Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin, Askıda Kalan Brexit Görüşmeleriyle Düşüyor

İngiltere ve AB arasında henüz bir anlaşma yapılmamasına yönelik korkular, haftanın ilk işlem gününde sterlini dibe çekiyor.
Sterlin, Askıda Kalan Brexit Görüşmeleriyle Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz ve AB müzakerecilerinin ay sonunda bir geçiş dönemi sona ermeden önce bir anlaşmaya varıp varamayacakları konusunda belirsizlik devam ediyor. Üstelik anlaşma olmayacağına dair korkular da artıyor. Bu durum ise sterlinin dolar karşısında kayıplarını artırmasına neden oluyor.

Haftaya düşüşle başlayan GBP/USD paritesi, %1,35 oranında ekside 1,3257 dolar seviyesinden işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi %1,35 Ekside
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Geçen haftaki işlemleri 1,3437 dolardan sonlandıran GBP/USD paritesi, haftaya 1,3414 seviyesinden açıldı. Açılışın hemen ardından 1,3386 dolara kadar geriledi. Ardından bir miktar toparlanma eğilimi gösteren parite, TSİ 10:00 sularında dik bir düşüş kaydetmeye başladı. 1,3224 dolara kadar gerileyen sterlin, yüzde 1’i aşan kayıp kaydetti.

İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki görüşmeler günün ilerleyen saatlerinde başlayacak. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşmesi bekleniyor. Her iki taraf da muhtemel bir Brexit sonrası ticaret anlaşmasının şartlarını çözmeye çalışacaklar.

İngiltere ve AB bazı alanlarda ilerleme kaydetti. Ancak balıkçılık hakları, eşit şartlar ve gelecekteki anlaşmazlıkların nasıl çözülebileceği konusundaki farklılıklar devam ediyor. Eşit şartlar sağlamak, İngiltere’nin bloğa ihracat yapmak için uyması gereken standartları ifade etmektedir.

Sterlin, TL karşısında da gerilerken yüzde 0,92 oranında ekside 10,4076 liradan işlem görüyor.
Sterlin Kuru %0,92 Ekside
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Sterlin kuru geçen haftaki işlemleri, 10,4999 liradan sonlandırdıktan sonra bu haftaya düşüşle 10,4774 liradan başlangıç yaptı. Açılışın ardından bir miktar yükselen kur, 10,5290 liraya kadar çıktı. Ardından dik bir düşüş kaydeden sterlin, 10,3753 liraya kadar geriledi.

İngiltere, Ocak ayında Avrupa Birliği’nden ayrıldı. Ancak her iki tarafın da yeni bir ticaret anlaşmasına varabilmesi için AB ticaret kurallarının yıl sonuna kadar izlenmeye devam edilmesine karar verildi. Bununla birlikte müzakereler aylardır devam ediyor. Yıl sonu yaklaşırken, müzakerelerin anlaşma olmaksızın sona erebileceği yönünde endişeler artıyor.

Anlaşmaya varılamamasına dair senaryoda, her iki taraftaki ihracatçıların günlük işlerinde daha yüksek maliyetler ve engellerle karşılaşacakları biliniyor. Bu durum ise sterlin üzerindeki baskının artmasına neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%