Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“İş Değiştirmek İstiyorum” Diyenlerin Yapması Gerekenler

Sürekli olarak iş ilanlarına bakıyor ve kariyer değişikliği yapmak için en iyi fırsatı yakalamayı mı bekliyorsunuz? Bu içerik sizin için oluşturuldu:
“İş Değiştirmek İstiyorum” Diyenlerin Yapması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, siz de “işimi değiştirmek istiyorum” diyenlerden biri olabilirsiniz. Zira sayısız çalışan her gün işine aynı düşünceler içerisinde gidiyor. “Çok yakında keyif alacağım seçimde bulacağım, kariyerime yeni planlama getirmeliyim, bu iş beni fazlasıyla sıkıyor, ruhumu emiyor…” gibi içten içe konuşarak işlerine başlıyorlar. Sonuçta; iş hayatında binlerce mutsuz çalışan var. Yapılan araştırmalar sonucunda işini severek yapan çalışanların küçük bir azınlıkta olduğunu görülüyor.

Gerek eğitim sistemi gerek çalışma koşulları gerekse de yapılan yanlış tercihler yüzünden pek çok kişi sevmediği işlerde çalışıyor. Ama bu demek değil ki doğru olan şey, çoğunluğun yaptığı gibi kişiyi mutsuz eden işlerde çalışmaya devam etmek. Hayatın büyük bölümünün geçirildiği iş yerlerinde mutsuzluğa mahkum olmak gerektiği anlamına gelmiyor. Çünkü herkes kendine uygun işi bulmayı hak ediyor. İsteyen herkes dilediği işi yapmakta özgür!

Hem insan sevmediği bir işi yaparak başarılı olamaz ki! Örneğin; şirketini hiçbir zaman benimsemeyen bir üst düzey yöneticiyi düşünün. Sabahları yataktan zorla kalkan, işe istemeye istemeye giden ve sırf konum-maaş gibi avantajlar için o işi yapan bir yöneticiyi! Sizce bu üst düzey yönetici ne kadar mutlu olabilir? Ya da birilerine bir şeyler anlatmaktan zerre zevk almayan bir öğretmen sizce işini ne kadar iyi yapabilir? İnsanlarla iletişim kurmaktan hoşlanmayan bir halkla ilişkiler personeli sizce işinden ne kadar keyif alabilir? Bu soruların cevabını hepimiz biliyoruz.

Bir işte başarılı olabilmek için en önemli kuralın yapılan işi sevmek olduğunun elbette hepimiz farkındayız. Bu yüzden gereken yerde gereken kariyer değişikliğini yapmak gerekiyor. Şayet siz de kariyer yolculuğunuza mutlu olduğunuz bir işi yaparak devam etmek istiyorsanız, o zaman aşağıdaki önerilere göz atmalısınız derim. Şimdi kariyerine farklı bir yön vermek isteyenlerin yapması gerekenlerden bahsedeceğiz.

“İşimi değiştirmek istiyorum” diyorsanız, bunları öğrenmelisiniz:

Kariyer Değişikliği Yapmanız Gerektiğinden Emin Olun!

Kariyer Değişikliği Yapmanız Gerektiğinden Emin Olun!Tamam, yukarıda bu konudan bahsettiğimi biliyorum. Ama sonradan pişman olmamanız için size iş değişikliği kararınızdan gerçekten emin olmanız gerektiğini hatırlatmak istedim. Çünkü karşınıza hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar kolay olabileceği gibi bir o kadar zor bir süreç de çıkabilir. İşte bu nedenle; aklınızda kararınızla ilgili en ufak bir şüphe bile olmamalı! Daha açık bir ifadeyle; hem aklınız hem de kalbinizle işinizi değiştirmek istediğinizden emin olmalısınız. Peki, bunun için ne yapacaksınız?

Yaşadıklarınızı bir bir düşüneceksiniz. Her gün işe gittiğinizde ne hissettiğinizi, iş hayatındaki mutsuzluğunuzun size nelere mal olduğunu gözden geçireceksiniz. Örneğin; yaptığınız işin size ne kattığını, orada çalıştığınız süre boyunca kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi, birlikte çalıştığınız insanları, orada devam ederseniz geleceğinizin nasıl olabileceğini, mesleğinizin hem maddi hem de manevi anlamda sizi ne kadar artıya götüreceğini, gün içinde yaşadığınız stresin sizi ne duruma soktuğunu düşünmelisiniz. Ardından kariyer değişikliği kararınızın ne kadar doğru olup olmadığına cevap vermelisiniz. Zira geri dönüşü mümkün olmayan bir adım atmak üzeresiniz ve kendinizden ne kadar emin olursanız hedefinize de o kadar kolay ulaşacaksınız demektir.

İnceleyebilirsiniz: İşi Bırakma Zamanınızın Geldiğini Gösteren İşaretler

Maddi Olarak Kendinizi Hazırlayın!

Maddi Olarak Kendinizi Hazırlayın!İşi bırakma zamanınızın geldiğinden eminsiniz ama kariyer değişikliği yapmak için yeterli birikime sahip misiniz? Hayalinizi süsleyen işi yapmak için belli bir süre beklemeniz gerekebilir. Ya da kafanızı toplamak, ne iş yapacağınıza karar vermek için uzunca bir sürece ihtiyacınız olabilir. Hatta bu sırada karşınıza başka bir sürü aksilik çıkabilir. İşte bunların fakında olarak, kendinizi maddi açıdan hazırlamış olmanız gerekiyor.

Yani kenarda en azından 3 ay boyunca sizi idare edebilecek kadar paranız olması lazım. Aksi takdirde, daha mutlu ve başarılı olmak için yaptığınız kariyer değişikliği planınızın hiçbir işe yaramadığı sonucuyla karşılaşabilirsiniz. Peki, para biriktirme konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini biliyor musunuz? İsterseniz, aşağıdaki yazılara göz atarak kolay bir şekilde nasıl birikim yapabileceğiniz hakkında fikir alabilirsiniz.

Para Biriktirme Konusunda Fikir Alabileceğiniz Yazılar:

İstifa Ederken Dikkat Etmeniz Gereken Noktaları Unutmayın!

İstifa Ederken Dikkat Etmeniz Gereken Noktaları Unutmayın!Kariyer değişikliği kararınızdan emin olma konusunu hallettiğimize göre gelelim, istifa meselesine! Sonuçta; hiç sevmediğiniz işinizi değiştirmek için isteseniz de istemeseniz de bu tatsız süreçten geçmek zorundasınız. İşte bu nedenle de istifa ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini şöyle kısaca hatırlatmak isterim. Sonuçta; işi bırakıyorsunuz diye bütün gemileri yakmanın alemi yok, öyle değil mi? Peki, o zaman, bu noktada nasıl davranmalısınız? Mesela; istifa mektubunuzu nasıl vereceksiniz?

Sanıyorum ki işten ayrılmak istediğinizi gösteren beyannameyi patronunuz mail olarak göndermeyi ya da masasının üzerine bırakmayı falan düşünmeyeceksiniz. Bunun yerine onunla yüz yüze konuşacak ve iş ahlakına uygun bir dille işi bırakmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Ayrıca bu sırada istifa ederken kullanmamanız gereken cümleler sarf etmeyeceksiniz. Her ne kadar sevmeseniz de oradan ekmek yediğinizi unutmayacaksınız. Ayrıca işi kötü bir şekilde bırakmanın size hiçbir faydasının olmayacağını bilerek davranacaksınız. Böylelikle sonradan pişman olacağınız bir şey yapmamış olacak ve istifa ederken hatalı davranmadığınız için yeni işinize doğru huzurla ilerleyebileceksiniz.

Bunu da İnceleyin: İstifa Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeteneklerinizi ve Sizi Mutlu Eden Şeyleri Düşünün!

Yeteneklerinizi ve Sizi Mutlu Eden Şeyleri Düşünün!Kariyer değişikliği yapmak için kulak vermeniz gereken önerilerden bir diğeri de bu! Yani yeteneklerinizi ve sizi mutlu eden şeyleri düşünmelisiniz. Ya da başarılı olduğunuz noktaları! Konuyu açmak gerekirse;

İnsanların size “sen bu işte çok iyisin” dediği yönlerinizi! Aynı şekilde yapmaktan hoşlanmadığınız işleri! Kısacası; kendinizle ilgili her şeyi tek tek düşünmelisiniz ve bunları bir liste haline getirmelisiniz. Örneğin; insanlarla iletişiminiz çok iyi, seyahat etmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsunuz. İşte bu niteliklerinizi düşünerek, yapmak istediğiniz işi belirlemelisiniz.

Yapabileceğiniz İşleri Düşünerek Bir Liste Hazırlayın!

Yapabileceğiniz İşleri Düşünerek Bir Liste Hazırlayın!Hani kendinizle ilgili özellikleri araştırıp tek tek yazdınız ya! Bu noktadan sonra yapmanız gereken şey, yapabileceğiniz işleri düşünerek bir liste hazırlamaktır. (Yapılacaklar listesi nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilir buradan öğrenebilirsiniz.) Ama tabii listenizdeki işlerin birbirleriyle zıt düşmemesine de özen göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Mesela; içe kapanık biriyseniz listenize ön planda olacağınız işleri eklememelisiniz. Ya da ilginin üzerinizde olmasını seviyorsanız arka planda kalmayacağınız ve genellikle çok iletişim kuracağınız işleri tercih etmelisiniz.

Kısacası; sahip olduğunuz özellikleri düşünerek yönelmek istediğiniz alana karar vermelisiniz. Listenizdeki işler hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Böylece yapmak istediğiniz işin avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenecek, hayalini kurduğunuz iş hakkında bilgiler edineceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Meslek Değiştirmek için Yaş Önemli mi?

Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce Cevaplanması Gereken Soruları Cevaplayın!

Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce Cevaplanması Gereken Soruları Cevaplayın!Kariyer değişikliği yapmadan önce cevaplamanız gereken bazı sorular olduğunu bilmelisiniz. Mesela; yönelmek istediğiniz alanın sizi gerçekten mutlu edeceğinden emin misiniz? O alanda başarılı olabilmek için gereken bütün nitelikleri taşıyor musunuz? Yeni işiniz için bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekiyor mu?

Kariyer değişikliği sürecinde ailenizin, eşinizin, dostunuzun desteğini alabilecek misiniz? Yaşınız meslek değişikliği yapmak için uygun mu? Sonuçta; bu soruları yanıtlamak sizi önünüzdeki süreç için hazırlayacaktır. Beklenmedik durumlarla karşılaşmanızın önüne geçecektir.

İlgili Yazı: Kariyer Değişikliği Yapmadan Önce Cevaplanması Gereken Sorular

Yakınlarınızın Fikrini Alın!

Yakınlarınızın Fikrini Alın!Sonuçta; sizi en iyi tanıyan insanlar onlar! Kariyer değişikliği yapmadan önce onların fikrini almalısınız. Seçtiğiniz mesleğin size ne kadar uygun olduğunu düşünmelisiniz. Onlara yapmak istediğiniz işten bahsederek düşüncelerini öğrenmelisiniz. Kim bilir, sizin görmezden geldiğiniz bir nokta onların dikkatini çekecektir. Ya da göz ardı ettiğiniz bir detay yakınlarınız tarafından fark edilecektir. Ayrıca ne olursa olsun, onların desteğini almak fazlasıyla işinize yarayacaktır. Bu şekilde yanınızda hep birileri olduğunu hissedecek, kendinize daha çok güvenerek daha sağlam adım atmaya başlayacaksınız.

Negatif Olan Her Şeyden Kurtulmak için Harekete Geçin!

Negatif Olan Her Şeyden Kurtulmak için Harekete Geçin!Böylelikle enerjinizi boş yere harcamaktan kurtulacaksınız. Hayatınızda negatif olan ne varsa hepsinden bir bir kurtulmalısınız. Mesela; sizi engelleyen olumsuz düşüncelerden! “Yapamam, başaramam, ya istediğim gibi olmazsa, planlarım ya suya düşerse” gibi negatif düşüncelerden kurtulmalısınız. Pozitif ve negatifliğin kişiyi olumlu ya da olumsuz etkilediğini bilmelisiniz. Bu neden pozitif ve negatif insanlar arasındaki dikkat çekici farklılıklar adlı yazıma göz atmanızı öneriyorum.

Konumuza geri dönecek olursak “istediğim her şeyi yapabilirim, başarabilecek güce sahibim” gibi olumlu cümleler kullanmanızı tavsiye ederim. Pozitif bakış açısının üzerinizde yaratacağı etkiyi bu sayede görebilirsiniz. Başarıya ulaşmanızın önüne geçen negatif insanları da çevrenizden uzaklaştırmalısınız. Onların sizi demotive etmelerine izin vermemelisiniz. Böylelikle enerjinizi sömüren unsurlardan kurtulmuş olacaksınız. Kariyer değişikliği sürecinde çok daha güçlü bir şekilde hareket edebileceksiniz.

Buna da Bakın: Yaşam Enerjinizi Tüketen Durumlar

Yönelmek İstediğiniz Alandan İnsanlar Bulup Yeni Bağlantılar Kurun!

Yönelmek İstediğiniz Alandan İnsanlar Bulup Yeni Bağlantılar Kurun!Yapmak istediğiniz işle alakalı yeni bağlantılar kurmanız hem adaptasyonunuz hem de başarılı olmanız için oldukça önemli! İşte bu nedenle; gerek çevrenizi gerekse profesyonel iş ağlarını kullanarak yeni bağlantılar kurmalısınız. Bu bağlantılar sayesinde yeni işinize ön hazırlık yapacaksınız. Alanında uzman kişilerin tecrübelerinden faydalanarak ve belki de birlikte çalışacağınız insanlarla tanışmış olacaksınız. Zaten ilgi duyduğunuz bir alanda bağlantı kurmaya yöneldiğiniz için onların da dikkatini çekeceksiniz. Enerji ve iletişim gücünüz sayesinde istediğiniz kariyere rahatlıkla sahip olabileceksiniz.

Kendi İşinizin Patronu Olma Fikrini Değerlendirin!

Kendi İşinizin Patronu Olma Fikrini Değerlendirin!İşimi değiştirmek istiyorum, diye düşünüyorsanız dikkate almanız gereken önerilerden bir diğerinin de bu olduğunu bilmelisiniz. Hem belki de yapmış olduğunuz işteki mutsuzluğunuzun tek nedeni, başkalarının emri altında çalışmayı sevmemenizden kaynaklanıyordur. Belki de siz kendi işinizin patronu olmanın hayalini kurduğunuz için başka hiçbir işi tam olarak benimsemiyorsunuzdur.

Eğer bu dediklerimin aklınızdan geçenleri yansıttığını düşünüyorsanız, o zaman kendi işinizi kurma fikrini detaylıca değerlendirmelisiniz derim. Doğru bir şekilde hazırlanmalısınız ve işe yarar bir plan hazırlamalısınız. Mesela; nasıl bir iş yeri açabileceğinizi, hangi alanlarda başarılı olabileceğinizi, girişiminiz için gerekenleri ve diğer ayrıntıları tek tek düşünmelisiniz. Uzun lafın kısası; siz de kendi işinizin patronu olmanın hayalini kuruyorsanız, aşağıdaki yazıları inceleyerek patronluğa doğru ilk adımınızı atabilirsiniz.

Kendi İşinizin Patronu Olma Konusunda Fikir Alabileceğiniz Yazılar:

Bu Süreçte Neden Kariyer Değişikliği Yapmak İstediğinizi Unutmayın!

Bu Süreçte Neden Kariyer Değişikliği Yapmak İstediğinizi Unutmayın!Motivasyonunuzu kaybetmemek için kendinize sürekli neden iş değişikliği yapmak istediğinizi hatırlatın. Gerek karşılaşacağınız olaylar gerekse de etrafınızdan duyacağınız sözler bu noktada cesaretinizin kırılmasına yol açabilir. Böyle kötü sonuçlarla karşılaşmamak ve motivasyonunuzu kaybetmemek için kariyer değişikliği yoluna neden çıktığınızı hep aklınızda bulundurmalısınız.

Buna da Bakın: 2016’da Paratic’in En Çok Okunan Kariyer İçerikleri

İş ya da başka bir şey olması fark etmez. Yeni bir şeye başlamanın her zaman zor olduğunu bilmelisiniz. Sonunda kazanacağınız zaferleri düşündüğünüzde bütün zorlukların üstesinden geleceksiniz. Kariyerinizi dilediğiniz gibi şekillendireceksiniz. Her gün işinize mutlu gidecek, performansınızı üstün bir şekilde sergileyeceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.