Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

40 Yaşından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken 6 Para Konusu

40 yaşını aştıysanız, daha çok dikkat etmeniz gereken belli başlı para konuları vardır. Yaşınız ilerliyorsa çok daha rahat bir emeklilik için şunları yapın:
40 Yaşından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken 6 Para Konusu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayatımızdaki geçiş noktalarından birisi de, yolu yarıladığımız 35 – 40 yaş dönemidir. Bu dönemde tam bir olgunluk ve aile düzeni oturmuş bireyler oluruz. Bir çekirdek ailemiz vardır ve bu ailenin rahat bir hayat yaşaması için daha fazla dikkat ederiz. Çocuklara örnek olmaya çalışır ve onlara iyi bir gelecek vermek için çaba gösteririz. Çocukların geleceğini düşünmenin yanında, kendi yaşlılık ve emeklilik planlarımızı da yapmaya başlarız.

Yolun yarısından sonra emeklilik ve yaşlılık gibi konular hakkında daha fazla endişe duymaya başlarız. Aynı yaşam kalitesini sürdürebilecek miyiz, maddi konularda sıkıntı yaşar mıyız, karşılaşılması muhtemel sağlık problemleri gibi konuları düşünürüz. Çalışmak için henüz gücümüz vardır; ama bu gücü bulamayacağımız zamanların yaklaştığının da farkına varırız. Bunun için bir telaş yapmanıza gerek yok. 40 yaşınıza geldiğinizde finansal hayatınıza vereceğiniz bir çekidüzen sayesinde, emeklilik ve yaşlılık döneminde rahat bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

Şimdi sizlerle, 35 – 40 yaş dönemine gelmiş bireylerin dikkat etmesi gereken bazı para konularını paylaşmak istiyorum:

1 Mutlaka Bütçeleme Yapın

Mutlaka Bütçeleme YapınBu yaşınıza kadar bütçeleme yapmamış ve buna ihtiyaç duymamış olabilirsiniz. Ama bu konunun önemli olduğunu, 40 yaşınıza geldiğinizde daha iyi anlarsınız. Ayrıca çocuklarınızın büyümesiyle birlikte artan ihtiyaçlarına yetişmek konusunda sıkıntı yaşıyor da olabilirsiniz. Üniversite masrafı gibi eğitim hayatını ilgilendiren masraflar gerçekten de bir aile bütçesini sarsabilecek konulardır. Bu nedenle geldiğiniz yaş itibariyle artık silkelenip, bir bütçeleme yapmanız gerekiyor.

Tüm gelir ve giderlerinizi listeleyerek işe başlayın. Evinize giren ve çıkan paranın miktarını mutlaka bilin. Gelecekte daha iyi bir hayata sahip olmak için giderlerinizi azaltmanız gerekiyor. Tasarruf yaparak giderlerinizi azaltabilir, çocuklarınızın eğitim hayatı ve kendi emeklilik hayatınız için birikim yapabilirsiniz. Bu şekilde biriktireceğiniz bir miktar para bile içinizi rahatlatmaya yetecektir.

2 Bir Eve Sahip Olmak

Bir Eve Sahip OlmakGenç yaştaki kişiler için kirada yaşamak herhangi bir sorun teşkil etmeyebilir. Ama belli bir yaşa geldiğimiz zaman emekliliğimizi huzurlu bir şekilde geçirebileceğimiz bir eve ihtiyaç duyarız. Ayrıca bu ev bize bir güven de verecektir. 40 yaşınıza kadar herhangi bir ev satın almamışsanız, endişe etmeyin. Bir ev alma planı yapmak için tam da doğru yaştasınız. Çünkü ilerleyen yaşlarınızda en rahat şekilde yaşayacağınız evi, bu yaşınızda daha doğru seçebilirsiniz. Ev almak için henüz birikiminiz yoksa bir ev kredisine başvurmanız gerekecek. Bu nedenle de bütçe durumunuzu ayarlamanız gerekiyor. Ödemelerinizi yapabilmek ve bunu yaparken sıkıntı çekmemek için finansal planınıza bir göz atmalısınız.

3 Sağlık Sigortası

Sağlık SigortasıÜlkemizde bu tarz sigortaları pek fazla önemsemiyoruz; ama getirilen uygulama ve kolaylıklarla birlikte kişilerin ilgisini çekmeye de başladığını söylememiz gerekiyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte gelmesi muhtemel olan sağlık sorunlarınız için şimdiden önlem alabilirsiniz. Buna elbette beslenme alışkanlığınızla başlamalı ve daha sonra bir sağlık sigortasına başvurmalısınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan imkanlara ek olarak yaptıracağınız özel bir sağlık sigortası, karşılaşabileceğiniz problemler için alabileceğiniz iyi bir önlemdir. Ömür boyu yenileme garantisi bulunan sağlık sigortalarına başvurmak oldukça doğru bir adım olacaktır. Elbette alacağınız sigortanın kapsamını da iyi bir şekilde araştırmalısınız. Sağlık sigortanıza yatırım yaparak ilerleyen yaşlarınızda daha rahat bir yaşantınız olabilir.

4 Kredi Kartı Borçlarınızdan Kurtulun

Kredi Kartı Borçlarınızdan KurtulunKredi kartı kullanımında dikkatli olmak için de en doğru yaştasınız. Artık gelecek için daha fazla endişe duymanız, harcamalarınızı kısmanız gerektiğine sizi inandıracaktır. Kredi kartı borcu ile yaşamak, 40 yaşında istemeyeceğiniz bir durumdur. Çünkü paranızı daha doğru yerlere yatırarak eğlenceli ve huzurlu bir emeklilik hayatı hazırlayabilirsiniz. Kredi kartı borçlarıyla uğraşmak yerine emekliliğinize yatırım yapabilirsiniz. Bu nedenle bir an önce iyi bir bütçeleme ve plan ile borçlarınızdan kurtulun.

40’lı yaşlara geldiğiniz zaman iyi bir tasarruf, birikim ve yatırım planı yapmazsanız, finansal açıdan zor bir gelecek sizi bekliyor olabilir. Gereksiz harcamalar için kredi kartına borçlanmak yerine harcamalarınızı azaltmalı, bir birikim hesabı oluşturup yatırım yapmalısınız.

5 Bireysel Emeklilik Hesabı Oluşturun

Bireysel Emeklilik Hesabı OluşturunBireysel emeklilik hesabı, emekli olduğunuz zaman yaşam kalitelinizi aynı seviyede sürdürebilmeniz için önemlidir. Kendi imkanlarınızla emekli olmanızı da sağlar. Ayrıca emeklilik maaşınıza iyi bir ek gelir de olur. Kendinizde çalışma gücü bulamadığınız zamanlar için şimdiden bir bireysel emeklilik hesabı oluşturmanız oldukça faydalı bir yatırımdır. Birikimlerinizi BES hesabınıza yatırır ve emekli olduğunuz zaman hayalini kurduğunuz huzurlu yaşantıya kavuşabilirsiniz.

6 Risk Tercihinizi Gözden Geçirin

Risk Tercihinizi Gözden GeçirinYaptığınız yatırımlarda aldığınız risklerin, yaşınızla ilgisi olduğunu uzmanlar söylüyor. Ayrıca yapılan araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Gençlerin daha fazla risk aldığı, bir yaştan sonra ise risk iştahınız düşürdüğü gözleniyor. Yaptığınız yatırımlarla ilgili olarak portföyünüzü incelemenizi tavsiye ederim. Alabileceğiniz riskleri, geleceği planlayarak yeniden düzenlemeniz en doğru hareket olacaktır. Uzun vadeli yatırımlara mı yoksa kısa vadeli alternatiflere mi yatırım yapmak istediğinizi kara vermelisiniz. Alternatif yatırımları göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin uzun vadeyi beklemek yerine elinize istediğiniz an nakit imkanı veren yatırımları tercih edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.