Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası Altın Rezervi Rekor Seviyeye Ulaştı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, dolar yerine altın alın çağrısı üzerine, Merkez Bankası'nın altın rezervi rekor yükseliş kaydetti. Detaylar haberimizde...
Merkez Bankası Altın Rezervi Rekor Seviyeye Ulaştı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın yüzyıllardır en popüler ve modası hiç geçmeyen bir yatırım aracı. Öyle ki, altını günümüzün modern insanı da, ninelerimiz, dedelerimiz de tasarruf amaçlı alıp bir kenara koyuyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da 2016 yılında bu konuda bir çağrı gelmişti. Erdoğan, geçen yıl vatandaşlara tasarruf aracı olarak ABD Doları yerine, altın almalarını önermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu politikası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından da desteklendi.

Türkiye’deki yerleşik kişiler, enflasyon ve ekonomik kaygılardan uzun bir süre boyunca, tasarruflarını altında tutarak korundu. Cumhurbaşkanının çağrısına kulak veren vatandaşlar sayesinde Merkez Bankası’nın altın rezervi rekor seviyeye ulaştı. 3 Kasım 2017 itibariyle 8.2 milyar dolar olan altın rezervi, 22.2 milyar dolara ulaştı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de vatandaşa altınlarınızı yastık altında tutmayın, Merkez Bankası’na getirin çağrısında bulunmuştu.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu proje için bir süredir uğraşıyor ve oldukça başarılı olduğu da söylenebilir. 2-27 Ekim tarihleri arasında, 12 bin 800 kişi, yaklaşık 2,5 ton altını hazineye getirdi. 370 milyon lira değerinde olan bu altınların yerine, altın tahvili veya altına dayalı kira sertifikası alındı. Merkez Bankası’na getirilen altınların hemen hemen yarısı büyükşehirlerden olurken, %23’lük kısmı sadece İstanbul’da ikamet eden kişilerden toplandı.

Altın, haftanın ilk işlem gününde kayıplarını koruyarak ons başına 1.276 dolar seviyesine yükseldi.

Altın, Cuma günü ABD gelişmelerinin etkisiyle son dört haftanın ilk haftalık kazancına yönelmişti. ABD vergi reformu indiriminin, 2019 yılına ötelenebileceği, ABD hisse senetlerini düşürürken altının yükselmesini sağlamıştı.

Yeni haftaya da aynı hareketle başlayan spot altın, ons başına %0,1 artışla 1.276 dolardan alıcı buldu. Serbest piyasada altın fiyatlarına baktığımızda; gram altın 158,28 lira, çeyrek altın 253,56 lira, yarım altın 505,53 lira ve Cumhuriyet altını 1.045,93 liradan alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu