Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İKO Başkanı: Altın İthalatında Kota Uygulaması Kalkmalı

İKO Başkanı Atayık, altında kota uygulamasının sektörü etkilediğini söyleyerek kaldırılması gerektiğini aktardı. Detaylar haberde...
İKO Başkanı: Altın İthalatında Kota Uygulaması Kalkmalı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı geçen yıl altın ithalatına yönelik bazı bazı tedbirler almıştı. İşlenmemiş altın ithalatına yönelik kota uygulaması gelmişti. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, kota uygulamasının Türk kuyumculuk sektörünü etkilediğini söyledi.

İKO Başkanı Atayık, altın ithalatına getirilen kota uygulamasının yürürlükten kaldırılması gerektiğini belirtti.

Atayık, üreticilerin ve ihracatçıların, kota nedeniyle yurt dışı pazarlarında zorluk yaşadığını kaydetti.

Firmaların kota nedeniyle ihracat müşterilerinin büyük kısmını kaybetme riskini yaşadığını aktardı.

Söz konusu uygulamanın negatif sonucunun İstanbul Mücevher Fuarı’nda gözlemlendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İKO Başkanı Atayık, sektörün temsil kurumları olarak yapılan görüşmeler sonucu, kamu bankaları ve özel bankalarda firma ve markalarımız için altın kotasının açıldığını aktardı. Ayrıca uygulamadan ihracatçı firmaların yanı sıra orta boy atölyeler ile irili, ufaklı üreticilerin de olumsuz etkilediğini aktardı.

Ticaret Bakanlığı’nın, ‘Yetki Belgesi’ sahibi perakendeci kuyumculara ons başına 15 dolar ilave fiyatla ve ihracatçılara benzer bir uygulama ile ons başına 10 dolar ilave fiyatla altına ulaşım imkanları sunduğunu ekledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.