Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zenginliklerini Kaybeden 10 Eski Milyarder

Zenginliklerini kaybeden ünlü milyarderlerden oluşan listede dikkat çekici isimler var. Hem servetleri hem de onları kaybetme nedenleri ile eski milyarderler:
Zenginliklerini Kaybeden 10 Eski Milyarder
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zengin olmak sanırım herkesin hayallerini süsler. Lüks bir hayat, pahalı bir yaşam tarzı, istediğiniz her şeye kavuşabilmek… Kim böyle bir hayatı olsun istemez? Ne yazık ki, bu hayali gerçeğe çevirmek o kadar da kolay değil. Araştırmalara göre 7 milyar nüfusa sahip olan dünyada, sadece 1.645 milyarder vardır. Yine araştırmalar gösteriyor ki bu milyarderlerin sadece üçte ikisi kendi emekleriyle bu servetin sahibi oldular.

Oldukça zor kazanılan bu serveti, korumak da bir o kadar zor. Değişen dünya ekonomisi, ekonomik çalkantılar, düzensiz yaşam tarzı vs. hepsi biriktirmesi senlerinizi alan bu serveti biranda tüketmeye yeter. Nedenleri ne olursa olsun, herkes sonsuza kadar milyarder kalacak diye bir şey yoktur. Birçokları için bu zenginlik kısa ömürlü olabilir. Sizler için yaptığımız çalışmada milyarder olma unvanlarını kaybetmiş kişilere değindik.

Dilerseniz hep birlikte zenginliklerini kaybeden 10 eski milyardere göz atalım:

10 Vince McMahon

Vince McMahonMcMahon bir zamanlar Amerikan Güreş müsabakalarında organizatörlük yapıyordu. Aynı zamanda spikerlik de yapan eski milyarder, zaman zaman kendisi de maçlara çıkıyordu. McMalon zaman geçtikçe büyüdü ve WWE olarak bilinen güreş liglerinin çoğunluğunu elinde bulundurmak için bir dizi lig satın aldı.

Sadece iki günde, McMahon milyarder konumundan 700 milyon dolarlık servete düştü. McMahon, NBC Universal ile bir televizyon anlaşması imzaladıktan sonra WWE hisseleri hızla değer kaybetti.

9 Bjorgolfur Gudmundsson

Bjorgolfur GudmundssonGudmundsson içecek işinde oldukça başarılı olmuş eski bir futbolcudur. Kazandığı paranın çoğunu, West Ham United Futbol Kulübü ve İzlanda bankası olan Landsbanki’nin başkanı ve sahibi olarak birikti. Zamanında İzlanda tarihinin ikinci milyarderiydi, ama artık değil.

2008 yılında İzlanda bankacılık krizinden dolayı, bankalara yatırım yapan İzlanda halkı bu olaydan zarar gördü. 2008 yılının Mart ayında dünyanın en zengin kişilerden biri olarak listelenen Gudmundsson, daha sonra aynı yılın aralık ayında 0 dolar net serveti ile karşımıza çıkar.

8 T. Boone Pickens

T. Boone PickensPickens, servetini doğal gaz ve petrole borçludur. Ayrıca kurumsal satın almalar ve mali açıdan iyi durumdaki şirketlerin satın alınması da ona bir hayli kazandırdı.

Pickens şuanda yaklaşık 950 milyon dolar net serveti ile milyarder konumunun altına düştü. Bu durumun birçok nedeni var, ama öne çıkan aslında iki tanedir: Birincisi, Pickens’in milyar dolarlara varan hayırsever bağışları. İkinci sebep ise temiz rüzgar enerjisi hareketidir.

7 Manoj Bhargava

Manoj BhargavaManoj, servetini eski moda yaklaşımlarına borçludur. Memurluk ve taksi şoförü işinden sonra Manoj, 20 milyon dolar değerindeki plastik şirketini kurdu. Manoj Servetinin çoğunu ise enerji içeceği yapan Life Essentials’dan elde etmiştir.

Enerji içeceğinden kaynaklı kalp krizi ölümleri artınca zamanla çöküş yaşadı. Manoj, hala 800 milyon dolar net servete sahiptir. Ancak satışlar ve stoklar düştüğünden artık bir milyarder değildir.

6 Allen Stanford

Allen StanfordStanford kariyerinin başında, gayrimenkul satın alma işinden para kazanıyordu. Ayrıca finans işinden ve profesyonel spor kulüpleri için yapılan sponsorluk anlaşmalarından da oldukça iyi para kazanmıştır.

Stanford, büyük bir sahtekarlık yaptı. Paraya çevrilmeyen yatırım şirketi Ponzi Scheme aracılığıyla sahte çekler yazdı. Tespit edildikten sonra servetine el koyuldu. Stanford, şu anda 110 yıllık hapis cezasını tamamlaya çalışıyor.

5 Patricia Kluge

Patricia KlugePatricia Kluge, tarihteki en zengin dul olarak biliniyordu. Kimse o tarihlerde tam olarak ne kadar servete sahip olduğunu bilmiyordu. Ancak bazı kaynaklara göre, her yıl 1 milyar doların üzerinde olan servetine 1 milyon dolar eklediği yönündeydi.

Serveti siyaset ve kötü yatırımlar yoluyla kayboldu. Patricia Kluge, yeni satın aldığı 300 dönümlük arazide zengin ve elit insanları misafir etmeye karar verdi. Burada misafirlere ürettiği şarapları ikram etmeyi planladı fakat başarılı olamadı. Sonunda iflas etti ve malikanesi Donald Trump tarafından satın alındı.

4 Olav Thon

Olav ThonOlav Thon, gayrimenkul ve otel işine başladıktan sonra, 2013 yılında 6 milyar dolar net serveti ile Norveç’te tek milyarder kişi oldu. Bu durum, basit bir çiftçi çocuğu olarak hayatına başlayan bir adam için oldukça etkileyici bir başarıdır.

Thon kendi yardım vakfına sahip olduğu bütün serveti bağışladı. Thon, şirketi halen kontrol ediyor, ama tüm kar artık doğrudan yardımlara gidiyor. Bankada duran şahsına ait 250 milyon doları olduğu biliniyor.

3 Alberto Vilar

Alberto VilarVilar, ekonomi alanında yüksek lisans yaptı ve bu eğitimi kullanmak için bir yatırım şirketi kurdu. Alberto,  büyük ölçüde teknoloji fonlarına yatırım yaptı ve oldukça başarılı oldu.

Aslına bakılırsa Villar, servetini sanata yatırdı. Opera evleri, klasik müzik ve bale gibi yerlere parasının büyük çoğunluğunu bağışladı. Asıl şaşırtıcı gerçek ise sanata bu derece aşık birinin ne yazık ki, sahtekarlık yapması oldu. Yatırım firması aracılığıyla Vilar menkul, posta, yatırım danışmanı gibi alanlarda yaptığı dolandırıcılıkla ek para kazanmaya çalışmıştır.

2 Sean Quinn

Sean QuinnSean Quinn, İrlanda hastane sektöründe otel, radyatör, plastik ve banka yatırımından servetini kazandı. Sean bir zamanlar İrlanda’nın tek zengin kişisi olarak kabul ediliyordu.

Quinn, sadece Anglo Bankası’ndaki hisselerini satın almadı. Eğer sadece hisseleri almış olsaydı, milyarlarca dolar kazanabilirdi.

1 J.K. Rowling

J.K. RowlingRowling, Harry Potter kitapları ve film serilerinden popülerlik kazanmış milyarder bir ünlü yazar.

Rowling’in hayır kurumlarına yaklaşık 160 milyon dolar bağışladığı söyleniliyor.

Oldukça şaşırdınız değil mi? Sahtekarlıkla kazanılan servetler ya da hayır sever düşüncelerle kaybedilen milyarlar… Aslında bu hikayelerde insanın içindeki iki dürtü çok da güzel özetlenmiş; biri aç gözlülük, biri ise paylaşma…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.