Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Sterlin Artan Covid İyimserliğiyle Dolar Karşısında Yükselişe Geçti

Dolarda kısmi geri çekilme ve İngiltere'de Covid-19 ile aşı cephesinde yaşanan gelişmeler, sterlini güçlendirdi.
Sterlin Artan Covid İyimserliğiyle Dolar Karşısında Yükselişe Geçti

ABD dolar endeksi (DXY) 31 Mart’ta 2021’in yeni zirvesini kaydetmiş ve üzerine gelen yorumlar doların gücünü koruyacağına işaret etmişti.

Güçlü ekonomik toparlanma beklentileriyle doğru yönde artışa ilerleyen dolar, geçen hafta %0,3 ile ardışık üçüncü haftalık kazancını kaydetti.

Dolar iştahı, Japon yeni, İsviçre frangı ve euro bölmelerinde kayda değer bir şekilde görülürken sterlin de durum farklı değildi. 24 Mart’ta dolar karşısında 7 haftanın en düşüğüne gerileyen GBP/USD paritesi, bugünkü hareketiyle pozitif beklentileri ön plana çıkardı.

TSİ 14.15’e kadar 1.3869’luk en yüksek seviyeye ulaşan parite, 29 Mart’tan sonra en yüksek seviyesini kaydetti.
Sterlin Dolara Karşı Yükseliş
Kaynak: piyasa.paratic.com

Bir haftanın yükseğine çıkan parite, hafif geri çekilme yaşayan dolar endeksinden destek buldu. TSİ 14.20 sıralarında dolar endeksi, yüzde 0,02 ekside 93 seviyelerinde hareket ederken görüldü.

Aynı zamanda İngiltere’de hızlanan aşılamalar ve kilitlemelerin hafifletilmesi sterlin isteğini çoğalttı. Birleşik Krallık’ta toplam vaka eğrisi Aralık, Ocak ve Şubat’ın ilk haftalarından sonra dik yükselişini yumuşatarak düzleşmeye yönlendi.

4,4 milyona yapın toplam rakamı ve 126 binin üzerinde ölüm bilançosuyla İngiltere, ilk sıralardan düşerek dünya tablosunda altıncılığa geriledi. Parite aşı-salgın gelişmelerinden olumlu etkilendi. GCM de günlük analizinde 1.3800 bölgesi üzerinin pozitif yönlü beklentiyi ön plana çıkarabileceğini söyledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum