Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pozitif ve Negatif İnsanlar Arasındaki Dikkat Çekici Farklılıklar

İnsanları birbirinden ayıran en önemli kriterlerden pozitif ve negatif yapıya sahip olmanın farklarını özetledik. İşte ayrıntılar...
Pozitif ve Negatif İnsanlar Arasındaki Dikkat Çekici Farklılıklar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Pozitif ve negatif insanlar! Tamam, onları birbirinden ayırma konusunda hepimiz birer uzman kadar yetenekliyiz. Yani tanıdığımız birinin pozitif mi, yoksa negatif mi olduğunu sorsalar, bu soruya anında yanıt verebiliriz. Düşünmeye gerek bile duymayız. Belki ‘neden pozitif veya negatif’ diye sorsalar, cevap vermek için bir süre düşünürüz; ama diğer soruyu saniyesi saniyesine yanıtlayabiliriz. Çünkü negatif ve pozitif insanları birbirinden siyahla beyaz gibi net bir şekilde ayırabiliriz.

Evet, enerjileriyle girdikleri her ortamı aydınlatan pozitif insanlar ile itici tavırlarıyla genellikle gerilmenize neden olan negatif insanları ayırmanın kolay olduğunda hemfikiriz. Peki, aralarındaki göze çarpan farklılıkları saymak için de aynı şeyi diyebilir misiniz? Yani size pozitif ile negatif insanlar arasındaki göze çarpan farklılıkları sorsam, bu soruya aynı netlikle cevap verebilir misiniz? İsterseniz bir yandan onlar arasındaki farklılıkları düşünürken, bir diğer yandan da aşağıdaki başlıkları inceleyin. Çünkü hemen şimdi olumlu ve olumsuz insanlar arasındaki farklılıklar nelermiş, bunları bir bir inceleyeceğiz. Ve eklemek istediğiniz farklılıklar olursa yazının altına yorum bırakmayı lütfen unutmayın!

Yeni Deneyimlere Karşı Bakış Açıları!

Yeni Deneyimlere Karşı Bakış Açıları!Pozitif insanlar yeni deneyimlere karşı gayet açıkken, negatif insanların yaklaşımlarının tam tersi yönde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü negatif insanlar için yeni deneyimler “tehlike, risk” gibi anlamlara gelmektedir. Pozitifler içinse yeni deneyimler, sizin de tahmin ettiğiniz gibi “yeni fırsatlarla karşılaşmak, yeni şeyler öğrenmek” gibi olumlu anlamlar ifade ediyor.

Başkalarının Başarılarına Karşı Yaklaşımları!

Başkalarının Başarılarına Karşı Yaklaşımları!Pozitif insanlar, başkalarının başarılarını takdir etmeyi bilirler. Ve bunu kıskançlık gibi negatif duygularla değil de samimi tavırlarla yaparlar. Negatif insanlar içinse durum tam tersidir. Onlar başkalarının başarılarını çekemez ve onları asla gerçekten tebrik etmezler. Belki sahte cümleler kullanırlar ancak herkes onların başka başarılara karşı kıskançlıktan çatlayarak baktıklarını bilirler.

Eleştiri Karşısındaki Tavırları!

Eleştiri Karşısındaki Tavırları!Pozitif insanlar, başkaları tarafından eleştirildiğinde, alınıp gücenmez. Aksine onu eleştiren kişiyle konu hakkında daha detaylı konuşmak ve düzeltmesi gereken hatalarının neler olduğunu anlamak ister. Kısacası; onlar eleştiriyi rahatlıkla kaldırabilirler. Negatif insanlar içinse bunun mümkünatı yoktur. Onlar iyilikleri için yapılan eleştirilere bile katlanamaz, başkalarının onun yaptığı şeyleri yermelerine asla izin vermezler.

Şans Hakkındaki Düşünceleri!

Şans Hakkındaki Düşünceleri!Pozitif ile negatif insanları birbirinden ayıran bariz farklılıklardan bir diğeri de şans konusunda benimsedikleri yaklaşımlarıdır. Çünkü pozitif insanlar kendilerini şanslı olarak niteleyebilirken, negatifler için bu mümkün değildir. Çünkü onlar, her zaman şanssızlardır. Dünyaya şanssız gelmiş, başkaları gibi dört ayaklarının üzerine düşme fırsatı bulamamışlardır. Pozitif insanlar ise şanslılığın ya da şanssızlığın kişinin kendisine bağlı olduğunu bildikleri için her zaman “şanslıyım” derler. Ve bu yaklaşımları sayesinde de gerçekten şansın yüzüne güldüğü kişilerden biri olurlar.

İnceleyebilirsiniz: Şanslı Olmak için Yapılması Gerekenler

Öğrenmeye Olan İstekleri!

Öğrenmeye Olan İstekleri!Pozitif insanlar, öğrenmeye karşı her zaman isteklidirler. Karşı taraftan bir şey öğrenebileceklerse bu fırsatı asla kaçırmazlar. Bilmedikleri için kendilerini asla eksik hissetmez, hep daha fazlasını öğrenmeye çalışırlar. Negatif insanlarsa “her şeyi ben bilirim, en iyisini ben yaparım” tavrıyla hareket ettikleri için yeni bilgilere kendilerini kapatırlar. Bilmiyorlarsa bile bilmediklerini kabul etmez, eksikliklerini (çünkü onlara göre bilmemek utanılacak bir şeydir) belli etmekten utanırlar.

Ne Kadar Affedici Oldukları!

Ne Kadar Affedici Oldukları!Pozitif insanlar, affetmenin ne kadar güçlü olumlu etkileri olduğunu bilirler. İşte bu nedenle de kimseye kin gütmezler; çünkü nefretin yalnızca onlara zarar vereceğini bilirler. Negatif insanlarsa affetme eyleminden köşe bucak kaçar, bağışlamanın öfke duyulan kişiyi ödüllendirmekten başka bir şey ifade etmediğini düşünürler. İşte bu nedenle de hayatlarını, bağışlamadıkları kişilerin acısını yaşayarak geçirmek durumunda kalırlar.

Affetmenin hayatınız üzerinde ne kadar olumlu etki yaratacağını buradan öğrenin!

Motivasyon Konusundaki Yetenekleri!

Motivasyon Konusundaki Yetenekleri!Onları birbirinden ayıran bir diğer önemli farklılık da motivasyon konusunda ne kadar yetenekli olduklarıdır. Pozitif insanlar hem kendilerini motive etme hem de başkalarını yüreklendirme konusunda gayet başarılıdırlar. Negatiflerin bu konudaki yetenekleri ise adeta yerlerde sürünmektedir. Kaldı ki motivasyon eksiklikleri yüzünden hayata kara kara bakmaktadırlar.

İlginizi Çekebilir: Sabah Motivasyonu için Yapılması Gerekenler

Ne Kadar Duyarlı Oldukları!

Ne Kadar Duyarlı Oldukları!Pozitif insanlar başkalarına karşı duyarlı olmanın, insanlığın bir gereği olduğunu bilirler. Tanıdıklarının yanı sıra hiç tanımadıkları insanların sevinçleri ve üzüntüleri, onlar için önemlidir. Bir yabancının sevinciyle mutlu olup, üzüntüsüyle ağlayabilirler. Negatif insanlar içinse önemli olan tek şey kendileridir. Dünyanın öteki ucunda ya da yanı başında yaşananlardan zerre kadar etkilenmezler. Duyarlıymış gibi görünseler bile hal ve hareketlerinden ne kadar kendilerine odaklı yaşadıkları rahatlıkla anlaşılabilir.

Paylaşımcı Olup Olmadıkları!

Paylaşımcı Olup Olmadıkları!Pozitif insanlar, paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu bilirler. Onlar için paylaşmak, sahip olunan maddi şeyler için olduğu kadar, manevi değerler için de geçerlidir. Negatif insanlar içinse durum tam tersidir. Onlar için sahip oldukları maddi şeyleri paylaşmak oldukça zordur. Sadece maddiyat da değil. Onlar başkalarının sevinçlerini, üzüntülerini de paylaşmazlar. Kısacası; negatif insanlar için önemli olan tek şey, sahip oldukları ve kendi hissettikleridir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın