Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Rekor Düşük Seviyedeki Faiz Yeni Zelanda Dolarını 3 Ayın Yükseğine Çıkardı

Yeni Zelanda Merkez Bankası faizi rekor düşük seviyede tutarken ülkenin para birimi 3 ayın en güçlü değerine ulaştı.
Rekor Düşük Seviyedeki Faiz Yeni Zelanda Dolarını 3 Ayın Yükseğine Çıkardı

Yeni Zelanda doları, ülkenin merkez bankasının hamlesine tepki vererek ABD doları karşısında yükseldi. Yeni Zelanda Merkez Bankası, bugün beklentilerle uyumlu olarak resmi nakit oranını (OCR) %0,25 ile rekor düşük seviyede tuttu.

Ancak Eylül 2022’ye kadar 25 baz puanlık faiz artışı ve oranın 2023 sonunda yüzde 1,5’e ulaşacağını tahmin etti.

Bununla birlikte Covid-19 toparlanmasının düzensiz olduğunun üzerini çizerek enflasyon ve istihdam hedeflerine ulaşılıncaya kadar faizi yükseltmede aceleci davranılmayacağı söylendi.

Faizin rekor düşük seviyede tutulması memnuniyetle karşılanırken NZD/USD paritesinde sert yükseliş gerçekleşti.
NZD/USD Parite
Kaynak: piyasa.paratic.com

25 Mayıs’ta işlemleri 0,7227 ile tamamlayan parite, bugünkü seansa 0,7228 ile başladı. 0,7316’ya kadar yükselerek 26 Şubat sonrası en güçlü değerini kaydetti. TSİ 09.37’de yüzde 1,13 artıda güçlü kazançla seyrederken görüldü.

Yükselişin devam etmesi durumunda 0,7344 ilk teknik dirence işaret ederken düşüş durumunda 0,7248 ilk desteği gösterdi. Ayrıca son verilere göre parite yıllık performansta yüzde 17,96’lık artıya geçti.

Öte yandan veri cephesinde Yeni Zelanda ticaret fazlasının Nisan ayında 388 milyon Yeni Zelanda dolarına gerilediğini bildirdi. İhracatı yüzde 1,2 artarken ithalatta yüzde 26 artış oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum