Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Darphaneden Sahte Altın Uyarısı: Kuyumcular Alıp Satıyor!

Darphane Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, son dönemde sahte altın üretiminin arttığı uyarısında bulundu. Detaylar şöyle…
Darphaneden Sahte Altın Uyarısı: Kuyumcular Alıp Satıyor!
HABER GİRİŞ

Altın fiyatlarında yaşanan son ralli, iç piyasada illegal yollara başvuranları beraberinde getirdi. Gelen bilgiler sahte altın üretiminde artış olduğunu gösteriyor. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, sahte altın üretiminde artış yaşandığına dair bilgiler aldıklarını belirterek vatandaşları uyardı.

Şahin, sahtecilerin ürünün içerisindeki saf altın miktarını düşürerek ayarıyla oynadığını belirterek, 22 ayar olması gereken ürünün aslında daha düşük ayarda üretildiğini söyledi.

Bu altınların küçük atölye tarzı yerlerde, amatör bir şekilde ve küçük makineler ile üretilebildiği bilgisini aktaran Şahin, “Üretici ayarını düşük yaptığı için kuyumculara da daha düşük fiyattan satabiliyor. Bu küçük marjları kâr olarak gören bazı kuyumcular da bu ürünleri sahte olduğunu bile bile alıyor ve vatandaşlarımıza satıyor” ifadelerini kullandı.

Bu ürünlerin sahte altın olduğunun altını çizen Şahin, ayarının düşürülmesine rağmen satılan bu altınlarda vatandaşların daha fazla para vermek durumunda kaldığını sözlerine ekledi. Vatandaşların bu altını bozmak istediğinde piyasa fiyatının 150 TL altında satabileceğine dikkat çekti.

Şikayetlerin Büyük Bölümü İnternet Alışverişlerinden

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık ise kendilerine gelen şikayetlerin yüzde 90’ına yakınının internet üzerinden yapılan alışverişlerden olduğunu belirtti. Bunun için daha öne İKO Güvence Etiketi’ni çıkardıklarını, bu etiketi kullanan tüm işletmeleri etkin bir şekilde denetlediklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Vatandaş kadar kuyumcuların da uyanık olmaları gerektiğini ifade eden Atayık, “Kuyumcularımız özellikle şüpheli hareketleri olan müşterilerin getirdiği ürünleri alırken çok dikkatli olmalıdır” diye konuştu.

Uzmanların uyarıları altın fiyatlarının rekor seviyelerde seyrettiği bir dönemde geliyor. Gram altın geçtiğimiz günlerde 2.529 TL’ye çıkarak rekor seviyesine ulaşmıştı. Bugün itibarıyla gram altın 2.743 TL’den alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın