Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Getirilere Odaklanan EUR/USD Dünkü Kazançların Bir Kısmını Geri Verdi

Euro dolar karşısında sergilediği zayıf seyri sürdürürken, dün ABD seansının açılışıyla elde ettiği kazanımların bir kısmını bu sabah geri verdi.
Getirilere Odaklanan EUR/USD Dünkü Kazançların Bir Kısmını Geri Verdi
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi 2021 yılının son iki işlem gününde zayıflığını koruyor. Ilımlı risk görüntüsü ve daha güçlü Hazine getirileri, doları güçlü tutmaya devam ediyor. Yıl sonu işlemlerinde yavaşlayan hacimlerin de etkisiyle zayıflığın sürmesi bekleniyor.

Piyasalardaki zayıf likidite, yeni yıl tatiliyle birlikte keskin hareket risklerini artırıyor ve yatırımcılar teknik seviyeleri takip etmeye devam ediyor. Günün erken saatlerinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcısı Klass Knot, 2022’den sonra bile Euro bölgesinde %2’nin üzerinde tutulan enflasyon için iyi bir şans gördüğünü söyledi. ECB Yönetim Konseyi üyesi Ignazio Visco ise merkez bankasının enflasyonu sona erdirmesinin pek olası olmadığını ifade etti.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Varlık Alım Programı kapsamındaki alımları sonlandırana kadar politika faizini artırmayacağını açıklamıştı. Tüm bu yorumlar, Euro’nun Avrupa seansının başlarında gücünü yeniden kazanmasını zorlaştırdı.

Bu gelişmeler ışığında EUR/USD paritesi TSİ 11:30 sularında %0,37 oranında ekside 1,1306 dolarda seyrediyor.
EUR/USD Paritesi %0,37 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite dünkü işlemlerde günün ilk yarısında 1,1273 dolara kadar gerileme göstermişti. İkinci yarıda ise güçlü bir yükseliş kaydetti ve 1,1369 dolara kadar yükseldi. Bu şekilde bir aydan uzun sürenin en yüksek seviyesini görmüş oldu.

Dünkü işlemleri 1,1348 dolardan tamamlayan EUR/USD paritesi, bugüne yatay bir seyirle başlangıç gerçekleştirdi. Asya seansının ortalarında 1,1360 dolara kadar yeniden yükselen parite, Avrupa seansının açılışıyla negatif performans göstermeye başladı.

TSİ 11:25 sularında 1,1304 dolara kadar gerileyen parite, 1,13 sınırında tutunmaya çalışıyor. ABD’den gelecek işsizlik başvurularını takip eden paritede aşağı yönde 1,1288 ve 1,1269 dolarda bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 1,1343 ve 1,1379 dolardaki direnç noktaları izlenecek.

EUR/USD paritesinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %0,13 oranında değer kaybına işaret ettiği görülüyor. Aylık bazda %0,20 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %7,91 oranında daha düşük bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%