiğini söylemek mümkün. Şu dakikalarda 9,50 seviyesinden işlem gören Euro için 9,38 ve 9,44 bandı destek, 9,53 ve 9,56 bandı direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Türkiye’nin CDS risk primi 381 puanla yatırım yapılabilir seviyeye gerilerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde yaptığı açıklamalarla yatırımcıların güvenini artırmaya devam ediyor. Söz konusu iyimserlik de Türk lirasının önemli para birimleri karşısında değer kazanmasına yardımcı oldu.

Bugün Türkiye saatiyle 15:30 sularında Avrupa Merkez Bankası Ekim toplantısına dair tutanakları paylaşacak. Analistler Euro’nun 9,40 üzerinde kaldığı sürece yükselişin devam edeceğini ve bir sonraki aşama olarak 9,55 ve 9,60 seviyelerinin gündeme geleceğini belirtiyor

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu