Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Harry Potter J.K. Rowling’e Ne Kadar Para Kazandırdı?

Dünya çapında ün kazanan Harry Potter serisi, yazarına ne kadar para kazandırdı dersiniz? İşte öğrendikten sonra hayretler içinde kalacağınız bol haneli rakamlar:
Harry Potter J.K. Rowling’e Ne Kadar Para Kazandırdı?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

“Nereden nereye” dedirtecek bir hayat hikayesine sahip olan J. K. Rowling için Harry Potter serisinden çuvalla para kazandı diyebiliriz. Zira bir zamanlar dibe vurmuş ünlü isimler arasında yer alan yazar, küçükten büyüğe pek çok kişiye okumayı sevdirirken, eserleriyle milyoner oldu. Meteliksiz bir kadınken kitap yazmaya başlayan Rowling, 26 Haziran 1997’de hayatının dönüm noktasını yaşadı. En iyi fantastik filmler listesindeki seriyle de servetine servet ekledi.

7.7 milyar dolar hasılat yapan kitap serisinin yazarı, eserlerinden 1 milyar dolardan daha fazla para kazandı.

 eserlerinden 1 milyar dolardan daha fazla para kazandı

En iyi gençlik kitapları listesindeki Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın dünya genelinde satış rekorları kırdığını düşünecek olursak, bu durum gayet olağan! Ayrıca yazarın yedinci kitabı, ABD’de 24 saat içinde 8.5 milyon, İngiltere’de ise 2.7 milyon satarak tüm zamanların en hızlı ve en çok satan kitabı olmuştu.

İlk dört Harry Potter filmi, 3.5 milyar dolar hasılat yaparken, Rowling’in kazancı 250 milyon dolara ulaştı.

Rowling’in kazancı 250 milyon dolara ulaştı.

Serinin diğer filmlerindense 400 milyon dolar daha kazandı. Fantastik Canavarlar’dan 50, Harry Potter adına yapılan eğlence parkından da 100 milyon dolar elde etti.

Hayırseverliğiyle de tanınan Rowling; 160 milyon dolar bağış yaptıktan sonra zenginliğini kaybeden eski milyarderler listesine girmişti.

Rowling; 160 milyon dolar bağış yaptı

Ancak hala 1.2 milyar dolarlık serveti olan Rowling için bu durum pek önemli olmasa gerek diye düşünüyorum. 20 yaşındaki kitabı sayesinde dünyanın en çok kazanan yazarı olan J. K. Rowling, bugün 1 milyar dolarlık net servete sahip. Ayrıca kitaplarından para kazanmaya da devam ediyor.

Sonuçta; J. K. Rowling’in Ekim ayında satışa çıkartılacak olan 2 yeni Harry Potter kitabıyla, milyon dolarlar daha kazanacağı ortada. Zira serinin hayranları, yazar yeni bir hikaye sunmayacak olsa da yeni kitaplar için gün sayıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın