Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Rublesi Dolar Karşısında 3 Ayın En Güçlü Seviyelerine Yaklaştı

USD/RUB paritesi, bugünkü işlemlerde son 3 aydır görmediği seviyelere indi.
Rus Rublesi Dolar Karşısında 3 Ayın En Güçlü Seviyelerine Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini ifade eden USD/RUB paritesi, bugünkü işlemlerde son 3 ayın en düşük seviyelerini gördü. Aralık ortalarında gördüğü 73,1 dolar seviyelerine yaklaşan Rus rublesi, petrol piyasalarındaki güçlenmenin artmasıyla desteklendi.

Batı’nın yeni yaptırımlarının ekonomiye zarar vermeyeceği yönündeki işaretler de etkili oldu. Bununla birlikte ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık paketiyle beraber artan ekonomik toparlanma umutları da rubleyi destekledi. Çünkü daha riskli varlıklar için iştah arttı.

USD/RUB paritesi, 15 Mart 2021’de 73,10 dolar ile Aralık ortalarında gördüğü seviyelere ilk kez yaklaştı.
USD/RUB Parite 15 Mart 2021
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

1 yılın en yükseğini 2020’nin Mart ayında 82,7 dolar ile gören parite, sonrasında Haziran’a kadar kademeli düşüşe yöneldi. Haziran ayında ortalama 68 dolar civarında gezindikten sonra yeniden yükselmeye başladı. 17 Aralık’ta 72,86 ile Ağustos’tan sonra en düşük seviyesini kaydetti.

Paritenin aşağı yönlü hareketinin sürmesi durumunda ilk direnç 81,23 dolar iken ikinci direnç 89,41’de bulunuyor. Düşüş eğiliminde ise birinci destek 66,42 dolara işaret ediyor.

ING tarafından bu ayın başlarında yayımlanan notta da yüksek petrol fiyatı ortamının doğrudan daha güçlü bir rubleye dönüşemeyeceği bildirildi.

Ancak Rusya’nın gelişmekte olan emsallerine göre makro istikrar avantajını artırmaya yardım edip küresel tahvil piyasalarındaki son dalgalanmanın olumsuz etkisini potansiyel olarak sınırlandıracağı eklendi. ING, yıl ortasına kadar USD/RUB tahminini 72 olarak korudu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu