Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şanslı Olmak için Yapılması Gerekenler

Çoğu insan hayatta şanssız olduğunu düşünüyor. Oysaki bunu değiştirmenin yolları var. Ayrıntılar yazımızda.
Şanslı Olmak için Yapılması Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de zaman zaman etrafınızdaki bazı insanlara bakıp, onlar hakkında “acaba nasıl bu kadar şanslı olabiliyorlar” diye düşünüyorsunuz, değil mi? Onların kariyerlerindeki başarılarına, özel hayatlarındaki iyi ilişkilerine ve yaptıkları doğru tercihlere bakıyor, sonra da kendinize bir kez daha kızıyorsunuz. Çünkü siz şanslı biri olarak dünyaya gelmemişsiniz. İstemediğiniz okullara gitmiş, istemediğiniz kişilerle birliktelik yaşamış, istemediğiniz işlerde çalışmışsınız. Elinizi nereye atsanız onu darmaduman etmiş, kara bahtınızı hiçbir zaman tersine çevirememişsiniz. Başınızın üzerindeki o görünmez kara bulutlardan hiç kurtulamamış, tüm bu yaşadıklarınızdan dolayı da “ben zaten şanssızım” demeyi alışkanlık haline getirmişsiniz. Peki, ama neden o kadar şanssız olduğunuzu daha önce hiç düşündünüz mü? Birileri hep dört ayağına düşermiş gibi görünürken, sizin üzerinize yapışıp kalmış bu bahtsızlığınızın nedenini diyorum; acaba bunu ne kadar düşündünüz?

Neden mi bunu soruyorum? Çünkü şanssızlığınızdan kurtulmak için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, bu soruya cevap vermek! Yani şanssızlığınızın nereden kaynaklandığını sorgulamalısınız. Daha doğrusu kara kedinin peşinizi bırakmama sebebinin, sürekli “ben şanssızım” deyip, o şekilde davranmanız olabileceğini düşünmelisiniz. Evet, size şanssızlığınızın sebebinin “şanssızım” demeniz olduğunu söylüyorum. Nitekim şans öyle sizin düşündüğünüz gibi kişiye ilahi güçler tarafından falan bahşedilmiyor. Ne kadar şanslı ya da ne kadar şanssız biri olacağınıza siz karar veriyorsunuz. Yaptıklarınızla veya yapmadıklarınızla, talihinizin ne kadar açık olacağını siz belirliyor, daha açık söylemek gerekirse kendi şansınızı, yine kendiniz yaratıyorsunuz. İşte bu gerçeğin farkına varıp, isterseniz şanslı biri olabileceğinize inanırsanız yolunuza o dört yapraklı yoncayı her yerde bularak devam edebilirsiniz.

İşte şanslı biri olmak için yapılması gereken 3 temel şey:

Birazcık Pollyanna Olun!

Birazcık Pollyanna Olun!Evet, siz de o imrenerek baktığınız şanslılar arasına girmek istiyorsanız birazcık Pollyanna olmalı, hayatınızın içine az biraz da olsa mutluluk oyunu katmalısınız. Diğer bir deyişle; karşınıza çıkan her şeye pozitif bakmalı, olumlu düşünmeyi yaşamınızın sonuna kadar sürdüreceğiniz bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü bu şekilde kendinizi şanslı biri olarak görmeye başlayacak, başınıza gelen kötü şeylerde bile bardağın dolu tarafını görebileceksiniz. Tıpkı şanslı insanların yaptığı gibi siz de yaşamınızdan memnun olmayı öğrenmeli, aslında ne kadar şanslı olduğunuzu adınız kadar iyi bilmelisiniz.

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın!

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın!Hani hep duyduğumuz şu laf! Konfor alanının dışına çıkmak! Peki, nedir bu konfor alanı? Son zamanlarda her yerde karşımıza çıkan bu söz öbeğini şöyle tanımlayabiliriz. Kişinin alıştığı, kendini güvende hissettiği, risk almaktan şiddetle kaçındığı alan! Tıpkı garantici insanların yaşadığı sınırlı alanlar gibi! Evet, şanslı biri olmak istiyorsanız önceliklerinizden bir tanesi de etrafınızdaki o görünmez duvarları yıkmak olmalı. Yani konfor alanınızın dışına çıkın, diyorum. Çünkü bu şekilde kendiniz için yeni fırsatlar yaratır, yepyeni kapıların açılmasını sağlarsınız. Rutininizi değiştirerek şansınızı arttırır, aynı şeyleri yapmaya devam ederek de bu fırsatı tepmiş olursunuz. Kısacası; zincirlerinizi kırmaktan ve yeni şeyler denemekten korkmayın. Bakın, o zaman nasıl şansınızı arttıracaksınız?

Şanslı Olduğunuza İnanın!

Şanslı Olduğunuza İnanın!Neden biliyor musunuz? Çünkü “şanslıyım” diyen ile “şanssızım” diyen kişilerin dünyaya bakış açıları arasında uçurumlar var. İşte bu nedenle; kendinize sürekli “ne kadar şanslı olduğunuzu” hatırlatmalı; hem diliniz hem kalbinizle söylediğiniz şeye sonuna kadar inanmalısınız. Çünkü kendinizi ne kadar şanslı gördüğünüz, ne kadar şanslı olduğunuzu da belirliyor.

Yani bırakın; “ne kadar şanssızım, hangi yola girsem kapalı, ne yaparsam yapayım olmuyor, hep mi en kötüsü beni bulur…” gibi sözler etmeyi ve “istediğim olmasa bile olmayacak anlamına gelmiyor, belki bugün değil ama neden yarın olmasın, şansımı bir dahaki sefere denerim…” gibi şanslı insanların kullandığı sözleri tercih edin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın