Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Siyasi Risklerin ABD’ye Doğru Kaymasıyla Euro 2020’de Yükselecek

Siyasi risklerin ABD'ye doğru kaymasıyla euronun bu yıl yükseleceğini söyledi
Siyasi Risklerin ABD’ye Doğru Kaymasıyla Euro 2020’de Yükselecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Nomura bankasındaki döviz stratejistleri, euronun 2020 boyunca Avrupa’daki ekonomik toparlanma, daha düşük siyasi riskler ve Avrupa Merkez Bankası’nın önemli bir politika değişikliği yapmaması sayesinde 1.16 dolara kadar güçlenebileceğini söyledi. 19 Avrupa ülkesinde kullanılan euro Cuma günü 1.11 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

Para birimi 2019’da, uluslararası ticaretle ilgili haberler üzerine düşük ticaret, ılımlı ekonomik veriler ve algılanan politik risklerle dolar karşısında değer kaybetmişti. Eylül ayında yatırımcılar Almanya’nın ekonomik beklentilerini, İtalyan hükümetindeki değişiklikleri ve ECB’nin daha fazla parasal teşvik duyurup duyurmayacağını sorgularken euro, 1.09 dolara düşmüştü.

Yeni bir yıl başlarken Nomura’daki stratejistler, euronun geçen yılki kayıplarının bir kısmını telafi edeceğine inandıklarını bildirdi.

Nomura Euro 2020’de YükselecekBanka, bugün yayınladığı notunda; “döngüsel bir yükseliş tek para birimini desteklenmiş tutmalıyken, 2020 içinde euro üzerinde yapıcı kalıyoruz” dedi. Ayrıca Avrupa verilerinin toparlanması gerektiğini, ECB’nin mevcut politikalarını değiştirmesinin beklenmediğini, bazı olumlu reformlar için alanın olduğunu, sermaye çıkışlarının azaldığını ve daha düşük siyasi risklerin bulunduğunu kaydetti.

“EUR/USD’nin mevcut seviyelerde işlem görmesini ve 2020 sonuna kadar 1.16’ya yaklaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullanan Nomura, ABD Başkanlık seçimlerinin ABD doları için olumsuz bir sürpriz yapmasını yukarı yönlü risk olarak ekledi.

Bank of America Merrill Lynch’deki döviz uzmanları da euronun güçleneceği yönünde yorum yaptı.

Bank of America Merrill Lynch Euro Güçlenecek Bankadan yayınlanan notta, 2020’de euroyu desteklemek için Euro Bölgesi verilerinde istikrar, ABD verilerinde zayıflama ve daha az kuyruk riski beklendiği dile getirildi. UniCredit Research stratejisti Roberto Mialich de bugün verdiği bir demeçte, euro dolar paritesinin 2020 sonunda 1.16 dolara yükseleceğini öngördü.

Bu artışın Avrupa Merkez Bankası’nı alarma geçirecek kadar dramatik olmayacağını aktaran stratejist, FED’in 2021 boyunca oranlarda sabit kalması durumunda bunun EUR/USD’yi en çok yıl sonuna kadar hafifçe 1.18’e yükselteceğini savundu. Ancak euro konusunda daha az yükseliş eğilimli analistler de var.

Londra’daki Montreal Bankası’ndan Stephen Gallo, gelen yıl boyunca EURUSD için oldukça düz bir profile sahip ve oldukça karamsar olduklarını söyledi. “Ekonominin bazı kısımları dirençliydi, ancak diğer açılardan Euro Bölgesi dış talebe bağımlılığü yüzünden küresel ticaret gelişmelerine hala çok borçlu.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%