Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 2 Posta Pulu

Posta pulları günümüzde her ne kadar pek kullanılmasa da eskiler için çok kıymetli bir şeydi. Bu yazımızda ise en pahalı olan 2 pulu tanıtacağız.
Dünyanın En Pahalı 2 Posta Pulu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Posta pullarını hatırlarsınız değil mi? Mektupların üzerindeki rengarenk, küçük, güzel desenleri olan kağıt parçalarını. Çocukken, mektupların üzerinden gizlice kopartıp sakladığımız minik şeyler. Filmlere, ”Sana pul koleksiyonumu göstereyim” laflarıyla, espri konusu olan pullar. Evet, gülümseyerek hatırlıyoruz ancak bu işi çok ciddiye alarak yapan azımsanmayacak bir kesim var. Hatta posta pullarını konu edinen ve araştıran “filateli” adında bir uğraş alanı da var. Bu küçük kağıt parçalarıyla neden bu kadar uğraşıldığı, konuya yabancı olanlar için merak konusu olabilir. Fakat bunu çizgi romanlar ya da beysbol kartlarının bazı insanlar için ne kadar önem arz ettiğine benzetebiliriz.

Yirminci yüzyılın başlarından itibaren pulculuk, koleksiyoncular tarafından vazgeçilemeyecek bir tutku haline gelmiştir ve bazı insanlar pul koleksiyonculuğu sayesinde gerçekten iyi para kazanmışlardır. Örneğin; Alfred H. Caspary bu işten gayet karlı çıkan isimlerden birisidir. Caspary neredeyse bir yüzyıl boyunca bulabildiği posta pullarını toplamış, yalnız sadece değerli olanlarını. Ünlü koleksiyoncu, tüm diğer pul koleksiyoncularının hayali gibi bu işi, ailesine iyi bir gelecek hazırlamak için yapmış. Caspary, görünüşe bakılırsa hedefini gerçekleştirmiş ve nitekim pul koleksiyonu Caspary’nin ölümünden sonra rekor kıran fiyatlara satılmış.

Siz de küçükken pullara meraklı mıydınız? Belki de hala bir pul koleksiyonunuz vardır. Eminim yazımızdaki pulları siz de merak etmişsinizdir. Aşağıda dünyanın en pahalı pullarını bilginize sunuyoruz.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı posta pulları:

2 Treskilling Yellow

2.3 Milyon Dolar veya Üzeri

Treskilling YellowDünyanın en pahalı Treskilling Yellow 1855 yılında, İsveçte üretilmiştir. Aslında bu pulun da 1855’te üretilen diğer pullardan bir farkı olmayabilirdi. Ancak bir basım hatası olması bu pulu en değerlilerden biri yaptı. Treskilling Yellow 1855’te yeşil renk yerine, sarı-turuncu bir renkte basılınca, dünya çapında bir üne sahip oldu.1970 yılında İsveç Posta Müzesi’ne, pulun gerçek olup olmadığı sorulunca, ne kadar değeli olduğu anlaşıldı. Evet, Treskilling tek üretilmişti, dünyada eşi benzeri yoktu. Yani, bir basım hatası sayesinde pulumuz üne kavuştu.

The Treskilling Yellow 1855’de basılan pulların ilk baskısındandı ve 1886 George William isimli genç koleksiyoncu tarafından, büyükannesinin çatı katında bulundu. Pul, bu tarihten sonra çok sayıda el değiştirdi, Treskilling’in ilk sahiplerinden biri olan Backman’ın keşfinden sonra, üçüncü sahibi Philipp von Ferrary oldu. Ferrary’in 1920 yılında sergilenen koleksiyonunda pul, İsveç Baronu Eric Leijonhufvud tarafından alındı. Nihayetinde, Baron’dan sonra da Romanya Kralı II Carol’un eline geçti. Bundan sonra, 1990 yılında ilk defa bir milyon dolar gibi bir paraya satılarak, ününü duyurdu.6 yıl sonra ise 2.5 milyon İsviçre frangına satıldı. 2010’da uluslararası bir konsorsiyumda rekorları kıran satış fiyatı sayesinde, manşetlere konu oldu.

Bu şekilde basım hatasından ötürü değer kazanan başka şeyler de var. Örneğin; yanlış basımdan ötürü ünlü olan bozuk paralar ya da beysbol kartları vb.

1 Andi Herzog Lenticular Stamp

8.42 Milyon Dolar

Andi Herzog Lenticular StampDüşündüğümüzün aksine her zaman en eski pullar, en değerlileri olmuyor. Andi Herzog Lenticular Pulu da buna en iyi örnek. Avusturyalılar, yeni basılan bir pulun da en pahalı pullar arasına girebileceğini bize apaçık gösterdi.

Devrim niteliğindeki fikirle üretilen pul, tam 8.42 milyon dolar değerinde. Elbette, bu pul sıradan pullardan değil. Andi Herzog’un 1998’de Avusturyalılara Dünya Şampiyonluğu kazandıran golünün çekim karesini, merceksi görüntülerle gözler önüne seren pul, değerini hak etmiş görünüyor. Ayrıca, görüntü 3 değişik açıdan izlenebiliyor. Andi Herzog Lenticular Pulu aynı zamanda dünyanın en büyük pulu olup, ölçüleri 6.5’e 4.7 cm uzunluğundadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.