Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan Rekor Kıran Altın için Yeni Tahmin: O Seviye Görülebilir!

Bank of America (BofA) ons altının rallisini sürdüreceğini tahmin ederek, 3.000 dolar seviyesinin görülebileceğini belirtti. Detaylar geliyor...
BofA’dan Rekor Kıran Altın için Yeni Tahmin: O Seviye Görülebilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li yatırım bankası Bank of America (BofA), son günlerde rekor üzerine rekor kıran altın fiyat için yeni bir tahminde bulundu. BofA, merkez bankalarından gelen güçlü talep ve FED’in faiz oranlarını düşürmeye başlamasıyla altın fiyatlarının 2025 yılına kadar ons başına 3.000 dolara yükselmesini bekliyor.

Bankanın emtia stratejisti Michael Widmer, merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmasıyla altının dayanıklılığının altını çizerek, “Dünya çapındaki merkez bankalarının para politikasını sıkılaştırmasına rağmen, altın fiyatları son aylarda oldukça dirençli oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Widmer, özellikle Çin Merkez Bankası’nın yalnızca 2023 yılında 200 tonun üzerinde sarı metal toplayarak altın piyasasını desteklemede önemli bir rol oynadığını belirterek, “Bu yüksek alım aynı zamanda Çin’in perakende sektöründeki artan faaliyetlere de bağlı. Mücevher satışları ve parasal olmayan altın ithalatı bu yılın başlarında rekor seviyelere ulaştı.” diye konuştu.

FED’in eninde sonunda faiz oranlarını düşüreceğini ve ekonomideki hızlanmanın Çin’deki potansiyel düşük altın talebini destekelyeceğini sözlerine ekledi. Daha önce FED’in ilk çeyrekte faiz indirimi yapması durumunda ons altın için 2.400 dolar tahmin yaptıklarını hatırlatan Widmer, bu tahmini 3.000 dolara yükselttiklerini ifade etti.

Ons altın günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Son günlerde yeni zire seviyelere ulaşan ons altın yazım itibarıyla 2.350 dolar yakınlarında işlem görüyor. Dün 2.365 dolar ile yeni rekor seviyeye ulaşılmıştı.

GCM Yatırım Banner

BofA’dan Bakır Uyarısı

Yatırım bankası altın tahmininin yanı sıra, bakır için tedarik krizi uyarısında bulundu. Widmer, rafine üretimi ciddi şekilde etkilemeye başlayan bakır madeni tedarikindeki kritik duruma dikkat çekti. Bakır madeni arzının sıkışıklığının, rafine üretimini giderek kısıtladığını, maden projelerinin çok tartışılan eksikliğinin can sıkıcı olduğunu söyledi.

Bakır fiyatlarının 2025’te ton başına ortalama 10.750 dolar olması, 2026’da ise ton başına 12.000 dolara çıkmasının beklendiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.