Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ons Altın 1994 Dolar, Gram 446 Lira ile Bir Kez Daha Rekor Tazeledi

Gün boyu sakin seyreden altın fiyatları, saat 17:00 sularından sonra hızlı bir yükselişe geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Ons Altın 1994 Dolar, Gram 446 Lira ile Bir Kez Daha Rekor Tazeledi

Coronavirüs vakalarının 18,5 milyona dayanması, 700 bine yakın insanın hayatını kaybetmesi ve yaşanan sağlık krizinin ekonomide yarattığı etkiler altın fiyatlarını tarihin en yüksek seviyelerine taşıdı. Ülkelerin merkez bankaları salgınla mücadele kapsamında faiz oranlarını düşürdü.

Bunun yanında tarihin en büyük mali desteklerinin açıklanması ve ABD ile Çin arasında cereyan eden gerginlik de değerli metali destekleyen diğer unsurlar oldu. Bazı uzmanlar 3000 dolar seviyesini işaret ederken, Salı günü fiyatlarda yeni rekorlar geldi.

Spot altın ons bazında, bugünkü işlemlerde 1967 dolara kadar geriledikten sonra zirveye koştu.
Ons Altın 1994 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Fiyatlar Pazartesi günü 1988 dolara kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini kaydetmişti. Hafta başında rekora yükselen değerli metal, bazı ülkelerde virüsün yayılma hızında yavaşlama olduğuna dair haberlerin alınmasıyla geriledi.

Bunun yanında iyi gelen ekonomik verilerin risk iştahını artırması da fiyatların bir miktar gevşemesine sebep oldu. Ancak kapanışa doğru yön değiştirerek kazanca geçti.

Yurt içinde Temmuz ayı enflasyon ve imalat PMI verileri açıklandı. Enflasyon %11,76’ya gerilerken, PMI son dokuz yılın en yüksek seviyesinde geldi. ABD’de  de imalat sektöründe 2019 yılının Mart ayından bu yana en büyük artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Altın Yorumu

Saat 18:02’de %0,81 artıda 1992 dolardan işlem gören ons altın, gün içinde 1967 – 1994 arasında hareket etti. 1994,48 dolar ile tüm zamanların en yükseğini gördü. Vakaların artış hızının yavaşlaması ve açıklanan ekonomik verilerin iyi gelmesinin altına düşüş getirdiğini söyleyen IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, gerilemenin yine de sınırlı düzeyde olacağını söyledi.

Küresel ekonomide yılın ikinci yarısında yavaşlama olacağı beklentisinin ve ABD ile Çin arasındaki gerilimin fiyatlardaki düşüşü sınırlandıracağını dile getirdi.

“Güvenli liman alımlarının kısa ila orta vadede ortadan kalkması öngörülmüyor. Gözler, lokal karantina tedbirlerinden dolayı istihdam artışında yavaşlama beklenmesi ile birlikte, ABD Temmuz istihdam verilerinde olacak.” diyen Pan, tüm bunların altını destekleyecek unsurlar olduğunu söyledi.

RBC Capital Markets analistleri, ons altında 3000 dolar seviyelerinin görülebileceğini söyledi.
İnfo Yatırım Altın Yorumu
Kaynak: İnfo Yatırım

Emtia stratejistlerinin değerlendirmesine göre eğer koronavirüs vakaları artmaya devam eder ve küresel ekonomi daha da kötüleşirse, altın yükselişini sürdürebilir. Christopher Louney, orta vadede 2000 doları aşmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Altının güvenli liman özelliğiyle cazibesinin artmasının, aşırı gevşek para politikası, pandemi ve ekonomik dalgalanmanın ne denli endişe verici olduğunun göstergesi olduğunu yorumladı. Son gelişmelerin etkisiyle altının 2020 yılının yıldızı haline geldiğini sözlerine ekledi.

Güncel Altın Fiyatları için Tıklayın

İnfo Yatırım analistleri Salı günü yayımladığı raporda, ABD ile Çin arasında artan tansiyonun altını desteklediğine dikkat çekti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin konusunda yaptığı açıklamaların ortamın daha da gerilmesine sebep olduğunu belirtti. Kurum analistleri destek seviyeleri olarak 1721 – 1737 – 1747 aralıklarını, direnç seviyeleri olarak 1778 – 1799 – 1824 aralıklarının takip edileceğini belirtiyor.

Gram altın 446 liraya yaklaşarak bir kez daha zirveyi yeniledi.
Gram Altın 446 TL
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü yurt içi piyasalarında 443 lira seviyesine kadar çıkan gram altın öğleden sonraki işlemlerde yükselişini hızlandırdı. Saat 17:53’te %0,86 artıda 445 lirada seyreden altın, gün içinde 445,93 lira ile tarihi rekorunu kırdı.

Ons altının ve doların kısa süreli negatife yönelmesinin etkisiyle 440 liraya gerileyen değerli metal, zirveden çok fazla uzaklaşamadı. Analistler teknik açıdan 438 – 441 bandının kritik seviyeler olduğunu belirtiyor.

441 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yükseliş isteğinin devam edeceği ve 450 barajının aşılacağı öngörülüyor. Olası düşüşlerde ise 438’den sonra 434 ve 431 seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum