Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Pahalı 10 Tablosu

Dünyaca ünlü ressamların tabloları deyim yerindeyse bir servet değerinde. En pahalı olan 10 tabloyu görmeye ne dersiniz?
Dünyanın En Pahalı 10 Tablosu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Tablolar, evler ve ofisler için tamamlayıcı bir obje olarak düşünülür. Önemli tablolar koleksiyoncular için bir altın madeni kadar değerlidir. Bir tablonun değeri, tarihine ve sahibine göre değişir. Büyük sanatçıların elinden çıkan tablolar, genellikle yüksek fiyatlıdır. Ama bu fiyatlar, bazen tahmin edemeyeceğiniz derecede yüksek olabiliyor.

İşte dünyanın en pahalı 10 tablosu sizlerle:

10 Adele Bloch-Bauer II Portresi

89.1 Milyon Dolar

Sanatçı: Gustav Klimt

Adele Bloch-Bauer II PortresiAdele Bloch-Bauer II, Gustav Klimt tarafından 1912 yılında resmedildi. Adele Bloch-Bauer’in kocası olan Ferdinand Bloch-Bauer, Gustav Klimt’i destekleyen zengin bir sanayicidir. Adele Bloch-Bauer, Klimt tarafından iki kez resmedilen tek modeldir.

9 Portrait de L’artiste Sans Barbe

90.1 Milyon Dolar

Sanatçı: Vincent van Gogh

Portrait de L’artiste Sans BarbeVincent van Gogh’un ayçiçeklerini çizdiği tablosu ve Portrait de L’artiste Sans Barbe tablosu, en beğenilen tablolarından bazılarıdır. Vincent van Gogh, 1886 ve 1889 yılları arasında 12 tablo üretmiştir.

8 Dora Maar au Chat

97.0 Milyon Dolar

Sanatçı: Pablo Picasso

Dora Maar au ChatDora Maar au Chat (Kedi ile Dora Maar), Pablo Picasso tarafından 1941’de resmedildi. Dora Maar, omuzları üzerine tünemiş küçük bir kedi ile bir sandalyeye oturan Hırvat metresi tasvir eder. Bu resim, dünyaca ünlüdür ve şimdi dünyanın en pahalı resimlerinden biridir.

7 Irises

97.5 Milyon Dolar

Sanatçı: Vincent van Gogh

IrisesIrises, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un tablosudur. Saint Paul-de-Mausole, Vincent van Gogh’un 1890 yılında ölümünden önce son bir yıl içinde, Fransa sığınma kampında iken yaptığı ilk eserlerinden biridir.

6 Garçon à la Pipe

113.4 Milyon Dolar

Sanatçı: Pablo Picasso

Garçon à la PipeJohn Hay Whitney’in satın aldığı tablo, 5 Mayıs 2004 tarihinde New York’da Sotheby açık artırmasında 70 milyon dolarla satışa sunuldu. Garçon à la Pipe müzayede sonunda 104.1 milyon dolara satıldı. Birçok sanat eleştirmeni, resmin tarihsel önemi ve sanatçının ünlülüğünden ziyade, resmin yüksek satış fiyatı ile ilgilenmiştir.

5 Bal au Moulin de la Galette, Montmartre

122.8 Milyon Dolar

Sanatçı: Pierre-Auguste Renoir

Bal au Moulin de la Galette, MontmartreBal au Moulin de la Galette, Montmartre tablosu, Vincent van Gogh’un Dr. Gachet portresi ile birlikte satılan, en pahalı iki sanat eserinden biriydi. Saito tarafından satın alınmıştır ve kesin bilinmemekle birlikte, resmin İsviçre’de bir koleksiyoncunun elinde olduğu düşünülmektedir.

4 Dr. Gachet’in Portresi

129.7 Milyon Dolar

Sanatçı: Vincent van Gogh

Dr. Gachet’in PortresiBu portrenin iki otantik versiyonu vardır; ikisi de Van Gogh’un yaşamının son aylarında, Haziran 1890 yılında yapılmıştır. İkisinde de; Doktor Gachet bir masada oturur ve sağ kolu üzerine başını eğerek durur, ama farkları kolayca anlaşılabilir.

3 Adele Bloch-Bauer I Portresi

137.6 Milyon Dolar

Sanatçı: Gustav Klimt

Adele Bloch-Bauer I PortresiGustav Klimt, Adele Bloch-Bauer Portresi’ni 1907 yılında tamamladı. Ronald Lauder, Haziran 2006’da New York’ta yaptığı Neue Galerie için tabloyu, 135 milyon dolara satın alındı. Şu ana kadar satılan en pahalı tablolardan biridir.

2 Woman III

140.2 Milyon Dolar

Sanatçı: Willem de Kooning

Woman IIIWoman III, soyut dışavurumcu ressam Willem de Kooning tarafından yapılmıştır. Woman III, Kooning’in yaptığı ana teması kadın olan 6 tablodan biridir. Tablo, 172 cm – 123 cm boyut boyutlarındadır ve 1953 yılında tamamlanmıştır. David Geffen tarafından milyarder Steven A. Cohen’e 2006 Kasım’da 137.5 milyon dolara satıldı ve bugüne kadar satılan en pahalı ikinci tablo oldu.

1 No. 5, 1948

142.7 Milyon Dolar

Sanatçı: Jackson Pollock

No. 5, 1948No. 5, 1948, soyut dışavurumculuk hareketine katkılarından dolayı tanınan Amerikan ressam Jackson Pollock tarafından yapılan tablodur. Tablonun üzerine, kahverengi ve sarı boya gezdirilerek, iç içe geçmiş renk görünümü elde edilmiştir. Tablo, yaklaşık 2,5 metreye 1,2 metre boyutlarındadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.