Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sıradan Zenginlerin Satın Alamayacağı Kadar Lüks 10 Ürün

Zenginliğin de mertebeleri olduğunu artık biliyoruz. Listemizde sıradan zenginlerin alamayacağı 10 adet lüks ürüne yer verdik. İşte süper lüks ürünler:
Sıradan Zenginlerin Satın Alamayacağı Kadar Lüks 10 Ürün
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zenginlik ölçütü sizce neye göre belirlenir? Muhteşem bir ev, pahalı araba, lüks bir yaşam tarzı zenginliğin göstergesidir elbette. Ama bu durum kişiden kişiye de değişebilir. Ortalama gelire sahip bir aile için az önce saydıklarımıza sahip olmak tabi ki zenginliğin göstergesidir. Peki ya aylık geliri milyon liraları geçen dünya çapında ünlü bir firmanın CEO’su için? Kısacası duruma nereden baktığınıza bağlı. Hatırlayın, çocukken yetişkinlerden aldığınız bayram harçlıklarını bir araya getirdiğinizde sizden daha zengini var mıydı? Haklısınız, o yıllarda zengin olmak kolaydı. Bir miktar para ve enfes çikolata her şeye yeterdi. Peki ya şimdi?

Yeryüzünde hiçbir şeyin anlamsız kalmaması gerektiğini düşünenler, akıl almaz mal varlıklarıyla dikkat çeken bu kişileri de sıradan zenginlerden ayırmak istemişler ki bu sıfatın başına “süper” kelimesini eklemişler. “Süper zengin” kavramıyla daha önce karşılaştınız mı bilmiyorum; ama son zamanlarda oluşan gelir dengesizliği, bu sıfat grubunun sıklıkla kullanılmasını tetikliyor. Bu arada, süper zengin grubuna dahil olan kişileri diğerlerinden ayırmak için öyle saatlerce hesap yapmanıza da gerek yok. Çünkü bugün sizlere sunacağımız listede yer alan bir ürünü, köşedeki bakkaldan sipariş verircesine sahiplenen kişiler süper zengin oluyor. Maalesef buradaki ürünler sıradan bir zenginin bütçesini bir hayli aşıyor. Bu ürünleri merak ettiniz değil mi? Bence de etmelisiniz; çünkü onlardan yeryüzünde sadece birkaç tane var!

İşte karşınızda sıradan zenginlerin satın alamayacağı kadar değerli ürünler:

10 Süper Yat: Triple Duece

Süper Yat: Triple DueceZenginleri süper zenginlerden ayıran farklardan bir tanesi ne biliyor musunuz? Sahip oldukları yatlar! Örneğin; dünyanın en büyük yatı olarak gösterilen Triple Duece, her zenginin satın alabileceği bir yat değildir. 222 metre uzunluğunda olan bu yat, dünyanın 2. en büyük yatından 40 metre daha uzundur. Yapımına devam edilen Triple Duece’nin 2008 yılına kadar bitmiş olması planlanmaktadır. Sonuçta değeri 1 milyar doların üzerinde olan süper yatı, kaç tane milyarder satın alabilir bekleyip göreceğiz.

Bu gösterişli yat gibi denizin sarayları ilginizi çekiyorsa Lüksün Anlamını Değiştiren Süper Yat: “Silver Fast” isimli yazımızdan bir başka ayrıcalıklı ürünü inceleyebilirsiniz.

9 1963 Ferrari 250 GTO Racer

1963 Ferrari 250 GTO RacerZengin olmanın en eğlenceli taraflarından biri de resimlerini gördüğümüz ya da uzaktan bakmaya fırsatımızın olduğu süper otomobilleri satın alabilmek olmalı. Ancak her zengin de istediği her arabaya binemeyebiliyor. Örneğin; bir 1963 Ferrari 250 GTO Racer’e sahip olmayı hemen herkes ister, değil mi? Ancak bu araç nadir bulunabilmesinin yanı sıra, 52 milyon dolarlık bir fiyata satıldığı için çok az kişinin binebileceği bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor.

NADİR BULUNAN 10 ESKİ FERRARİ MODELİ İÇİN TIKLAYIN.

8 Piramit Şeklinde Mezarlık

Piramit Şeklinde MezarlıkEvet, yalnızca sayılı zenginin satın alabileceği bir diğer şey ise piramit şeklinde tasarlanmış bir mezarlık. Son yolculuğuna birinci sınıf bir törenle uğurlanmak isteyen zenginlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Nicholas Cage gibi…

Evet, sıra dışı şeylere olan merakıyla tanınan Nicholas Cage, New Orleans’tan piramit şeklinde ve 2.75 metre yüksekliğinde bir mezarlık satın almış. İlave olarak, etkileyici mezarlığın fiyatı hiçbir zaman açıklanmamış olsa bile, bunun Nicholas Cage’ye pek ucuza mal olduğunu düşünmüyoruz.

7 İsveç Pulu: Treskilling Yellow

İsveç Pulu: Treskilling Yellow1855 yılında İsveç’te üretilen Treskilling Yellow, bir basım hatası yüzünden yeşil yerine sarı-turuncu renkte piyasaya sunulmuş. Bu basım hatası, Treskilling Yellow’u dünyanın en değerli pullarından biri yapmış. Sonuçta Treskilling Yellow 1984 yılında 1.07 milyon dolara,1990’da 1 milyon doların üzerinde bir rakama ve 2010’da da 3.14 milyon dolara satılmıştır. Evet, tam 3.14 milyon dolar! Bu fiyat belki süper bir otomobil ya da yat için harcanabilir ve biz bunu anlayabiliriz tamam da bir pula 3.14 milyon dolar ödeyecek çok az sayıda kişi vardır diye düşünüyorum.

DÜNYANIN EN PAHALI 2 POSTA PULU İÇİN TIKLAYIN.

6 Ada Satın Almak

Ada Satın AlmakSouth Beach’ın yoğun kalabalığında yaşamak herkesin isteyeceği bir şey değildir. Bu kalabalıktan ıssız yerlere kaçmaksa, kesinlikle zenginlerin sahip olduğu bir fırsattır. Peki, kalabalıklardan kaçmak için siz ne yapıyorsunuz? Ben günü birlik doğa yürüyüşlerini tercih ediyorum. Tabi siz yeterince zenginseniz, 110 milyon dolara satılan bir ada alabilirsiniz. Elbette ki ultra zenginseniz! Sonuçta, üç yatak odalı lüks bir malikanenin de bulunduğu bir South Beach adası, tam 110 milyon dolar karşılığında özel hayatına önem veren bir milyarderin olmuş.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 ADASI İÇİN TIKLAYIN.

5 Milyon Dolarlık Banyo

Milyon Dolarlık BanyoSüper zengin olmanın avantajlarından biri de evinizi istediğiniz şekilde şekillendirebiliyor olmanız. Ayrıca baştan çıkarıcı tasarımlarda altın, zümrüt ya da safir kullanarak! Tıpkı Hong Kong’ku Lam Sai-Wing’in yapmış olduğu gibi. Dünyanın en pahalı banyosu olarak ün kazanan Lam Sai-Wing’in yaptırmış olduğu banyoda 6.000 üzerinde mücevher bulunuyor. Ayrıca bu banyonun yapımı için 380 kilodan fazla saf altın kullanılmış. Sonuçta, 3.5 milyon dolar değerinde bir banyoya sahip olmak, kesinlikle her zenginin yaşayabileceği bir ayrıcalık değil.

4 Altın Tuvalet Kağıdı

Altın Tuvalet KağıdıSıradaki ürünse bence ne kadar zengin olduğunuzu göstermenin kesinlikle en iyi yolu. Sonuçta banyonuzda duran bir tuvalet kağıdının değeri 1.3 milyon dolar olunca, bunu söylemem gayet normal değil mi? Düşünsenize, her çöpe attığınız parça yüzlerce dolar değerinde. Sanırım “parayı çöpe atmak” tam da böyle bir şey olmalı.

Altını lüks yaşamla ilgili aklımıza gelebilecek hemen her yerde kullanmaya başladığımız bir gerçek. Peki, bu değerli metali ne kadar tanıyoruz? Altın Hakkında Bilmediğiniz 25 Şaşırtıcı Gerçek isimli yazımızdan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

3 Milyon Dolarlık Tablo

Milyon Dolarlık TabloEvet, hepimizin evinde değerli tablolar olabilir; ama eminim bunların hiçbiri görmüş olduğumuz yağlı boya tablo kadar değerli olamaz. Bundan nasıl mı emin oluyorum, çünkü bu yıl satılan yaklaşık 300 milyon dolar değerindeki tablo, dünyanın en pahalısı olarak yeni bir rekor kırdı. 1982 yılında Paul Gauguin tarafından yapılan “When Will You Marry” isimli tablo, ismi açıklanmayan bir milyarder tarafından rekor kıran bir fiyata satın alındı. Sonuçta, eğer bir tablo için 300 milyon dolarınızı rahatlıkla gözden çıkartabiliyorsanız, yeterince zenginsiniz demektir.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 TABLOSU İÇİN TIKLAYIN.

2 Milyon Dolarlık Heykeller

Milyon Dolarlık HeykellerHepimizin evinde beğenerek aldığımız aksesuarlar, heykeller, vazolar vs. vardır. Ancak 100 milyon dolar değerindeki heykelleri sadece süper zenginler satın alabilir. Örneğin; Alberto Giacometti’nin elinden çıkan “Pointing Man” isimli heykel. Usta sanatçı tarafından 1947 yılında ve yalnızca 9 saat içerisinde yapılan bu heykel, geçtiğimiz günlerde yapılan bir açık artırmada 141 milyon dolara alıcı buldu.

Ayrıca tasarım, Alberto Giacometti imzası taşıyan tek 100 milyon dolarlık heykel de değil. Başarılı ismin “The Walking Man” isimli heykeli de 2010 yılında yapılan bir münazarada 102 milyon dolara alıcı bulmuştu. Sonuçta, insan bir heykel için 100 milyon dolar harcayabiliyorsa, daha büyük şeyler için ne kadar çok para harcayabilir tahmin edemiyorum.

DÜNYANIN EN PAHALI 10 HEYKELİ İÇİN TIKLAYIN.

1 Pahalı Yiyecekler

Pahalı YiyeceklerTatlıları seviyorsunuz, değil mi? Peki, bir tatlı krizinizi bastırmak için en fazla ne kadar para harcarsınız? Mesela bir tatlı için 1000 doları gözden çıkarır mısınız? Süper zenginler için bu durum pek de sorun değil nasılsa. New York’ta bulunan Serendipity 3 isimli restoran, müşterilerine dünyanın en pahalı tatlısı olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir tatlı sunuyor. Golden Opulence olarak adlandırılan dondurmanın içeriğinde yenilebilir altın yapraklar bulunuyor ve tatlı ayrıca havyar eşliğinde servis ediliyor. Hal böyle olunca da tatlının fiyatı yalnızca “ben yeterince zenginim” diye düşünenlerin midesini şenlendiriyor.

Listemizdeki bu ürünlerden sonra kafanızdaki zenginlik ölçütünün değişmiş olması gayet normal. Aslında sıkıntı yapmaya da gerek yok; çünkü listede yer alan bu ürünleri rahatlıkla alabilecek kişi sayısı zaten yeryüzünde birkaç tane. Ben en çok da “pahalı yiyecek” başlığı altında sunduğumuz tatlı fiyatına şaşırdım. Diğerlerinde en azından pahalı mücevherler var. Peki, sizi en çok hangi ürünün fiyatı şaşırttı?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.