Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rubleye Çöp Darbesi! 3 Hanede Yeni Düşük Seviyeyi Gördü

Rusya, derecelendirme kuruluşlarının çöp değerlendirmeleriyle bir darbe daha yedi. Ruble dolar karşısında çöküşünü derinleştirirken haftalık kayıp yüzde 40'a yaklaştı.
Rubleye Çöp Darbesi! 3 Hanede Yeni Düşük Seviyeyi Gördü
Yorum

Rusya, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyon emri vereli bir haftayı geçti. Savaş 8. gününe girerken ve Rusya için açıklanan yaptırım dalgası giderek büyürken ruble dolara karşı yeni düşük seviyelere geriledi.

Bu durumda derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ile Moody’s’in Rusya’nın kredi notunu bugün “çöp” statüsüne düşürmeleri etkili oldu. Çöp değerlendirmesinde kuruluşlar, Rusya’ya karşı açıklanan yaptırımları gerekçe gösterdi.

Aşağı yönlü sert revizyonlar S&P’nin geçen haftaki hamlesini izledi. S&P diğerlerinden erken davranarak geçen hafta Rusya’nın notunu çöp seviyesine indirmişti.

Ruble Çöp Değerlendirmeleriyle Çöküşü Genişletti

Ruble Çöp Değerlendirmeleriyle Çöküşü Genişletti
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Rusya Merkez Bankası, batı yaptırımlarıyla mücadele etmek için kilit faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükselttiği 28 Şubat’ta ruble ilk kez 3 hanelere gerilemişti.

Rusya Merkez Bankası faiz dışında istikrar için yabancıların Rus menkul kıymetlerini satmasını yasaklayıp Rus komisyoncularının yabancı para satın almaları için bireylerden komisyon olarak yüzde 30 talep etmelerini zorunlu kıldı.

Ancak bu adımlar bir işe yaramadı.

Rus rublesi, 28 Şubat’ta dolara karşı en düşük 109, 1 Mart’ta 114, 2 Mart’ta 117 ve bugün de 118’leri test etti.

Amerikan dolarının Rus rublesi karşılığında değerini yansıtan USD/RUB paritesi, yazım sırasında yüzde 20 oranında artışı sürdürürken günün zirvesi 118,31 oldu. Haftalık kazancı yüzde 38’e, aylık kazancı yüzde 53’e yükseldi.

Reuters, hükümet, Rus ihracatçılarına, yerel para birimini desteklemek için döviz gelirlerinin yüzde 80’ini rubleye dönüştürmeleri talimatı verse de ruble çökerken insanların hala bankalarda dolar almak için kuyruğa girdiğini yazdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu