Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Adası

Bir ada almak nasıl bir duygudur bilemeyiz. Ancak dünyanın en pahalı adaları listesi bize bu konuda biraz fikir verebilir. Hazırsanız listeye göz atabilirsiniz!
Dünyanın En Pahalı 10 Adası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Şimdiye kadar sizlerle paylaşmış olduğumuz, dünyanın en pahalı evleri, yalıları, yatları vs.den sonra bugün de sizlerle dünyanın en pahalı adalarını paylaşıyor olacağız. Tabi, belki henüz bir ev bile satın alamayan kişilere bu yazımızı incelemek belki anlamsız gelebilir; ancak bu şekilde düşünmemenizi öneriyoruz. Zira sizler için araştırarak derlediğimiz bu listeyi inceleyerek; emin olun, çoğu kişinin sahip olmadığı ayrıcalıklı bilgiler edinmiş olacaksınız. Neticede bu bilgilere sahip olmak için, milyon dolarlar ödemenize gerek olmadığını tırnak içinde hatırlatmak isteriz. Yani yazımızı incelemek için yalnızca birkaç dakikanızı ayırarak hem eğlenecek hem de yeni ve güncel bilgiler öğreneceksiniz.

Dünyanın en pahalı adalarının arasında, dünyanın en güzel ve en ünlü adaları da bulunmaktadır. İlaveten, aşağıdaki listemizde daha önce sizlerle paylaşmış olduğumuz İngiliz Virgin’de Bulunan Saklı Cennet: Necker Adası! isimli yazımızdaki Richard Branson’a ait dünyaca ünlü Necker Adası bile bulunmaktadır. Dünyanın tanıdığı bu şanslı kişiler çoğu insanın hayalini gerçeğe dönüştürenlerden. Sonuçta bu kadar sözün üzerine, bu yazımızı incelemek için sabırsızlandığınızı düşünüyor ve dünyanın en pahalı 10 adasını sunacağımız yazımıza bir an önce başlıyorum.

İşte karşınızda okyanusların incisi dünyanın en pahalı 10 adası:

10 Shelter Adası – Montana

59.5 Milyon Dolar

Shelter Adası - MontanaListemizdeki en ucuz adanın Montana’da bulunan Shelter Adası olduğunu görüyoruz. 59.5 milyon dolardan satışa çıkartılan adada yaklaşık 3000 metrekarelik özel mülkün bulunduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, Shelter Adası’nı satın alan kişinin yaklaşık 2300 metrekarelik muazzam bir malikaneye sahip olacağını da ayrıca belirtmek isteriz. Neticede, 59.5 milyon dolar olarak bilinen bu adanın fiyatını karşılayarak satın alacak milyoner merak konusu. Fakat bu kişi her kimse; hiç kuşkusuz, dünyanın en özel alanlarında yaşama fırsatı bulacak şanslı kişilerden biri olarak görülecektir.

9 Omfori Adası – Yunanistan

60 Milyon Dolar

Omfori Adası - YunanistanYunanistan’da yaşanan ekonomik krizden dolayı ülkenin birçok adasının satışa çıkartıldığını duymuşsunuzdur, diye düşünüyorum. Listemizin 9. sırasında bulunan ve Yunanistan’ın en güzel adalarından biri olarak bilinen, şahsa ait Omfori Adası da satışa çıkartılan adalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

60 milyon dolarlık fiyatıyla, Yunanistan’ın en pahalı adası olarak gösterilen Omfori Adası; sahip olduğu yüksek fiyatı neticesinde dünyanın en pahalı adaları listemizde de yer almış oluyor. Sonuçta, özel hayatını gözlerden uzak yaşamak isteyen milyonerler için kusursuz bir tercih olacak. İyon Denizi’nde bulunan Omfori Adası, çoğu kişinin cennetten bir köşe olarak gösterdiği adalardan birisi olarak bilinmektedir.

8 Caye Chapel Adası – Belize

65 Milyon Dolar

Caye Chapel Adası - BelizeListemizin 8. sırasında yer alan satılık adaya baktığımızda, Belize şehrine yaklaşık 26 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Caye Chapel Adası’nı görüyoruz. 18 delikli bir golf sahasına, küçük bir havaalanına, derin sulara sahip bir marinaya, yaklaşık 2400 metrekarelik bir kulüp binasına, büyük bir havuza ve bara sahip olan bu adanın fiyatı ise 65 milyon dolar olarak bilinmektedir.

Aslında normalde 45 milyon dolar değerinde olan bu adanın fiyatı, 65 milyon dolar olarak belirtilmiştir. Yine de kim bilir, belki bu 20 milyon dolarlık farkı umursamayan bir milyoner müşteri, Caye Chapel Adası’nı satın almak için yakın zamanda adaya talip olur.

7 D’Arros Adası – Seyşeller

94 Milyon Dolar

D'Arros Adası - SeyşellerListemizin 7. sırasında bulunan adanın Seyşeller’de bulunan D’Arros Adası olduğunu görüyoruz. 94 milyon dolardan satışa çıkartılan adanın daha önceki sahiplerine baktığımızda ise oldukça ünlü isimler görüyoruz. Örneğin; İran Prensi Shahram Pahlavi Nia, 1975 yılında bu adayı satın almış ve uzun yıllar boyunca adanın sahipliğini yapmıştır. Ardından D’Arros Adası 1998 yılında, Fransız vergi dairelerine göre 2013 yılının en zengin kadını olarak gösterilen Liliane Bettencourt tarafından satın alınmıştır. Daha sonra 2012 yılında ismi açıklanmayan biri tarafından alınan ada, şu anda şimdilerde 94 milyon dolardan satışa çıkartılmıştır.

D’Arros Adası’nın önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde epey değerleneceği söylendiği için, bu adayı satın alacak olan milyonerin iyi bir yatırım yapacağı düşünülmektedir.

6 Macapule Adası – Kortez Denizi

95 Milyon Dolar

Macapule Adası - Kortez DeniziDünyanın en pahalı adalarından bir diğeri ise Kortez Denizi’nde bulunan Macapule Adası olarak karşımıza çıkıyor. 95 milyon dolardan satışa çıkartılan bu ada, hala işlenmemiş bir kara parçası olarak biliniyor. İlaveten; 150 metrelik bir kıyı şeridine sahip, yaklaşık 2100 hektarlık boş bir alandan oluşan ada; milyonerlerin yanı sıra, yatırım yapmak isteyen kişiler ve şirketler için de inanılmaz bir fırsat olarak gösteriliyor. Neticede; turizm sektörü gibi birçok faklı alanda değerlendirilebilecek Macapule Adası, yeni alıcısı tarafından işlenmeyi bekliyor.

5 Ronde Adası – Grenada

100 Milyon Dolar

Ronde Adası - GrenadaGrenada bölgesinde bulunan sayısız adadan biri olan Ronde Adası, satışa çıkartıldığı 2007 yılından beri yeni alıcısını bekliyor. Evet, bu güzel ada yıllardır kimse tarafından fark edilmemiş ve 100 milyon dolar olan fiyatıyla kendisine hala bir alıcı bulamamıştır.

Ronde Adası 2007 yılında 100 milyon dolardan satışa çıkartıldığında, dünyanın en pahalı adası olarak unvan kazanmış, ancak geçen onca zaman ile birlikte listemizin 5. sırasına kadar gerilemiştir. Neticede, milyoner kişiliklere Ronde Adası’nın yıllardır satılmayı beklediğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

4 Necker Adası – Britanya Virgin Adaları

100 Milyon Dolar

Necker Adası - Britanya Virgin AdalarıListemizin 4. sırasında yer alan Britanya Virgin Adaları’na bağlı Necker Adası’nın ünlü isim Richard Branson’a ait bir ada olduğunu görüyoruz. Limited Virgin Edition’un göz alıcı eserlerinden biri olarak tasarlanmış Necker Adası, şirketin 3 yıllık çabası sonucunda 28 kişilik kapasitesi olan kusursuz bir tatil mekanına dönüştürülmüştür.

Neticede, Necker Adası üzerinde bulunan tasarım için 10 milyon dolar civarında para harcayan Richard Branson, mükemmel bir uğrak noktası şeklinde yaptırdığı adayı 100 milyon dolardan satışa çıkartmıştır. Ayrıca bu adada bir gece konaklamanın fiyatının 60.000 dolardan başladığını ayrıca belirtmek isteriz ki Necker Adası’nı satın almanın kesinlikle karlı bir yatırım olacağı daha iyi anlaşılabilsin.

3 Rang Yai Adası – Güneydoğu Asya

160 Milyon Dolar

Rang Yai Adası - Güneydoğu AsyaSon yıllarda en popüler tatil yerlerinden biri haline gelen Tayland’a milyonlarca dolarlık yatırım yapıldığı tüm dünya tarafından bilinmektedir. Birçok adaya sahip olan Tayland’ın en pahalı adası olarak ünlenmiş Rangyai Adası da 160 milyon dolarlık satış fiyatıyla listemizin 3. sırasında yer almaya hak kazanmıştır. Neticede, Phuket Uluslararası Havaalanı’na sadece 20 dakika uzaklıkta olan bu adayı alacak kişi, karlı bir yatırım yapacağından emin olarak 160 milyon dolarını bu adaya rahatlıkla yatırabilir.

2 Lisbon Adası – Portekiz

310 Milyon Dolar

Lisbon Adası - PortekizListemizin 2. sırasında yer alan, dünyanın en pahalı adasından bir önceki adanın Portekiz’de bulunan Lisbon Adası olduğunu görüyoruz. Aslında ilk başta 350 milyon dolardan satışa çıkartılan adanın fiyatı, daha sonra biraz düşürülerek 310 milyon dolar olarak belirtilmiştir. İlaveten; Lisbon kıyılarına yalnızca 300 metre uzaklıkta bulunan adanın yüz ölçümünün ise yaklaşık 1.250 hektar olduğu bilinmektedir. Neticede, dünyanın en güzel adalarından biri olarak gösterilen Lisbon Adası da yeni alıcısını bekleyen adalar arasında yer almaktadır.

1 Lanai Adası – Hawaii

610 Milyon Dolar

Lanai Adası - HavaiListemizin 1. sırasında yer alan ve dünyanın en pahalı adası olarak unvan kazanmış olan adanın 610 milyon dolarlık inanılmaz Lanai Adası olduğunu görüyoruz. Hawaii’nin en büyük 6. adası olarak da bilinen Lanai Adası’nın %98’i Oracle Corparation’un kurucusu ve genel yönetim başkanı olan Larry Ellison tarafından satın alınmıştır. Bununla birlikte, Lanai Adası’nın geriye kalan %2’lik kısmı ise Hawaii yönetimine aittir.Ayrıca Larry Ellison, bu adaya bir 500 milyon dolar daha yatırım yaparak, alt yapısını ve tarımsal potansiyelini geliştirmeyi planladığını açıklamıştır.

Dünyanın en pahalı adalarını sunmuş olduğumuz yazımızın da sonuna geldiğimize göre, bu adalar hakkında ne düşündüğünüzü bizimle de paylaşırsınız, değil mi? Örneğin; en düşük fiyatlısı 59.5 milyon dolar olan ve tam 610 milyon dolara çıkan fiyatlara sahip bu adalara sahip olmanın nasıl bir duygu olduğunu hayal edebilir misiniz? Düşünsenize kendinize ait olan ve istediğiniz her şekilde değerlendirebileceğiniz bir ada… Bu durum kelimenin tam anlamıyla olağanüstü olmaz mıydı, ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.