Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD Paritesi Şahin BOE ile 1,38 Dolara İlerliyor

GBP/USD paritesi, riske açık bir ruh hali ve İngiltere Merkez Bankası'nın şahin yorumları sonrasında 1 ayın en yüksek seviyelerinde gezmeye başladı.
GBP/USD Paritesi Şahin BOE ile 1,38 Dolara İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Andrew Bailey’nin şahin yorumlarıyla dolara karşı güçlendi. Bailey, enflasyonu kontrol altına almak için bir faiz artırımına işaret etti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise Brexit’in Kuzey İrlanda Protokolü’nü düzeltme sözü verdi.

Bu iki gelişme sterlinin talep bulmasına yardımcı olurken, Avrupa Birliği’nin protokolü yeniden müzakere etmeyi reddediyor. Bu durum sterlin üzerindeki baskının devam edeceği anlamına geliyor. Dolar ise riske açık ruh hali ile bir miktar geri çekiliyor.

Bu gelişmeler ışığında GBP/USD paritesi TSİ 12:21 sularında yüzde 0,50 oranında yükselişle 1,3799 dolarda seyrediyor.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,50 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlerde bir miktar geri çekilme kaydedip, 1,3708 dolara kadar düşmüştü. Kapanışı ise 1,3728 dolardan gerçekleştiren GBP/USD paritesi, bugünkü işlemlere 1,3727 dolardan başlangıç yaptı. Asya seansının ilk saatlerinde yatay seyreden parite, daha sonra yükselişe geçti.

GBP/USD paritesi Avrupa seansının açılışında 1,3773 dolara kadar yükseldi. Bu noktadan sonra yükselişini hızlandıran parite, 1,38 dolara doğru hareket etmeye başladı. Paritede yukarı yönlü ivmenin devam etmesiyle birlikte 1,3823 ve 1,3849 dolarda bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 1,3747 ve 1,3696 dolarda bulunan destekler izlenecek.

Paritenin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık bazda %1,45 oranında yükseliş kaydetmiş durumda bulunuyor. Aylık %0,39 oranında değer kazanan parite, geçen yılın aynı zamanına göre %6,47 oranında değer kazanmış durumda.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%