Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Meslek Değiştirmek için Yaş Önemli mi?

Meslek değiştirmek için çok geç kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Eğer yanıtınız evetse, kendinize bir iyilik yapıp bu yazıyı okumanızı öneririz.
Meslek Değiştirmek için Yaş Önemli mi?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde teknoloji ve yeniliklerle birlikte hemen her şey hızla değişiyor. Peki, ya mesleğinizi de bu kadar hızlı değiştirebilir misiniz? Belki de büyük bir hızla akan yıllarda, değiştirmekte en çok zorlandırdığımız şey mesleğimizdir. Bazılarımız için böyle diyebiliriz aslında ve hızlı bir kararla mesleğini değiştirerek kendine yeni bir yol çizen mutlu kişiler görüyoruz. Peki, sizler kendinizde bu cesareti bulabiliyor musunuz?

Meslek seçimi konusunda belki ebeveynleriniz belki de hayat koşulları sizi yönlendirmiş olabilir. Ama içinizde beslediğiniz bambaşka bir meslek hayali de gün geçtikçe içinizi kemirebilir. Hayaller ve hayatlar ayrımı birçok genci meslek seçimi yönünde etkiliyor. Belki ömürlerinin sonuna kadar mutsuz olacakları bir mesleğe sahip oluyorlar. Elbette böyle kişilerden de büyük başarılar, girişimler bekleyemezsiniz. Çünkü tek amaçları, hayat standartlarının iyi olmasıdır. Hayalini kurduğunuz işle sahip olamayacağınızı düşündüğüz geliri, başka bir meslekte kazanma garantisiyle tercihinizi yapmış olabilirsiniz.

Bazılarımız ise yaptığı yanlış meslek seçimi sonrasında pişmanlığını meslek değiştirerek gidermeye çalışıyor. Elbette tek etken yapmak istediği mesleği seçmek değil. Bazı kişiler meslekte ilerleme imkanı olmaması, elde ettiği gelirden memnuniyetsizliği, aynı işi yapmaktan sıkılması veya değişim ihtiyacı nedeniyle farklı bir mesleğe yöneliyor. Bu noktada da en çok merak edilen ve endişe duyulan konu, yaş. Meslek değiştirmenin yaşı var mı? Hangi yaşa kadar iş değişikliği yapılabilir? Hayalleri süsleyen iş nasıl bulunur?

Gerçekçi planlarla hayalindeki işin peşinden gitmek ve meslek değiştirmek, yaşa bağlı değildir. Hatta belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra bu değişikliği yapmak çok daha mantıklı ve tatminkar olabilir. Birçok kişi 40’lı yaşlarına geldiği zaman meslek değişikliğine gitmektedir. Emekliliği yakınlaşmasına rağmen gözünü karartarak hayallerinin peşinde giden insanların çok daha mutlu oldukları biliniyor. Hele ki 40 yaşından sonra dikkat edilmesi gereken para konuları olmasına rağmen bu cesareti göstermek büyük bir başarı. Aynı zamanda emekliliğe herkesin özlem duymasının en büyük nedenlerinden birisi de hiç şüphesiz mutsuz bir iş hayatı. 40 yaşından sonra dikkat etmeniz gereken para konuları için buraya tıklayın.

Meslek değiştirme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise seçeceğiniz mesleğin kişiliğiniz, yetkinlik ve becerilerinize uygun olmasıdır. Yani bir devlet memuru olabilirsiniz; ama el becerilerini sunabileceğiniz bir dükkanınız olsun istiyorsunuzdur. Bu konuda gerçekten başarılı olup olamayacağınızı kendinize kanıtlamanız, her durumu gözden geçirmeniz gerekiyor. Elbette bu işin bir de sermaye kısmı var diyebiliriz. Kolay yoldan sermayesiz para kazanmak istiyorum diyorsanız, hobileriniz doğrultusunda ilerleyebilirsiniz.

Yaşın önemi olmamasına rağmen yeni mesleğiniz hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Eksiklerinizi gidermeli, kendinizi eğitmeli, sektörleri araştırmalısınız. Çünkü hayalleriniz doğrultusunda açmak istediğiniz bir işin modası geçmiş olabilir ve büyük bir pişmanlık yaşayabilirsiniz. Bu nedenle araştırma yapmadan hayallerinizin peşinden gidemezsiniz. Gençliğinizde sahip olduğunuz hayaller için şimdi daha tecrübeli birisiniz ve olgun bir şekilde düşünebilirsiniz. Sorumluluklarınızın artması ve hayatı daha iyi tanımanız, hayallerinizdeki eksik yönleri size gösterebilir.

Dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise meslek değiştirmekle iş değiştirmenin birbirinden farklı konular olduğudur. Mesleğinizi mi, işinizi mi değiştirmek istediğinizi düşünmelisiniz. Belki işyerinizden memnun olmadığınız için mesleğinizi sevmediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama daha iyi şartlarda ve seveceğiniz bir ortamda aynı mesleği icra ederek mutlu olabilirsiniz. Bu nedenle araştırma yapmanız gereken konulardan birisi de bu ayrımdır. Belki kendinizi bir miktar geliştirip daha iyi olanakları olan bir şirkette aynı mesleği yaparak daha mutlu olabilirsiniz. Bu nedenle kafanızı kaldırıp etrafınıza bakmanızı öneririz.

Hiçbir zaman, hiçbir şey için geç olmadığını bilmelisiniz. Hayallerinizi gerçekleştirebilmek için her şeyi arkanızda bırakmanız gerekmediğini de bilmelisiniz. Gemileri yakmadan önce iyice düşünün ve eğer başarısız olursanız, arkanızda size destek olacak kişilerin varlığını kaybetmeyin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.