Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Zayıf Perakende Satışlarının Ardından 1,38 Sınırında Seyrediyor

İngiltere'nin zayıf perakende satışlar verisi, sterlin üzerindeki aşağı yönlü baskıların artmasına neden olurken dolar karşısında toparlanmaya zorlanıyor.
GBP/USD Zayıf Perakende Satışlarının Ardından 1,38 Sınırında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’de koronavirüs salgınında Delta varyantı endişeleri artışını sürdürürken, Ağustos ayı perakende satışlar verisi beklentileri karşılayamadı. Beklentiler %0,5 artışa işaret ederken, veri aylık bazda %0,9 düşüş gösterdi. Bu durum halihazırda aşağı yönlü baskıları süren sterlini kötü etkiledi.

Birleşik Krallık’ta ekonomik toparlanmanın hızına yönelik endişeler devam ediyor. Bu durum, yatırımcıların risk iştahının azalmasına neden oluyor ve dolar güvenli liman talebiyle öne çıkıyor. Brexit Bakanı David Frost tarafından dün yapılan bir açıklamada, ilk Brexit anlaşmasıyla tanımlanan özel statünün kaldırılacak olan Avrupa Birliği yasasını koruduğunu söyledi. Açıklama, sterlin için aşağı yönlü baskıyı artırmış oldu.

GBP/USD paritesi, TSİ 11:50 sularında %0,03 oranında artıda seyrederek 1,3803 sınırında işlem görüyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,03 Artış
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Parite, dünkü işlemleri 1,3797 seviyesinden tamamladıktan sonra bugüne 1,3794 liradan düşüşle başlangıç yaptı. Açılıştan kısa süre sonra 1,3783 dolara kadar gerileyen parite, ardından bir miktar toparlanma denemesi yaptı. Asya seansını dalgalı geçiren parite, TSİ 11:40 sularında 1,3813 dolara kadar yükselmeyi başardı.

Dalgalı seyrini koruyan GBP/USD paritesi, 1,38 dolar sınırında kalmaya çalışıyor. Dolar iyimser ABD makroekonomik verilerinin görülmesiyle hızlı gerileyen parite, bugünkü işlemlerde bir miktar toparlanma kaydedebildi. Ancak bu yükseliş sınırlı kalırken, 1,38 doların üstünde kalıcılık sağlamaya çalışıyor.

GBP/USD paritesinde kısa vadede 1,3783 ve 1,3768 dolar seviyeleri destek noktası olarak görev yapıyor. Yukarı yönde ise 1,3813 ve 1,3828 dolar seviyeleri direnç konumunda çalışıyor.

Paritenin haftalık performansını incelediğimi zaman %0,30 oranında değer kaybına işaret ettiği görülüyor. Aylık bazda %0,31 oranında değer kazanan GBP/USD paritesi yıllık %6,34 oranında kazanca işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%