Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Barış Soydan Altındaki Hızlı Düşüşü Değerlendirdi

Ekonomi gazetecisi Barış Soydan, altında son günlerdeki sert düşüşün nedenlerine değindi. Ayrıntılar haberde…
Barış Soydan Altındaki Hızlı Düşüşü Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler ve Orta Doğu’da son günlerde artan gerilim ile beraber ons altın fiyatında hareketliliğin arttığı biliniyor. Jeopolitik gerilimin azaldığına ilişkin işaretler, altında hızlı bir şekilde kayıpların artmasına neden oldu.

Ekonomi gazetecisi Barış Soydan, altında son günlerde yaşanan düşüşün sebeplerinden bahsetti. Ons altının 2400 doların üzerine çıkmasına neden olan şeyin İsrail ile İran arasında savaş çıkacağı korkusu olduğunu belirten Soydan, böyle süreçlerde altın ve gümüş gibi güvenli limanlara talebin arttığına dikkat çekti.

Böyle bir endişenin bugün itibarıyla gerçekleşmediğine dikkat çeken Soydan, bu nedenle altında yeniden satışların geldiğini belirtti. Soydan, altının jeopolitik risklerin yanı sıra, merkez bankalarının alımları ve yüksek faiz politikalarından da etkilendiğini söyledi.

Çin Merkez Bankası’nın 17 aydır ciddi miktarlarda altın alımı yaptığına dikkat çekti. FED’in para politikasının da altın üzerinde etkili olduğunun altını çizen Soydan, faiz artırımlarının altını diğer alıcılar için daha pahalı hale getirdiğini ifade etti.

Ons altın 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Soydan, Türkiye’nin büyük oranda altın ithalatı gerçekleştirdiğini, onsta yaşanan düşüş ya da yükselişlerin gram altını doğrudan etkilediğini kaydetti. Yurt içinde gram altının değerinin belirlenmesinde dolar kurunun da etkili olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Ons, 12 Nisan tarihinde 2431 dolar ile son rekor seviyesine ulaşmıştı ve fiyat şu anda 2327 dolar seviyelerinde bulunuyor. Gram altın ise spot piyasada 2433 TL seviyesinden alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.