Yatırım yapmaya başla!

Küresel Büyüme Tahmininin Düşürülmesiyle Yükselen Altın Yön Değiştirdi

Çin’deki virüs salgını, Orta Doğu’daki gerilim ve IMF’nin küresel büyüme beklentisini düşürmesiyle yükselen altın, Salı günkü işlemlerde hafif geriledi.
Küresel Büyüme Tahmininin Düşürülmesiyle Yükselen Altın Yön Değiştirdi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Pazartesi günü yaptığı açıklamada ticaret alanında ve Orta Doğu’daki gerginlik sebebiyle küresel büyüme tahminlerini düşürdüğünü bildirdi. Buna göre 2020 yılına ilişkin büyüme tahmini %3,3’e aşağı yönde revize edildi.

Daha önceki beklenti %3,4’tü. Büyüme tahminlerinin düşürülmesi altın fiyatlarını desteklerken, ons türü Salı günkü işlemlerde 1568 dolara kadar çıktı. Ancak öğleden sonraki işlemlerde 1551 dolar seviyesine çekildi.

Pazartesi günü 1564 dolardan kapanan ons altın, güne hafif yükselişle başladı.

Ons AltınABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının ilk aşamasının imzalanması, güvenli liman talebini azaltırken, altın son birkaç gündür yatay seyrediyordu. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki savaşta ateşkes sağlanmasıyla eksiye yönelen altın fiyatları, IMF’nin küresel büyüme tahminlerini düşürmesi ve Çin’deki virüs salgını ile kazanca yöneldi.

Pazartesi günü 1564 dolardan kapanan ons altın, bu sabah 1566 dolar civarından başlarken, gün içi hareket aralığı 1551,00 – 1568,60 dolar arasında oldu. Analistler Çin’de meydana gelen akut solunum yolu sendromuna (SARS) yol açan virüs salgını etkisiyle piyasada risk iştahını azalttığını, bunun da altını desteklediğini belirtiyor.

Singapur’da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısının artmasının 17 yıl önce yaşanan SARS salgınını hatırlattığını, bunun da sağlık ve ekonomiye yönelik endişeleri artırdığını belirtti.

Saat 17:24’te 295 lirada seyreden gram altın, gün içinde dar bantta hareket ederek, 298 liraya ulaştı.

Gram AltınAltının gramı dün 297,73 liradan kapandı. Uzmanlar Libya’daki iç savaş, petrol sahalarındaki üretim aksaklığı, Çin’deki virüs salgını ve küresel büyüme tahminlerinin düşürülmesinin altın fiyatlarını desteklediğini söyledi. Goldman Sachs Küresel Emtia Araştırma Müdürü Jeff Currie ise altın tutmak için var olan üç ana sebebi açıkladı.

Öncelikle altının jeopolitik risklere karşı çok iyi bir korunma aracı olduğunu belirten Currie, bir diğer gerekçe olarak ters dolarizasyona dikkat çekti. Tasarruf bolluğuna yol açan yatırımlardaki düşüşün de altın tutmak için geçerli bir sebep olduğunu belirten Currie, bu beklentilerin 1600 dolar seviyelerini desteklediğini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum