Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin İngiltere MB Desteğiyle Dolar Karşısında 1,37 Üzerinde Tutunuyor

İngiltere Merkez Bankası'nın sürpriz şahin duruşundan destek alan sterlin dolar paritesi, 1,37 üzerinde tutunuyor.
Sterlin İngiltere MB Desteğiyle Dolar Karşısında 1,37 Üzerinde Tutunuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

FED gününde 1,3609’a kadar gerileyen parite, İngiltere Merkez Bankası sonrasında 1,37’lerde seyrediyor Dün en son 1,3721’de işlem gören parite, bugünkü seansa yatay başlayıp dar bir aralıkta hareket etti.

Majör paritenin bir ayın düşük seviyelerinden uzaklaşması, İngiltere Merkez Bankası kararıyla desteklendi. Haftanın son işlem gününde kazançlarını konsolide eden majör parite, haftalık bazda yüzde 0,12 düştü.

TSİ 09.15’te yüzde 0,02 ekside işlem gören GBP/USD, 1,3713 – 1,3737 aralığında kaldı.
GBP/USD 1,37 Üzeri
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Aylık bazda yüzde 0,36 eksiye işaret ederken yıllık bazda yüzde 7,62 değerlendi. Paritenin aşağı yönlü seyrini sürdürmesi durumunda 1,3707 ilk destek seviyesi olarak izlenecekken yukarı yönlü harekette 1,3731 direnci takip edilecek.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Para Politikası Komitesi (MPC) para politikasının yüzde 2’lik enflasyon hedefi çerçevesinde sabit tutulmasına karar vererek faizi yüzde 0,1’de sabit bırakmıştı.

Aynı zamanda 2021’in üçüncü çeyreği için İngiltere GYSİH beklentileri yaklaşık yüzde 1 aşağı çekilerek, Covid öncesi seviyesinin yüzde 2,5 altında bırakılmıştı.

Sonuçta parite, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) sürpriz şahin duruşunun iyimserliğiyle süper Perşembe günkü 1,36 yakınlarındaki aylık dip seviyelerinden güçlü sıçrama yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu