Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nakit İhtiyacını Karşılamak için Başlayan Satışlar Altın Fiyatlarını Baskılıyor

Koronavirüsün yarattığı stres ortamı nakit ihtiyacının karşılanması için küresel olarak satışların başlamasına sebep oldu. Bu durum ise güvenli varlık olan altın fiyatlarını bile etkiledi.
Nakit İhtiyacını Karşılamak için Başlayan Satışlar Altın Fiyatlarını Baskılıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni tip koronavirüsün dünya genelinde pandemi olarak ilan edilmesi artık stres ortamının daha belirgin bir şekilde hissedilmesine sebep oldu. Riskten kaçınmak isteyen yatırımcılar hisse senedi satışlarına yönelirken ABD ve Avrupa borsalarında tarihi düşüşler yaşandı.

ABD endekslerinde kapanışa doğru bir miktar toparlanma olsa da küresel piyasalar genel anlamda 2008 finansal krizinden bu yana en kötü haftayı tamamlamak üzere. Altın fiyatları da insanların nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla başlayan satışların etkisiyle düşüş eğilimli hareket ediyor.

Şu dakikalarda ons türü hafif yükseliş gösterse de son dört yılın en büyük haftalık kaybını gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Küresel satış dalgasının başlaması güvenli liman niteliğinde olan altın fiyatlarının da direncini kırdı.

Altın Fiyatları Baskı Altında Son haftalarda koronavirüsün ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin etkisiyle güvenli liman varlık niteliğinde olan altın fiyatları yükseliş gösteriyordu. Hafta başında ise yedi yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Ancak petrol fiyatlarındaki düşüş, ABD Başkanı Donald Trump’ın seyahat kısıtlamaları ve koronavirüsün artık bütün dünyada yayılım göstermesi Perşembe günü hisse senetlerinde çok ciddi kayıpların yaşanmasına sebep oldu.

Başta FED olmak Avustralya ve Japonya Merkez bankaları piyasanın stresini azaltmak için likidite desteği açıkladı. Ancak buna karşın endişe ortamı azalmazken yatırımcılar nakit ihtiyacını karşılamak için varlık satışına başladı.  Bunlar arasında altın öncülüğündeki değerli metaller de yer alıyor.

Saat 12:07’de 1586 dolardan işlem gören ons altın gün içinde 1551 dolara kadar geriledi.

Ons Altın Fiyatlar küresel satış dalgasının etkisiyle 2016 yılından bu yana en kötü haftalık kaybına yöneldi. Ons türü Pazartesi günü 1703 dolara kadar tırmanmıştı. Ancak bu seviyenin ardından %5’i aşan kayıp gösterdi.

Gram altın ise 330 liraları aştıktan sonra şu dakikalarda 320,36 liradan alıcı buluyor. Değerli metalin gün içi en düşük seviyesi 315,14 olarak kaydedildi.

Stratejist Daniel Hynes, altının her zaman böylesi dönemlerde karlı çıkmayabileceğine dikkat çekti. Orta vadede iyi bir yatırım aracı görülmesine karşında stresin aşırı arttığı zamanlarda beklendiği kadar yükselemeyebileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu