Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Hakkında Bilmediğiniz 25 Şaşırtıcı Gerçek

Altın Hakkında Bilmediğiniz 25 Şaşırtıcı Gerçek
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın denince aklınıza ilk gelen şeyin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Örneğin; maden, küçük altın, bilezik, para, alyans vs. bu gibi şeyler mi akla ilk gelenler? Ya da altın sizin için sadece zenginlik sembolü anlamına mı geliyor? Kim ne düşünürse düşünsün, altının eski çağlardan beri hayatımızda büyük yer tuttuğu gerçeğini hiçbir şekilde inkar edemeyiz ama değil mi? Elbette edemeyiz, zira çok eski çağlarda altının ne gibi alanlarda kullanıldığını bilemesek bile, en azından yakın geçmişimize bakmamız altının hayatımızdaki yerini anlamamız için yeterli olacaktır. Örneğin; ülkemizde büyüklerimiz için epey önem arz eden bir yatırım aracı olarak görülen altın, şimdiki zamanımızda da önemini korumakta, hatta belki gün geçtikçe daha da artırmaktadır. Altın yatırımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir; bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmak da gerekir.

Nitekim evliliklerde, kadınlara bir güvence olarak takılan altın bilezikler, genç insanlar tarafından da benimsenen bir gelenek olarak hayatlarımızda devam etmektedir. Bununla birlikte, ülkemizde oldukça popüler bir yatırım olarak kullanılan, her ay yastık altına bir küçük altın atma adeti de hiç eskimemiş, hatta gençler arasında giderek daha da yaygınlaşmıştır. İlaveten hem ülkemizde hem de dünyada popüler bir yatırım aracı ve değerli materyal olarak görülen altın, bizim bildiğimiz alanlar dışında birçok farklı yerde de kullanılmaktadır. Örneğin; bu alanlardan bir tanesinin yiyecek ve içecek sektörü olduğunu söylesek, ne düşünürdünüz? Elbette, bazılarınız yenilebilir altın hakkında bilgi sahibi olabilir, ancak çoğunuzun böyle bir bilgiye sahip olmadığı hakkında bahse girebilirim.

Altının yeryüzüne uzaydan inmiş olduğunu söylesek, ne düşünürdünüz? Ya da sizlere elmas mı yoksa altın mı daha nadirdir diye sorsak, cevabınız ne olurdu? İşte bu tarz soruların cevaplarına ve şaşırtıcı birtakım bilgilere birazdan sizler de erişmiş olacaksınız. Nitekim bugün sizlere, içerisinde altın hakkında öğrenmeniz gereken 25 inanılmaz gerçeğin yer aldığı hem eğlenceli hem de oldukça öğretici olan bir yazı hazırladık. İsterseniz, bir solukta inceleyeceğinizi düşündüğümüz bu yazımıza hemencecik geçelim.

İşte karşınızda altın hakkında daha önce duymadığınızı düşündüğümüz 25 şaşırtıcı gerçek:

Altının ortaya çıkış hikayesini biliyor musunuz?

Altının ortaya çıkış hikayesini biliyor musunuzAltının uzaydan gelmiş olduğunu söylesek, bu sizin için yeterince şaşırtıcı olur diye düşünüyorum. Peki, bu nasıl mı oldu? Hemen söyleyelim, şöyle ki altının ve daha birçok değerli metalin dünyamıza gelişi, yaklaşık 200 milyon yıl önce ortaya çıkan bir meteor bombardımanı vesilesiyle olmuştur.

Dünyanın en büyük külçe altını!

Dünyanın en büyük külçe altınıDünyanın en büyük külçe altınının, tam 250 kg olduğu bilinmektedir.

Dünyamızda ne kadar daha altın bulunuyor?

Dünyamızda ne kadar daha altın bulunuyorBilim adamlarının görüşüne göre, dünyamızda var olan altının %80’i, hala keşfedilmemiş olarak yer altında bulunuyor.

Altından yapılan enteresan ürün!

Altından yapılan enteresan ürünAbu Dabi’de yer alan lüks bir otelde, altından imal edilmiş bir satış makinesi bulunuyor.

Altın yenilebilir mi?

Altın yenilebilir miAltın, yoğun ve katı bir metal olarak bilinmesine rağmen, toksik özellikte değildir ve şaşırtıcı bir şekilde, yiyeceklerle içeceklerde kullanılabilmektedir.

En büyük altın keseğinin ağırlığı ne kadardır?

En büyük altın keseğinin ağırlığı ne kadardırDünyanın en büyük altın keseğinin ağırlığının, yaklaşık 90 kg olduğu bilinmektedir. Ayrıca altın keseğinin tanımını bilmeyenler için, yerden temiz külçe olarak çıkartılan altının bu şekilde adlandırıldığını ayrıca belirtelim.

Ford Knox’ta bulunan altın miktarı!

Ford Knox’ta bulunan altın miktarıDünyanın en güvenlikli yerlerinden biri olan Ford Knox’ta muhafaza edilen altın miktarının 4.2 milyon kilogram (147 milyon ons) olduğunu biliyor muydunuz?

Altının kullanım alanları nelerdir?

Altının kullanım alanları nelerdirAltın, ilaç sektöründe, elektronikte ve radyasyon koruyucu kalkanları gibi daha birçok farklı alanda kullanılıyor.

Altın ve kan arasında olan ilginç ilişki!

Altın ve kan arasında olan ilginç ilişkiHer insanın kanında, 0.2 miligram altın olduğunu daha önce duymuş muydunuz?

Olimpiyat altın madalyası, gerçekte ne kadar altın?

Olimpiyat altın madalyası, gerçekte ne kadar altınBir Olimpiyat altın madalyasının yalnızca %1.34’ünün gerçek altın olması gerçekten şaşırtıcı, değil mi?

Evlilik yüzüklerinin sürekli kullanım sonuçları!

Evlilik yüzüklerinin sürekli kullanım sonuçlarıEvlilik yüzüklerinizi sürekli taktığınızı düşünecek olursak, her bir senelik kullanım süresi sonunda, 6 miligramlık altının yüzüğünüzden eksildiğini biliyor muydunuz?

Hintli kadınların altın sevdası!

Hintli kadınların altın sevdasıDünyada bulunan altının %11’inin Hintli kadınlara ait olduğu bilinmektedir. Bu oran da Almanya, İsviçre ve Amerika’nın sahip olduğu toplam altın rezervinden daha fazla altın miktarına karşılık gelmektedir.

1933 Double Eagle!

1933 Double EagleAmerika’nın 20 dolar değerindeki bozuk parası 1933 Double Eagle, dünyanın en pahalı altın bozuk parası olarak biliniyor. Zira bu metal para tam 7.5 milyon dolara satılmıştır.

Altın ve astronotların kaskları!

Altın ve astronotların kasklarıAstronotların kullandığı özel kaskların üretiminde altın da kullanılmaktadır. Zira altından oluşan bu tabaka, radyasyon için bir koruyucu olmasının yanında, aynı zamanda güneşin ısı etkisini de azaltmaya yaramaktadır.

Franklin Roosevelt’in altının fiyatını artırmasının sonucu ne oldu?

1935 yılında Franklin Roosevelt, altının fiyatını 20 dolardan 35 dolara yükseltmiştir. Bu durumun bir sonucu olarak da dolar %40 değer kaybetmiştir.

En büyük altın üreticisi!

En büyük altın üreticisiGüney Afrika, bir zamanlar en büyük altın üreticisi olarak biliniyordu. Lakin bu durum, 2008 yılında Çin’in en büyük altın üreticisi unvanını kapmasıyla birlikte değişmiş oldu.

Elmas mı daha nadirdir, yoksa altın mı?

Elmas mı daha nadirdir, yoksa altın mıBu sorunun cevabını, çoğu insan elmas olarak düşünmektedir değil mi? Ancak durum hiç de böyle değildir, zira altın elmastan daha nadir bulunmaktadır.

Altının hangi kıtalarda bulunduğunu biliyor musunuz?

Altının hangi kıtalarda bulunduğunu biliyor musunuzAslında, altın dünyanın bütün kıtalarında ve her bölgesinde bulunabilir.

Deprem ile altın arasındaki ilişki!

Deprem ile altın arasındaki ilişkiSuların buharlaşması sebebiyle, depremlerin altını su yüzüne çıkardığını daha önce duymadınız değil mi?

Dünyada bulunan toplam altın ne kadar?

Şu ana kadar çıkartılan altın miktarını birleştirecek olursak, bunun sadece 3 adet olimpik havuzu doldurmaya yeteceğini biliyor muydunuz? İşte tam da bu yüzden, altın elmastan daha nadir bir üründür.

Obez çocuklara verilecek hediye altın!

Obez çocuklara verilecek hediye altınDubai, obez çocukların kilo vermesine yardımcı olabilmek için sıra dışı bir program başlatmıştır. Bu programa göre, obez çocukların verdikleri her bir kilo için ödül olarak 2 gram altın verilecektir.

Aurophobia’nın ne demek olduğunu biliyor musunuz?

Aurophobia’nın ne demek olduğunu biliyor musunuzBunun altından korkmak olarak tanımlandığını söylesek, şaşırmazsınız değil mi?

Mr T ve altın koleksiyonu

Mr T ve altın koleksiyonuAmerikalı bir aktör olan Mr T’nin altın koleksiyonunun değeri, tam 120.000 dolar olarak bilinmektedir. Ülkemizde bir zamanlar efsane olan A Takımı’ndan Baracus olarak tanıdığımız karakterin altına olan tutkusu gerçekten ileri boyutta.

Ortaçağ’da altının önemi

Ortaçağ’da altının önemiOrtaçağ’ın en kötü hastalıklarından biri olarak bilinen bubonik vebasından kurtulmak isteyen insanlar, eritilmiş altın içiyor ve parçalanmış zümrüt yiyorlarmış.

Altınla gelen ölüm!

Altınla gelen ölümGame Of Thrones izleyicilerine oldukça tanıdık gelecek bir vakanın, bir zamanlar gerçek hayatta da vuku bulduğunu biliyor muydunuz? Peki, bu olay ne miydi? Hemen söyleyelim, bu olay 1599 yılında Ekvador’da İspanyalı bir yöneticinin, boğazından aşağıya eritilmiş altın dökülerek öldürülmesi olmuştur. Tıpkı, dizideki Khaleesi’nin erkek kardeşinin başına gelen olay gibi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu